Okulistyka - informacje i aktualności

Informacje medyczne z kategorii okulistyka oraz o lekarzach ze specjalizacją: okulista, optometrysta

Co to jest soczewka wieloogniskowa?

Zabieg operacyjny to jedyna metoda leczenia zaćmy. W trakcie procedury zmętniała na skutek choroby soczewka jest rozbijana przy pomocy ultradźwięków, a na jej miejsce wprowadza się sztuczną, zwijalną soczewkę wewnątrzgałkową. Nowoczesne soczewki, stosowane w chirurgii zaćmy, umożliwiają nie tylko pozbycie się choroby, ale również poprawę kondycji wzroku w porównaniu do okresu przed chorobą, dzięki czemu pacjent może uniezależnić się od okularów korekcyjnych. więcej »

Pierwsza na świecie operacja okulistyczna z użyciem robota

W 2016 roku w Wielkiej Brytanii przeprowadzono pionierski zabieg - podczas operacji oka wykorzystano sterowanego robota. Technika już wydaje się dość obiecująca (likwiduje bowiem chociażby taki problem, jak drżenie rąk chirurga), a oprócz tego może się okazać, że dzięki robotom możliwe będzie nawet stosowanie terapii genowych w leczeniu chorób okulistycznych. więcej »

Czy zabiegi laserowej korekcji wad wzroku są bezpieczne?

Częstość powikłań po zabiegach laserowej korekcji wad wzroku jest stosunkowo niska, a i tak możliwe jest jeszcze większe zminimalizowanie ryzyka ich wystąpienia. Na pojawianie się komplikacji wpływ ma zarówno wybór lekarza przeprowadzającego zabieg, jak i zachowanie pacjentów już po jego przebyciu. więcej »

Programowanie komórek może pomóc w leczeniu chorób oczu

W starszych medycznych podręcznikach widnieją informacje o tym, że utraconych komórek nerwowych nie można odzyskać. W medycynie wciąż zachodzi jednak postęp i odkrywane są kolejne potencjalne metody regeneracji neuronów. Według amerykańskich doniesień z 2016 roku, drogą programowania pewnych komórek możliwe byłoby leczenie chorób oczu, takich jak np. jaskra. więcej »

VisuMax: nowy laser femtosekundowy do leczenia krótkowzroczności

O laserowych korektach wad wzroku słyszy się coraz więcej, nie dziwi więc, że przemysł medyczny zainteresowany jest stałym udoskonaleniem aparatury służącej do tego celu. Jednym z nowszych urządzeń, dzięki któremu możliwa jest trwała korekta wady wzroku i pozbawienie pacjenta konieczności noszenia okularów, jest laser femtosekundowy VisuMax. więcej »

Jak przygotować się do zabiegu laserowej korekcji wad wzroku

Wzrok jest podstawowym narządem zmysłu człowieka, a wszelkie związane z nim schorzenia znacząco obniżają komfort codziennego życia. Tymczasem, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, co drugi dorosły Polak nosi okulary lub szkła kontaktowe. W związku ze starzeniem się społeczeństwa, a także jego postępującą informatyzacją, liczba osób z wadami wzroku będzie sukcesywnie wzrastać. Tym bardziej na znaczeniu zyskują skuteczne i małoinwazyjne metody ich leczenia, takie jak laserowa korekcja wad wzroku. więcej »

Leczenie jaskry metodą cyklofotokoagulacji

Unikalne cechy światła laserowego umożliwiają precyzyjną aplikację dużej ilości energii w ściśle określone miejsce. To bardzo pożądane z punktu widzenia medycyny właściwości, w związku z czym laser znalazł zastosowanie niemal w każdej jej dziedzinie. Także lekarze okuliści czerpią garściami z wynalazku, który zrewolucjonizował leczenie jaskry. więcej »

Kanaloplastyka jako metoda leczenia jaskry

Kanaloplastyka to nowoczesna metoda małoinwazyjnego operowania jaskry poprzez udrożnienie tzw. kanału Schlemma, czyli naturalnej drogi odpływu cieczy wodnistej z oka. W porównaniu do starszych metod charakteryzuje się znacznie mniejszym rygorem pooperacyjnym oraz ryzykiem powikłań i pogorszenia wzroku. W razie potrzeby może być również połączona z jednoczesną operacją zaćmy. więcej »

U kogo najczęściej występuje jaskra?

Jaskra jest podstępnie rozwijającą się chorobą oczu, która - nieleczona lub leczona nieprawidłowo - prowadzi do znacznego pogorszenia lub nawet utraty wzroku. Według danych, opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (ang. World Health Organization; WHO), jaskra jest drugą, zaraz po zaćmie, przyczyną utraty wzroku na świecie. Możliwych przyczyn rozwoju tego schorzenia jest wiele i nie wszystkie zostały do dnia dzisiejszego jednoznacznie sklasyfikowane i poznane. więcej »

Zez u dorosłych - przyczyny powstawania

Związany z nierównym ustawieniem gałek ocznych zez występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W przypadku drugiej z wymienionych grup, problem związany może być m.in. ze schorzeniami ogólnoustrojowymi czy urazami, stanowić może również powikłanie zabiegów, przeprowadzonych w obrębie gałki ocznej. więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska