r

Diagnostyka i badania - informacje i aktualności

Tomografia komputerowa jamy brzusznej

Tomografia komputerowa to nowoczesna metoda diagnostyczna, wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie do tworzenia obrazów badanych struktur. Ma zastosowanie zarówno w diagnostyce przed planowanym zabiegiem medycznym, jak i w badaniach pourazowych, wykorzystuje się ją także przy podejrzeniu schorzeń neurologicznych i onkologicznych, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i w badaniu urazów rdzenia kręgowego. Procedura jest nieinwazyjna i bezbolesna, a badanie trwa na ogół bardzo krótko – zazwyczaj mniej niż kilkanaście minut. więcej »

Badania histopatologiczne w diagnostyce zmian skórnych

Badania histopatologiczne są ważne w wielu medycznych dziedzinach - korzystają z nich zarówno ginekolodzy, jak i chirurdzy czy dermatolodzy. W przypadku ostatnich z wymienionych, ich współpraca z histopatologami ma bardzo duże znaczenie - na drodze analiz mikroskopowych można bowiem ostatecznie rozpoznać, jakiego typu zmiana skórna występuje u pacjenta. więcej »

Antykoncepcja doustna obniża ryzyko raka jajnika

Onkologia jest dziedziną, w której pojawia się dużo niepokojących informacji, takich jak np. statystyki dotyczące wzrastającej liczby zachorowań na nowotwory. Pojawiają się jednak też wiadomości zdecydowanie optymistyczne - jako ich przykład można podać wyniki analiz zespołu lekarzy z Włoch, którzy zaobserwowali, że na świecie ogólnie zmniejsza się liczba zgonów spowodowanych rakiem jajnika. więcej »

W Morgantown powstał pierwszy na świecie ruchomy skaner PET

Naukowcy z Uniwersytetu w Morgantown (USA) opracowali pierwszy na świecie ruchomy skaner PET, służący do badania aktywności mózgu podczas codziennych aktywności pacjenta bez konieczności całkowitego unieruchomienia go. Urządzenie może zostać wykorzystane m.in. do monitoringu postępów rehabilitacyjnych osób po udarze czy leczenia chorób neurologicznych. więcej »

W Łodzi stworzono inteligentną koszulkę do pomiaru EKG

Już wkrótce lekarze będą mogli odczytać zdalnie wskazania pomiaru EKG dzięki innowacyjnej metodzie. Zostanie wykorzystana do tego inteligentna koszulka tekstylna, umożliwiająca elektrokardiografię. Materiał ten został wykonany przez polską firmę z Łodzi przy wsparciu unijnych funduszy. więcej »

Polski stentgraft nadzieją dla chorych z tętniakiem aorty?

Tętniak aorty jest patologią, która polega na nieprawidłowym poszerzeniu aorty o przynajmniej 50% w stosunku do jej prawidłowej średnicy. Tętniaki tego rodzaju występują częściej u mężczyzn, a przyczyn ich powstawania upatruje się m.in. w procesach miażdżycowych, zwyrodnieniowych czy powikłaniach pozapalnych. W Kostkowicach, w Pracowni Doświadczalnej Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland, przeprowadzono w ostatnim czasie implantancję pierwszego polskiego stentgraftu naczyniowego. więcej »

Płynna biopsja w badaniu nowotworów już dostępna w Polsce

Wczesne rozpoznanie i właściwy dobór terapii zwiększają szansę na wyleczenie choroby nowotworowej. Dzięki zastosowaniu tzw. płynnej biopsji możliwe jest wykrycie zagrożenia rozwoju nowotworu jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. więcej »

Gatroskopia diagnostyczna a zabiegowa

Gastroskopia, lub inaczej panendoskopia, to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, wykonane za pomocą specjalnego endoskopu, wyposażonego w kamerę. Takie badanie pozwala dokładnie obejrzeć na ekranie monitora przełyk, żołądek i opuszki, a także części zstępujące dwunastnicy. Podczas gastroskopii można wykonywać także niewielkie zabiegi. więcej »

Naukowcy odkryli, jak można przewidzieć ryzyko zachorowania na raka?

Współczesna onkologia zna wiele genów, których mutacje znacząco zwiększają ryzyko rozwoju raka. Jak jednak ustalili australijscy naukowcy, także jednoczesne wystąpienie dwóch lub więcej mutacji "niskiego ryzyka" może doprowadzić do wczesnego wystąpienia choroby. więcej »

Nanoroboty sterowane myślą pomogą w leczeniu zaburzeń pracy mózgu?

Medycyna zna wiele leków, które mogłyby skutecznie leczyć różnego rodzaju schorzenia, ale podane ogólnoustrojowo (doustnie lub dożylnie), wywołują zbyt wiele objawów niepożądanych i nie mogą być z tego powodu stosowane. Ciągle poszukiwane są nowe sposoby precyzyjnego dostarczania leków, aby farmaceutyki mogły działać w dokładnie określonym miejscu. więcej »