Jak przygotować się do zabiegu laserowej korekcji wad wzroku

Jak przygotować się do zabiegu laserowej korekcji wad wzroku

Wzrok jest podstawowym narządem zmysłu człowieka, a wszelkie związane z nim schorzenia znacząco obniżają komfort codziennego życia. Tymczasem, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, co drugi dorosły Polak nosi okulary lub szkła kontaktowe. W związku ze starzeniem się społeczeństwa, a także jego postępującą informatyzacją, liczba osób z wadami wzroku będzie sukcesywnie wzrastać. Tym bardziej na znaczeniu zyskują skuteczne i małoinwazyjne metody ich leczenia, takie jak laserowa korekcja wad wzroku.

Zgodnie ze statystykami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, najczęściej spotykanymi wadami wzroku wśród Polaków (około 80% przypadków) są zaburzenia refrakcji oka. Są to wady wzroku, w których występuje niemiarowość oka, które nie potrafi skupić wiązki światła na siatkówce. Do tej grupy wad wzroku zaliczamy więc krótkowzroczność, nadwzroczność oraz niezborność oka, czyli astygmatyzm. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

W ostatnich latach w leczeniu krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu stosuje się przede wszystkim laserową korekcję, która umożliwia trwałe i bezpieczne pozbycie się tych uciążliwych wad wzroku. By jednak efekt zabiegu był jak najlepszy, konieczne jest nie tylko przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych, ale także prawidłowe przygotowanie się do procedury.

Laserowa korekcja wad wzroku – o czym należy pamiętać przed zabiegiem?

Laserowa korekcja wad wzroku polega na precyzyjnym wymodelowaniu kształtu rogówki oka tak, aby wpadające promienie świetlne były skupiane dokładnie na siatkówce, co jest warunkiem powstania wyraźnego obrazu. Parametry wiązki światła laserowego, używane do korekcji, są każdorazowo, indywidualnie dobierane dla każdego oka, w zależności od występującej wady wzroku. Dlatego też istotną składową sukcesu laserowej korekcji wad wzroku jest prawidłowo wykonane badanie kwalifikacyjne. W trakcie badania lekarz przeprowadza dokładny wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, oraz, co kluczowe – wykonuje kompleksowe badanie okulistyczne. Umożliwia ono określenie rodzaju i wielkości wady wzroku oraz precyzyjne ustalenie parametrów wiązki laserowej.

Odpowiednia kwalifikacja pacjenta do zabiegu i określenie parametrów laserowych nie gwarantuje jednak jego pełnej skuteczności i bezpieczeństwa. Bardzo istotny wpływ na powodzenie laserowej korekcji wzroku ma bowiem sam pacjent, który powinien przestrzegać kilku ważnych zaleceń przedzabiegowych. Podstawowa zasada dotyczy noszenia szkieł kontaktowych, które - długo noszone - mogą czasowo zmienić kształt rogówki. Aby przywrócić jej naturalny kształt, który będzie modelowany w trakcie zabiegu, należy zrezygnować z noszenia soczewek na 2-3 tygodnie przed zabiegiem w przypadku szkieł miękkich i 4 tygodnie, jeżeli nosimy twarde soczewki.

Należy zadbać również o to, aby w dniu zabiegu oraz w okresie rekonwalescencji pacjent był wolny od wszelkich ognisk zapalnych, dlatego też zaleca się przeprowadzenie kontroli stomatologicznej oraz internistycznej. Laserowa korekcja wad wzroku powinna zostać przełożona na inny termin, jeżeli pacjent zachoruje, będzie miał opryszczkę, lub – w przypadku kobiet – miesiączkę. W trakcie konsultacji należy poinformować lekarza o stale przyjmowanych lekach – lekarz zdecyduje, czy dany lek może być stosowany w trakcie zabiegu. Nie należy też rozpoczynać lub ostawiać już przyjmowanych środków antykoncepcyjnych przez okres trzech miesięcy przed i po zabiegu.

Na dwie doby przed laserową korekcją wad wzroku nie należy spożywać napojów alkoholowych, kawy oraz wszelkich napojów zawierających kofeinę, ponieważ mają one właściwości odwadniające. Jakikolwiek wpływ na uwodnienie rogówki może zmienić jej wymiary i kształt, co ma znaczenie dla efektu pooperacyjnego. W dniu zabiegu należy zrezygnować również z nakładania makijażu lub zmyć wcześniej wykonany.  Zaleca się staranne umycie głowy, twarzy (ze szczególnym uwzględnieniem oczu) oraz nie używanie dezodorantów i perfum. Elementem przygotowania do zabiegu powinno być również zapewnienie sobie transportu z kliniki, gdyż po zabiegu nie można prowadzić pojazdów, a także zabranie ze sobą okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, gdyż oczy po laserowej korekcji są niezwykle wrażliwe na światło.

Właściwe przygotowanie się do zabiegu zapewnia nie tylko zadowalający efekt laserowej korekcji wady wzroku, ale i zwiększa jego bezpieczeństwo. Dlatego też, należy z pełną starannością przestrzegać zaleceń, przekazanych przez lekarza.

Laserowa korekcja wad wzroku
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Partyka, M.J. Wysocki: Epidemiologia chorób narządu wzroku oraz infrastruktura okulistyki w Polsce. Przegl Epidemiol, 2015;69:905-908; Turner et al.: Laser Vision Correction – a tutorial for Medical Students. EyeRounds, Nov,29,2011.

Dodaj komentarz

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska