Halluksy - jakie są objawy

Halluksy, zwane również paluchem koślawym, to choroba zwyrodnieniowa, która powoduje deformację przodostopia i jest coraz częściej uważana za dolegliwość cywilizacyjną. Jakie są objawy występowania halluksów?

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

WHO szacuje, że na świecie problem z halluksami może mieć od 4 do nawet 10% populacji ludzi, a najbardziej narażone na tę chorobę są kobiety (90% wszystkich chorych na halluksy). Dolegliwość ta dotyka mieszkańców wszystkich kontynentów. The American Orthopaedic Foot and Ankle Society przewiduje, że nawet połowa Amerykanek może cierpieć na halluksy, a jeszcze gorzej jest z Brytyjkami. Nawet 80% tych ostatnich, według badań Royal Society of Chiropodists and Podiatrists, może zmagać się z deformacją stóp, w tym z halluksami. Dane Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego mówią, że w naszym kraju nawet 1,5 miliona osób zmaga się z tą dolegliwością. 



Halluksy to deformacja przodostopia, którego pierwsza kość odchyla się w stronę przyśrodkową, a paluch odchyla się w bok. Powoduje to napinanie tkanek miękkich i powstawanie charakterystycznego guza. Halluksy to tak naprawdę złożona deformacja, która może spowodować nawet płaskostopie poprzeczne, zniekształcenie palców lub neuralgię Mortona.

Jakie są objawy halluksów?

Powstawanie halluksów może mieć podłoże genetyczne. WHO szacuje, że nawet 70% przypadków zachorowań ma właśnie taką przyczynę. Jednak to schorzenie może powodować również nadwaga, styl życia (np. obuwie na wysokim obcasie), a nawet praca zawodowa w pozycji pionowej. Jakie mogą być najczęstsze objawy halluksów?

Nierzadko halluksom towarzyszy ból, chociaż przeważnie nie w początkowej fazie występowania dolegliwości. Ból często dotyka przodostopia, a rozpoczyna się od odczuwaniu dyskomfortu przy ruszaniu dużym palcem. Do częstych objawów halluksów zalicza się także obrzęk palców, szczególnie dużego. Także utrzymujące się przez dłuższy czas zaczerwienienie i obrzęk w okolicy dużego palca powinny zaniepokoić.

Objawy halluksów to również deformacja stopy lub poszczególnych palców. Może dojść do poszerzenia przodostopia przy jednoczesnym odchyleniu palucha w kierunku drugiego palca. Inny objaw halluksów to trwałe zgięcie palców stopy (najczęściej od drugiego do piątego), co nazywane jest palcami młotkowatymi – może to wiązać się z osobnym schorzeniem, ale również bardzo często towarzyszy halluksom. Zaawansowane halluksy mogą powodować obrzęk lub przerost nasady kości śródstopia, co potem wymaga leczenia operacyjnego. Deformacja stopy lub poszczególnych paluchów może powodować także trudność w zakładaniu obuwia i towarzyszący temu ból.

Bardzo uciążliwym objawem halluksów bywa częste pojawianie się odcisków na stopach i w okolicach palców (modzele) – zrogowacenia, narośla zgrubiałej skóry. Powstają one w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Długotrwale ugniatana skóra obumiera w wyniku niedokrwienia i tak tworzą się modzele, które dodatkowo są bardzo bolesne i trudne do usunięcia. Odciskom wywołanym przez halluksy może towarzyszyć także pieczenie od strony podeszwy pod kośćmi śródstopia. Również objawem halluksów bywa zapalenie kaletki przy stawie śródstopno-palcowym – w miejscu tarcia wystającej kości przy dużym palcu tworzy się woreczek ze śluzem.

Już przy pojawieniu się pierwszych objawów należy skonsultować się z ortopedą. Może się okazać, że wystarczy wtedy zastosowanie wkładek ortopedycznych lub gimnastyka korekcyjna. W przypadku dużych deformacji najczęściej konieczna jest operacja.

Źródło: who.int; orthoinfo.aaos.org; scopod.org; ptoitr.pl.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacja palucha koślawego / halluksa

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…