Okulistyka - informacje i aktualności

Informacje medyczne z kategorii okulistyka oraz o lekarzach ze specjalizacją: okulista, optometrysta

Co to jest soczewka wieloogniskowa?

Zabieg operacyjny to jedyna metoda leczenia zaćmy. W trakcie procedury zmętniała na skutek choroby soczewka jest rozbijana przy pomocy ultradźwięków, a na jej miejsce wprowadza się sztuczną, zwijalną soczewkę wewnątrzgałkową. Nowoczesne soczewki, stosowane w chirurgii zaćmy, umożliwiają nie tylko pozbycie się choroby, ale również poprawę kondycji wzroku w porównaniu do okresu przed chorobą, dzięki czemu pacjent może uniezależnić się od okularów korekcyjnych. więcej »

Pierwsza na świecie operacja okulistyczna z użyciem robota

W 2016 roku w Wielkiej Brytanii przeprowadzono pionierski zabieg - podczas operacji oka wykorzystano sterowanego robota. Technika już wydaje się dość obiecująca (likwiduje bowiem chociażby taki problem, jak drżenie rąk chirurga), a oprócz tego może się okazać, że dzięki robotom możliwe będzie nawet stosowanie terapii genowych w leczeniu chorób okulistycznych. więcej »

Czy zabiegi laserowej korekcji wad wzroku są bezpieczne?

Częstość powikłań po zabiegach laserowej korekcji wad wzroku jest stosunkowo niska, dlatego metody te z reguły są uznawane za bardzo bezpieczne. Na pojawianie się komplikacji wpływ ma zazwyczaj błąd lekarski (np. nieprawidłowe odcięcie płatka rogówki) lub nieodpowiednie zachowanie pacjentów już po zakończeniu zabiegu (np. pocieranie powieki). Co warto zrobić, aby wyeliminować ryzyko wystąpienia powikłań po korekcie wzroku laserem? Podpowiadamy. więcej »

Programowanie komórek może pomóc w leczeniu chorób oczu

W starszych medycznych podręcznikach widnieją informacje o tym, że utraconych komórek nerwowych nie można odzyskać. W medycynie wciąż zachodzi jednak postęp i odkrywane są kolejne potencjalne metody regeneracji neuronów. Według amerykańskich doniesień z 2016 roku, drogą programowania pewnych komórek możliwe byłoby leczenie chorób oczu, takich jak np. jaskra. więcej »

VisuMax: nowy laser femtosekundowy do leczenia krótkowzroczności

O laserowych korektach wad wzroku słyszy się coraz więcej, nie dziwi więc, że przemysł medyczny jest zainteresowany stałym udoskonaleniem aparatury służącej do tego celu. Jednym z nowszych urządzeń, dzięki któremu możliwa jest trwała korekta wady wzroku i pozbawienie pacjenta konieczności noszenia okularów, jest laser femtosekundowy VisuMax. Na czym polega jego wyjątkowość? więcej »

Leczenie jaskry metodą cyklofotokoagulacji

Unikalne cechy światła laserowego umożliwiają precyzyjną aplikację dużej ilości energii w ściśle określone miejsce. To bardzo pożądane z punktu widzenia medycyny właściwości, w związku z czym laser znalazł zastosowanie niemal w każdej jej dziedzinie. Także lekarze okuliści czerpią garściami z wynalazku, który zrewolucjonizował leczenie jaskry. więcej »

Kanaloplastyka jako metoda leczenia jaskry

Kanaloplastyka to nowoczesna metoda małoinwazyjnego operowania jaskry poprzez udrożnienie tzw. kanału Schlemma, czyli naturalnej drogi odpływu cieczy wodnistej z oka. W porównaniu do starszych metod charakteryzuje się znacznie mniejszym rygorem pooperacyjnym oraz ryzykiem powikłań i pogorszenia wzroku. W razie potrzeby może być również połączona z jednoczesną operacją zaćmy. więcej »

U kogo najczęściej występuje jaskra?

Jaskra jest podstępnie rozwijającą się chorobą oczu, która - nieleczona lub leczona nieprawidłowo - prowadzi do znacznego pogorszenia lub nawet utraty wzroku. Według danych, opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (ang. World Health Organization; WHO), jaskra jest drugą, zaraz po zaćmie, przyczyną utraty wzroku na świecie. Możliwych przyczyn rozwoju tego schorzenia jest wiele i nie wszystkie zostały do dnia dzisiejszego jednoznacznie sklasyfikowane i poznane. więcej »

Zez u dorosłych - przyczyny powstawania

Związany z nierównym ustawieniem gałek ocznych zez występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W przypadku drugiej z wymienionych grup, problem związany może być m.in. ze schorzeniami ogólnoustrojowymi czy urazami, stanowić może również powikłanie zabiegów, przeprowadzonych w obrębie gałki ocznej. więcej »

Siedzący tryb życia a retinopatia cukrzycowa

Badania, przeprowadzone przez specjalistów Uniwersytetu w Mississippi, dowiodły występowania zależności pomiędzy siedzącym trybem życia a rozwojem retinopatii cukrzycowej, czyli zmian chorobowych, dotykających siatkówkę oka. Wyniki badań prowadzonych przez dr Paula D. Loprinzi w latach 2005-2006 zostały opublikowane w internetowym serwisie JAMA Ophthalmology (Journal of the American Medical Association). więcej »