Na czym polega plastyka brzucha

Marzeniem wielu osób w dzisiejszych czasach jest posiadanie płaskiego brzucha. Często udaje się to osiągnąć dzięki ćwiczeniom, jednakże bywają sytuacje, gdzie wysiłek fizyczny nie daje oczekiwanych rezultatów. Osobom dotkniętym takim problemem jest w stanie pomóc zabieg plastyki brzucha.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Plastyka brzucha (abdominoplastyka), procedura leżąca w obrębie zainteresowania chirurgii plastycznej, stosowana może być zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jej celem jest usunięcie nadmiernej ilości skóry i tkanki podskórnej w obrębie brzucha – przyczyniać się do nadmiaru tych struktur mogą:

Problem jest bardzo częsty - dane Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej mówią o wzroście w wysokości 333% w ilości wykonywanych zabiegów pomiędzy rokiem 1997 a 2008.

Jak przebiega zabieg plastyki brzucha?

Przed zakwalifikowaniem do zabiegu konieczne jest badanie lekarskie oraz ocena niektórych parametrów laboratoryjnych (m.in. morfologia i grupa krwi, układ krzepnięcia). Przeprowadzany jest on w znieczuleniu ogólnym. Cięcie wykonywane jest w obrębie podbrzusza (zwykle w linii poprzecznej, położonej pomiędzy kościami biodrowymi). W przypadku całkowitej abdominoplastyki, dodatkowe cięcie dokonywane jest w okolicy pępka (przy zabiegu częściowym, gdy tkanki przeznaczone do usunięcia są zlokalizowane poniżej pępka, wystarczające jest jedno nacięcie). Po uzyskaniu dostępu, należy odpreparować istniejące struktury od powięzi mięśniowej, a następnie zbliżyć do siebie brzegi mięśni (w tym wypadku prostych brzucha) i, przy pomocy szwów, połączyć je (uzyskiwane jest wzmocnienie tej ściany brzucha). Następnie, pozostała w zbyt dużej ilości skóra pociągana jest ku dołowi i usuwana, a procedura kończy się poprzez zdrenowanie operowanego obszaru oraz założenie szwów. Trwa ona do pięciu godzin (w przypadku formy całkowitej, przy częściowej czas ten ulega skróceniu do nawet dwóch godzin).

Rekonwalescencja po zabiegu zazwyczaj trwa kilka tygodni. Aby uzyskać pełne efekty leczenia, konieczne jest przestrzeganie pooperacyjnych zaleceń lekarskich oraz minimalizacja wahań masy ciała. Niezbędne jest noszenie luźnych ubrań (uniknięcie zbytniego drażnienia strefy operowanej) oraz odpowiednia higiena rany. Przez kilka tygodni (około sześciu) należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

Istnieją sytuacje, które uniemożliwiają niektórym chorym przystąpienie do omawianej procedury. Zalicza się do nich planowanie ciąży (w jej trakcie mogłoby dojść do osłabienia mięśni ściany brzucha oraz, związanego z powiększaniem się macicy, zwiększenia ilości skóry, co zniwelowałoby efekty operacji). W przypadku otyłości dużego stopnia również nie jest wskazane wykonywanie plastyki brzucha. Przeciwwskazaniami związanymi ze zdrowiem pacjenta są:

  • nadczynność tarczycy
  • niewyrównane, zbyt wysokie ciśnienie tętnicze
  • cukrzyca
  • zaburzenia w układzie krzepnięcia krwi.

Należy wyraźnie podkreślić, że abdominoplastyka nie jest tożsama z liposukcją. Ta pierwsza koncentruje się na usunięciu zwiotczałej, obecnej w nadmiernej ilości skóry i wzmocnieniu ściany brzucha, celem drugiej jest z kolei usunięcie części tkanki tłuszczowej. Mimo tych różnic, w pewnych sytuacjach obie procedury mogą być wykonane podczas jednej hospitalizacji (wiąże się to jednak z większym ryzykiem wystąpienia komplikacji).

Efekty plastyki brzucha nie są widoczne od razu, jednak przy odpowiednim przestrzeganiu zaleceń udaje się uzyskać zadowalający efekt.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Plastyka brzucha

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 57

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…