Co to jest aparat ortodontyczny lingwalny

Co to jest aparat ortodontyczny lingwalny

Zdrowy i piękny uśmiech jest czymś, co dopełnia nasz wygląd zewnętrzny i sprawia, że czujemy się pewniej w otoczeniu innych osób. Niestety, nie wszyscy pochwalić się mogą, z powodu wad zgryzu, estetycznym i równym wyglądem swojego uzębienia. W celu korekcji wad zgryzu zastosowanie znajdują aparaty ortodontyczne, a dla osób, pragnących zachować naturalny wygląd zębów, tzw. aparaty ortodontyczne lingwalne.

Wadami zgryzu nazywamy zaburzenia w budowie i funkcji narządów jamy ustnej. Przyczyn takiego stanu rzeczy może wiele, ale najogólniej wady zgryzu podzielić możena na te wrodzone i nabyte. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać leczenie
Sprawdź ofertę »

Wady zgryzu wpływają nie tylko na wygląd i estetykę naszych zębów. Prawidłowe ustawienie zębów warunkuje m.in. odpowiednią funkcję narządu żucia. Nieleczone wady zgryzu zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych, stać się mogą przyczyną rozwoju próchnicy, wad wymowy czy nieodpowiedniego ścierania się powierzchni poszczególnych zębów.

Aparat ortodontyczny lingwalny: czym jest i jak działa?

W celu korekcji wad zgryzu zastosowanie znajdują różnorodne aparaty ortodontyczne, a jednym z typów aparatów jest tzw. ortodontyczny aparat lingwalny. Termin "lingwalny" oznacza, że wprowadzony aparat ortodontyczny umiejscowiony jest po wewnętrznej, a nie zewnętrznej stronie łuków zębowych. Aparat lingwalny, zwany również językowym ze względu na sposób swojego mocowania, w odróżnieniu od innych typów aparatów ortodontycznych jest praktycznie niewidoczny dla osób postronnych.

Aparaty językowe skierowane są w dużej mierze do osób, które zwracają uwagę na swój wygląd zewnętrzny i pragną, aby każda część zamontowanego aparatu ortodontycznego była niewidoczna. Współczesne aparaty lingwalne umożliwiają przeprowadzenie korekcji zdecydowanej większości wad zgryzu, a dynamiczny rozwój nauk medycznych, w tym ortodoncji, sprawił, że na rynku dostępnych jest wiele różnych systemów aparatów językowych, co sprawia, że praktycznie każdy pacjent odnajdzie produkt, który spełni jego oczekiwania.

Jednym z takich systemów lingwalnych jest system Incognito. System ten polega najogólniej na indywidualnym projektowaniu zamków aparatów ortodontycznych dla każdego pacjenta. W celu określenia optymalnych parametrów zamków przeprowadza się m.in. pobranie wycisków zębów czy odpowiednie obrazowanie w trójwymiarze. Do zalet systemu Incognito należy m.in. to, że dzięki praktycznie idealnemu dopasowaniu zamków do powierzchni zębowych rzadziej dochodzi od odklejania się poszczególnych elementów zamocowanego aparatu. Niestety wadą tego systemu jest cena, która najczęściej jest wyższa w porównaniu z innymi technikami.

Innym systemem, który wykorzystywany jest w tworzeniu aparatów językowych, jest tzw. system Forestadent. W przeciwieństwie do systemu Incognito tutaj zamki nie są projektowane i wytwarzane indywidualnie dla każdego pacjenta. System Forestadent umożliwia, dzięki zastosowaniu wytworzonych wcześniej zamków, założenie określonego aparatu językowego już na pierwszej wizycie, po wcześniejszym odpowiednim oczyszczeniu poszczególnych powierzchni zębowych. Ograniczeniu ulega również konieczna liczba wizyt kontrolnych, a także sama cena całego przedsięwzięcia.

Pozostałe systemu lingwalnych aparatów ortodontycznych łączą, poniekąd, poszczególne cechy omówionych powyżej systemów. Niezależnie od wybranego rodzaju aparatu językowego, praktycznie wszystkie posiadają podobne wady. Poza wyższą - w porównaniu do tradycyjnych aparatów ortodontycznych - ceną, aparaty językowe, z racji swojego umiejscowienia, wymagają od lekarza ortodonty wyższych umiejętności i większego doświadczenia, więc nie każdy ortodonta będzie mógł je założyć. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że metalowe elementy aparatu, zlokalizowane na wewnętrznych powierzchniach zębów, stać się mogą przyczyną podrażnień języka, co wymuszać może częstsze wizyty kontrolne. Dodatkowo w pierwszym okresie po przymocowaniu aparatu lingwalnego u niektórych pacjentów, mogą wystąpić przejściowe problemy z prawidłową wymową.

Z kolei niewątpliwą zaletą ortodontycznych aparatów lingwalnych jest ich niewidoczność, co sprawia, że pacjent z takim aparatem może bez skrępowania uśmiechać się, jednocześnie niepostrzeżenie lecząc swoją wadę zgryzu. Zaleta ta sprawia, że aparaty językowe cieszą się coraz to większą popularnością i zainteresowaniem.

Aparat ortodontyczny lingwalny (1 łuk)
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: www.aaoinfo.org

Dodaj komentarz

Zalety aparatów ortodontycznych lingwalnych

Zalety aparatów ortodontycznych lingwalnych

Leczenie za pomocą stałych aparatów ortodontycznych jest uznaną i bardzo skuteczną metodą korekcji wad zgryzu. Choć leczenie ortodontyczne jest procesem długotrwałym, coraz więcej osób - nie tylko młodzieży, ale i dorosłych pacjentów -... więcej »

Aparaty ortodontyczne Incognito

Aparaty ortodontyczne Incognito

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się korygowaniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych. Leczenie ortodontyczne pozwala wyraźnie poprawić stan zdrowia jamy ustnej oraz zwiększa szansę na zachowanie własnych zębów przez... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska