Kiedy zgłosić się z dzieckiem do dietetyka?

Dietetyka dziecięca ma zastosowanie w wielu przypadkach. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Twoje dziecko nie ma apetytu – Twoje dziecko nie ma ochoty jeść, a wszelkie próby nowych posiłków kończą się porażką? To odpowiedni moment, aby wybrać się do dietetyka i uzyskać porady, jak nakłonić dziecko do jedzenia do zdrowych, regularnych posiłków.
  • Twoje dziecko ma nadwagę lub otyłość – zbyt duża masa ciała to jeden z głównych powodów, dla których rodzice chodzą z dzieckiem do dietetyka. Niestety, ignorowany problem może przynieść fatalne skutki zdrowotne, które będą oddziaływać jeszcze przez wiele lat w przyszłości. Specjalista pomoże wprowadzić zdrową dietę dla dziecka, która wesprze powrót do zdrowia dziecka.
  • Twoje dziecko cierpi zmaga się z chorobą – dzieci z chorobami, takimi jak cukrzyca, astma, choroby układu pokarmowego, autyzm, zespół Downa, padaczka lub inne choroby neurologiczne, lub metaboliczne powinny być pod opieką dietetyka. Dzieje się tak dlatego, że ich dieta musi być dostosowana do ich sytuacji.
  • Twoje dziecko źle się czuje po zjedzeniu pokarmu – takie zjawisko może świadczyć o nietolerancjach pokarmowych lub alergiach. W takim przypadku dietetyk wypisze skierowanie do lekarza w celu wykonania odpowiednich badań i ustalenia diety, która będzie służyć rozwojowi młodego organizmu.
  • Twoje dziecko jest sportowcem - dzieci uprawiające jakąś dyscyplinę sportową i współzawodniczące potrzebują odpowiedniego planu żywieniowego, ponieważ ich zapotrzebowanie na energię i makroskładniki będzie inne w stosunku do dzieci o standardowej aktywności fizycznej.
  • Twoje dziecko zmaga się zaburzeniami odżywiania – dietetyk zajmuje się leczeniem skutków niedożywienia np. anoreksji czy bulimii. Dodatkowo regularnie sprawdza, jakie bariery (zewnętrzne lub wewnętrzne) przeszkadzają w dokonywaniu zalecanych lub niezbędnych zmian.

Dietetyk dziecięcy na NFZ

Jeżeli chodzi o wizytę u dietetyka dziecięcego na NFZ istnieje niewiele placówek oferujących konsultację dietetyczną w ramach ubezpieczenia społecznego. Ponadto, zazwyczaj wiąże się ona z długim czasem oczekiwania. Natomiast na NFZ można również skorzystać z porady online dostępnej na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

W ramach ubezpieczenia społecznego dostępny jest także bezpłatny serwis Diety NFZ, który pozwala stworzyć plan dietetyczny i wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe na podstawie podanych danych – takich między innymi, jak Wskaźnik BMI, wiek, aktywność fizyczna, itp. Jest to dobre rozwiązanie dla osób z ograniczonym budżetem, które chcą wprowadzić do swojego domu zdrowy tryb życia.

Ile kosztuje wizyta u dietetyka dziecięcego?

W przypadku decyzji o wizycie prywatnej u dietetyka dziecięcego, koszt zależy od wielu czynników. Na cenę konsultacji dietetycznej wpływa wybrana placówka, lokalizacja, stopień naukowy specjalisty oraz elementy składające się na usługę np. ocena sposobu odżywiania się, analiza składu ciała oraz plan żywieniowy na dany okres. Zazwyczaj spotkanie z dietetykiem dla dzieci wynosi od 100-300 zł. Obecnie istnieje wiele specjalistów dietetyki, którzy oferują konsultacje online na tych samych zasadach co stacjonarnie. Cena w takim przypadku jest na podobnym poziomie co wizyty stacjonarnej.