Jakie są zalety leczenia ortodontycznego z zastosowaniem aparatów samoligaturujących?

Jakie są zalety leczenia ortodontycznego z zastosowaniem aparatów samoligaturujących?

Pragnienie posiadania pięknego uśmiechu to dla niektórych droga przez mękę. Topornie wykonane, tradycyjne aparaty na zęby nie tylko rzucają się w oczy, ale również wymagają częstych, kosztownych kontroli lekarskich i długiego okresu noszenia. Jednak w kontekście licznych zalet aparatów samoligaturujących przesądy o aparatach korygujących zgryz odchodzą do przeszłości.

Klasyczne aparaty ortodontyczne to najprawdopodobniej te, które najczęściej kojarzą się z aparatami na zęby. Posiadają one gumki, dostępne w różnych kolorach, zwane „ligaturą”. Działa ona niczym opaska, która podtrzymuje łuk ortodontyczny w odpowiedniej pozycji. Dlatego z czasem zęby zmieniają swoją pozycję, aż osiągnie się prawidłowy zgryz. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać leczenie
Sprawdź ofertę »

Takich opasek nie mają aparaty ortodontyczne samoligaturujące, i po tym najprościej jest je rozpoznać. Jednak tego rodzaju aparaty, wbrew pozorom, nie są nowym wynalazkiem. Pierwszy ich przedstawiciel, Russel Lock, został stworzony już w 1935r.  Jak twierdzą liczni producenci i gabinety je stosujące, dzięki temu, iż nie wywierają tak silnego nacisku na zęby, są delikatniejsze zarówno dla nich, jak i dla języka oraz policzków. Mniejsza siła tarcia, jak podaje Journal of Applied Oral Science, zmniejsza szanse powikłań, takich jak zanik korzeni zębowych oraz choroby dziąseł.

Większy komfort i dyskrecja – zalety aparatu ortodontycznego samoligaturującego

Aparat samoligaturujący nie uciska zębów tak mocno, jak jego tradycyjne odpowiedniki, jeśli jest właściwie dopasowany, wykazują autorzy publikacji w  British Journal of Orthodontics. Dlatego kliniki polecają aparaty tego rodzaju jako bardziej komfortowe w noszeniu od klasycznego aparatu ortodontycznego. Zaletą aparatu ortodontycznego samoligaturującego, dostrzegalną na pierwszy rzut oka, jest fakt, iż stosowane w nim zamki są mniej widoczne i bardziej estetyczne. Stąd na tą opcję leczenia będą mogły się zdecydować osoby dorosłe, którym zależy na dyskretnej metodzie korekcji wad zgryzu. Dzięki łatwiejszej obsłudze, zastosowanie aparatów ortodontycznych samoligaturujących pozwala również na skrócenie czasu wizyt u ortodonty. Ponieważ aparat nie wymaga wymiany ligatur, długość wizyty, jak podaje Australian Dental Journal jest krótsza o przynajmniej 10 min w porównaniu z metalowymi aparatami. Niektóre publikacje sugerują, że ich całkowita ilość również jest mniejsza.

Wyniki leczenia aparatem ortodontycznym samoligaturującym

Dla pacjentów, decydujących się na aparat ortodontyczny, najważniejsza jest jednak skuteczność leczenia. Chociaż na ten temat istnieją sprzeczne doniesienia naukowe, większość potwierdza, że rezultaty osiągane za pomocą aparatów ortodontycznych samoligaturujących są przynajmniej tak dobre, jak w przypadku klasycznych aparatów - takie badania pojawiają się m.in. w The Angle Orthodontics, oraz American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics.

Dla niektórych pacjentów wadą aparatu samoligaturjącego jest jego cena, która przekracza koszt wykonania metalowego aparatu, korygującego zgryz. W takich wypadkach, wielu klientów klinik ortodontycznych decyduje się na rozwiązanie mieszane, gdzie szczęka, bardziej widoczna podczas uśmiechu (górna część), wykonana jest z dyskretnych zamków samoligaturujących. Dolna część, umiejscowiona w żuchwie, zawiera natomiast klasyczne zamki metalowe. Podczas konsultacji ortodontycznej, warto więc zapytać o zalety aparatu samoligaturującego, który dla wielu pacjentów może okazać się preferowanym rozwiązaniem korekcji wad zgryzu.

Aparat ortodontyczny samoligaturujący (1 łuk)
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Monteiro, Maria Regina Guerra, et al. "Frictional resistance of self-ligating versus conventional brackets in different bracket-archwire-angle combinations."Journal of Applied Oral Science 22.3 (2014): 228-234. Read-Ward, G. E., S. P. Jones, and E. H. Davies. "A comparison of self-ligating and conventional orthodontic bracket systems." British Journal of Orthodontics (2014). Johansson, Kristina, and Fredrik Lundström. "Orthodontic treatment efficiency with self-ligating and conventional edgewise twin brackets: a prospective randomized clinical trial." The Angle orthodontist 82.5 (2012): 929-934. Songra, Goldie, et al. "Comparative assessment of alignment efficiency and space closure of active and passive self-ligating vs conventional appliances in adolescents: A single-center randomized controlled trial." American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics 145.5 (2014): 569-578. MILES PG. Self-ligating brackets in orthodontics: Do they deliver what they claim? Aust Dent J. 2009 Mar;54(1):9-11. doi: 10.1111/j.1834-7819.2008.01081.x.

Dodaj komentarz

Co to są aparaty ortodontyczne samoligaturujące

Co to są aparaty ortodontyczne samoligaturujące

Stałe aparaty ortodontyczne pozwalają na uzyskanie optymalnego ustawienia zębów i odtworzenie prawidłowych warunków anatomicznych nawet w złożonych wadach zgryzu. Alternatywą dla klasycznego aparatu ortodontycznego, podczas stosowania którego... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska