Jakie są objawy zbyt krótkiego wędzidełka prącia

Wędzidełko napletkowe (łac.frenulum preputi) jest cienkim pasmem, utworzonym przez tkankę łączną, który łączy napletek z żołędzią prącia, czyli jego szczytową częścią. Napletek natomiast jest fałdem skóry, który w stopniu częściowym lub całkowitym pokrywa żołądź. Przyrodzenie może stanowić dla mężczyzny ważny atrybut, dodający pewności siebie oraz otwartości w relacjach damsko-męskich, ale w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości, stają się przyczyną skrywanego i wstydliwego problemu. Tak też może być w przypadku, gdy wędzidełko napletkowe jest zbyt krótkie.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Zbyt krótkie wędzidełko napletka należy, obok stulejki, do najczęstszych nieprawidłowości w obrębie męskich narządów płciowych. Jego leczenie jest dość proste i pomaga całkowicie uwolnić się od odczuwanego dyskomfortu - niestety, nawet w dzisiejszym współczesnym świecie dolegliwości w obrębie narządów płciowych bywają tematem tabu, skrywanym przez mężczyzn nawet przed najbliższą rodziną. 

Warto wiedzieć, jakie są objawy zbyt krótkiego wędzidełka prącia, aby umieć je rozpoznać i bez uczucia zbędnego wstydu udać się po pomoc lekarską.

Jak objawia się zbyt krótkie wędzidełko napletkowe?

Dominującym objawem, który może wskazywać na zbyt krótkie wędzidełko napletka, jest ból. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się w różnych sytuacjach, ale najczęściej występują w trakcie stosunku seksualnego, gdy penis osiąga stan wzwodu. Wówczas napletek odsłania żołądź i dochodzi do pociągania więzadła. Jest to sytuacja krępująca dla mężczyzny, obawiającego się braku zrozumienia ze strony partnerki. Dyskomfort może być odczuwany również w trakcie czynności pielęgnacyjnych, kiedy mężczyzna usiłuje odprowadzić napletek, aby pozbyć się zalegającej pod nim mastki. Mastka jest fizjologiczną wydzieliną, która składa się ze złuszczonych komórek nabłonkowych, łoju oraz flory bakteryjnej. Mężczyzna nie powinien jednak rezygnować z dokładnej pielęgnacji miejsc intymnych, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego, a ten doprowadzi do zaostrzenia odczuwanych dolegliwości. 

Obecność zbyt krótkiego wędzidełka prącia wymaga od mężczyzny szczególnej delikatności - zbyt mocne pociąganie napletka przy próbach jego odprowadzenia czy gwałtowne ruchy w trakcie stosunku seksualnego mogą doprowadzić bowiem do pęknięcia więzadła. Przejawia się to nagłym, znacznie nasilonym, przeszywającym bólem. Często można również zaobserwować obfite krwawienie. Dodatkowo może wystąpić trudność w oddaniu moczu spowodowana bólem oraz pieczeniem. Pęknięcie wędzidełka jest wskazaniem do wizyty u urologa - bagatelizowanie problemu doprowadzi do nieprawidłowego zrostu bądź dalszego jego skracania. 

Warto zdać sobie sprawę, że mężczyzna, który cierpi z powodu zbyt krótkiego wędzidełka prącia może stać się apatyczny, drażliwy czy stracić zainteresowanie kontaktami płciowymi. Często obserwuje się również obniżenie nastroju. 

Należy wyjaśnić, że najczęściej zbyt krótkie wędzidełko nie jest defektem wrodzonym - ma w większości przypadków charakter nabyty i wynika z bliznowacenia łącznotkankowej struktury wędzidełka z powodu stanu zapalnego czy urazu. Bliznowacenie powoduje skrócenie wędzidełka i jest to proces nieodwracalny, który ma raczej tendencję do postępowania niż samoistnego zniknięcia. 

Leczenie zbyt krótkiego wędzidełka prącia jest z wyboru postępowaniem operacyjnym. W zależności od tego, czy struktura ta uległa jedynie naderwaniu czy też całkowitemu zniszczeniu, chirurg może zaproponować plastykę wędzidełka bądź też jego całkowite usunięcie (usunięcie wędzidełka jest również etapem zabiegu obrzezania). Plastyka wędzidełka prącia (inaczej frenuloplastyka) polega na jego przecięciu oraz następczym odpowiednim zeszyciu. Zabieg może być przeprowadzony w trybie ambulatoryjnym.

Najlepszym sposobem zapobiegania skrócenia wędzidełka prącia jest właściwa higiena miejsc intymnych oraz zapobieganie urazom okolic narządów płciowych. Takie postępowanie chroni przed rozwojem procesu zapalnego oraz bliznowaceniem tkanek na skutek gojenia.

Bibliografia: www.eurologia.pl; www.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Laserowa korekcja wędzidełka prącia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…