Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASIK

Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASIK

Krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm to najczęściej spotykane tzw. refrakcyjne wady wzroku związane z nieprawdłowym kształtem rogówki oka. Najpopularniejszym obecnie sposobem ich leczenia jest laserowa korekta rogówki, przywracająca jej pożądany kształt. Zabieg może być przeprowadzony różnymi technikami, z których najpopularniejszą obecnie jest LASIK, pozwalająca na leczenie obu oczu jednocześnie.

Refrakcyjne wady wzroku to szerokie określenie dolegliwości związanych z nieprawidłowym załamywaniem się promieni światła wpadającego do oka i tym samym jego załamywaniem się przed lub za siatkówką, zamiast na niej – jak w zdrowym oku. Efektem tego – zależnie od wady - są problemy z wyraźnym widzeniem z bliska lub daleka, zamazany obraz lub podwójne widzenie.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Do najpowszechniej spotykanych refrakcyjnych wad wzroku zalicza się:

  • Krótkowzroczność (myopia) – jedna z najczęściej spotykanych wad refrakcji. Gałka oczna jest zbyt długa lub moc układu optycznego oka jest zbyt duża, powodując skupianie promieni świetlnych przed siatkówką.
  • Dalekowzroczność (hyperopia) – druga obok krótkowzroczności z najczęściej występujących wad refrakcji. Spowodowana jest zbyt krótką gałką oczną lub zbyt mała mocą układu optycznego oka - promienie świetlne skupiają się za siatkówką.
  • Astygmatyzm (niezborność) – wada najczęściej spowodowana niesferycznym kształtem centralnego obszaru rogówki, przez co dla różnych południków gałki ocznej skupienie promieni świetlnych następuje w różnej odległości od siatkówki. Często występuje z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością.
  • Prezbiopia (starczowzroczność) - występuje zwykle u osób po 40 roku życia i wiąże się z twardnieniem i utratą elastyczności soczewki w gałce ocznej a tym samym ze spadkiem amplitudy akomodacji. Przedmioty położone blisko są postrzegane jako nieostre, stopniowo oddala się tzw. punkt bliży wzrokowej, co skutkuje coraz to dalszym odsuwaniem od oczu czytanego tekstu.

Najprostszym sposobem neutralizacji skutków refrakcyjnych wad wzroku jest zastosowanie odpowiednio dobranych okularów lub soczewek kontaktowych, umożliwiających prawidłowe zogniskowanie światła na siatkówce i przywracających ostrość widzenia. Pacjentom, których takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje nowoczesna chirurgia okulistyczna oferuje zabiegi laserowej korekty i przywrócenia właściwego kształu rogówki za pomocą lasera excimerowego. Procedury tego typu dostępne są w Polsce od ponad 10 lat i cechują się wysokim bezpieczeństwem oraz efektywnością w leczeniu krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu.

Leczenie wad refrakcji metodą LASIK

Istotą laserowej korekty wad wzroku jest wykorzystanie fotoablacji, czyli precyzyjnego usuwania kolejnych warstw rogówki o grubości od 0,5 do 1 mikrona i wymodelowaniu jej tak, aby wpadające promienie światła skupiały się dokładnie na siatkówce zapewniając ostry i wyraźny obraz. Operująca wiązka światła laserowego dobierana jest indywidualnie dla każdego oka po dokładnym badaniu. Dodatkowo, w zależności od potrzeby możliwe jest zastosowanie kilku różnych technik zabiegowych (m.in. LASEK, LASIK, EPI-LASIK, PRK, EBK), różniących się głównie sposobem przygotowania rogówki na działanie lasera.

LASIK (Laser-Assisted in situ Keratomileusis) jest aktualnie najpopularniejszą i najczęściej stosowaną metodą laserowej korekty krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. Za jej wynalazcę uważa się kolumbijskiego okulistę dr Jose Barraquero, który w latach 50. XX wieku skonstruował urządzenie zwane mikrokeratomem, używane w celu wycięcia wąskich płatków w rogówce i zmiany jej kształtu (tzw. keratomiloza). Udoskonalana i rozwijana przez innych lekarzy zyskała popularność w latach 90. wraz z rozwojem technologii laserowych dzięki swojej precyzji i mniejszemu ryzyku powikłań niż w starszych metodach LASEK i PRK. Przy wykorzystaniu metody LASIK możliwe jest skorygowanie krótkowzroczności w zakresie od -0,75 do -13,0 dioptrii, nadwzroczności od +0,75 do +6,0 dioptrii oraz astygmatyzmu do 6,0 dioptrii.

Trwający kilkanaście minut zabiegu przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym a jego pierwszym etapem jest mechaniczne wytworzenie za pomocą mikrokeratomu powierzchniowego płatka rogówki grubości ok. 0,12 mm (precyzyjnego, poziomego nacięcia rogówki odsłaniającego jej głębsze warstwy). W trakcie wytwarzania płatka pacjent na kilkanaście sekund przestaje widzieć operowanym okiem i odczuwa ucisk w jego okolicy.

W drugim etapie głowica lasera dokonuje "właściwej" korekty wady wzroku (odpowiedniego wymodelowania rogówki zależnie od operowanej wady). Sama praca lasera trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund (ok. 3,5 sekundy na 1 dioptrię). Po zabiegu odchylony płatek przywracany jest do swojego pierwotnego położenia a na oko zakładany opatrunek.

W dniu przeprowadzonego zabiegu nie wolno prowadzić samochodu a w pierwszych kilku dniach należy ograniczyć pracę przy komputerze. Do tygodnia po zabiegu może pojawić się dyskomfort w postaci wrażliwości na światło, łzawienia lub swędzenia oczu a także uczucie ciała obcego w operowanym oku. Zalecane jest noszenie okularów przeciwsłonecznych a w przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych zażycie tabletki przeciwbólowej.

Laserowa korekcja wzroku LASIK
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

LASIK, podobnie jak inne metody laserowej korekty wzroku, nie jest zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt procedury w prywatnej klinice okulistycznej to ok. 2400-2800 zł (Centrum Mikrochirurgii Oka "Laser" w Warszawie, Krakowskie Centrum Okulistyki "Zooptica").

Dodaj komentarz

Metody laserowej korekcji wad wzroku

Metody laserowej korekcji wad wzroku

Wzrok to jeden z sześciu zmysłów, które posiada człowiek, a jego utrata lub różnego rodzaju uszkodzenia znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Także wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, choć nie są groźne dla zdrowia,... więcej »

Laserowa korekcja wady wzroku metodą LASIK

Laserowa korekcja wady wzroku metodą LASIK

Duża wada wzroku jest sporym utrudnieniem w życiu codziennym oraz dużą przeszkodą w uprawianiu różnych dyscyplin sportowych i prowadzeniu aktywnego trybu życia. Laserowa korekcja zaburzeń refrakcji metodą LASIK umożliwia ograniczenie lub... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska