Ortopedia - informacje i aktualności

Informacje medyczne z kategorii ortopedia oraz o lekarzach ze specjalizacją: traumatolog, ortopeda

Punkcja stawu - małoinwazyjny zabieg ortopedyczny

Diagnostyka medyczna wciąż poszukuje nowych, coraz mniej inwazyjnych technik diagnostycznych i zabiegowych, zmniejszających inwazyjność przeprowadzanych procedur. W ostatnich latach w każdej dziedzinie medycyny zauważyć można znaczny postęp w tej dziedzinie: wykorzystanie małoinwazyjnych metod ułatwia i przyspiesza diagnostykę, a nierzadko może stanowić nawet alternatywę dla leczenia zabiegowego. Także w ortopedii coraz częściej zastosowanie mają minimalnie inwazyjne techniki diagnostyczo-lecznicze, w tym punkcje stawowe, wykorzystywane m.in. w leczeniu stawu kolanowego. więcej »

Blokada ortopedyczna: co to takiego?

Dolegliwości bólowe potrafią bardzo utrudnić życie, zwłaszcza, jeśli dotyczą stawów. Zazwyczaj najistotniejsze jest wyeliminowanie przyczyny bólu, a nie samego bólu, zdarza się jednak, że leczenie schorzenia wymaga czasu, a dla pacjenta najważniejsze w danym momencie jest, by przestało boleć. Wówczas pomocna może się okazać blokada – małoinwazyjny zabieg ortopedyczny, skutecznie znoszący dolegliwości bólowe. więcej »

Endoprotezoplastyka rewizyjna stawu - jakie są wskazania do zabiegu

Mianem endoprotezoplastyki rewizyjnej stawu określa się kolejny zabieg przeprowadzany u tych osób, u których wszczepiano już wcześniej protezy stawowe. Operacja ta może być wykonywana zarówno w krótkim, jak i w dłuższym czasie po pierwszym zabiegu alloplastyki - w jakich sytuacjach przeprowadza się więc endoprotezoplastykę rewizyjną? więcej »

Alloplastyka całkowita cementowa stawu biodrowego - kiedy stosuje się zabieg?

Staw biodrowy jest stawem kulistym, w którym głowa kości udowej osadzona jest w panewce. Powierzchnie obu tych struktur wyścieła gładka chrząstka stawowa. Choroba zwyrodnieniowa doprowadza jednak do zużycia chrząstki, odsłaniając leżącą pod nią kość. Choroba zwyrodnieniowa może powodować ból, deformację, czy ograniczenie zakresu ruchu, co znacznie utrudnia lub nawet uniemożliwia pacjentom codzienne funkcjonowanie. więcej »

Komórki macierzyste jako alternatywa dla endoprotezoplastyki biodra?

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest zabiegiem, przeprowadzanym w celu wymiany zniszczonego - zazwyczaj przez proces zwyrodnieniowy lub zapalny - stawu biodrowego pacjenta. Choroby stawów biodrowych są schorzeniami, które częściej można spotkać w grupie osób starszych. W Proceedings of the National Academy of Sciences naukowcy i badacze pokazują, że już niedługo być może będzie można wykorzystać komórki macierzyste chorego do rekonstrukcji jego własnej chrząstki stawowej. więcej »

Operacyjne leczenie niestabilności stawu barkowego - co to za zabieg

Niestabilność stawu barkowego to w istocie niestabilność stawu ramiennego. Staw ramienny jest stawem kulistym, posiadającym największą ruchomość ze wszystkich stawów w ciele człowieka. Jednym z głównych urazów stawu ramiennego jest jego zwichnięcie. Nawrotowe zwichnięcia, które prowadzą do niestabilności stawu, są wskazaniem do leczenia operacyjnego, które można przeprowadzić metodą artroskopową lub otwartą. więcej »

Jakie są wskazania do artroskopowego przeszczepu łąkotki

Prawidłowa funkcja stawów pozwala m.in. na wykonywanie nieograniczonych bólem, celowych i złożonych ruchów. Wraz z wiekiem, bądź też w wyniku urazu, dojść może do uszkodzenia poszczególnych struktur, wchodzących w skład danego stawu, co sprawia, że codziennego funkcjonowanie pacjenta ulega znacznemu pogorszeniu. Jednym ze stawów, który ma bardzo duże znaczenia dla prawidłowego poruszania się, jest staw kolanowy. więcej »

Co to jest niestabilność stawu barkowego i jakie są jej przyczyny

Niestabilność stawu barkowego określana jest również jako niestabilność stawu ramiennego, który tworzony jest przez głowę kości ramiennej oraz panewkę łopatki. Staw ten posiada największą ruchomość i umożliwia poruszanie w wielu kierunkach. Jednak - również z tego powodu - jego stabilność jest zmniejszona, a tym samym jest on bardziej podatny na urazy. więcej »

Nowe badania na temat choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka aż 27 milionów dorosłych Amerykanów. Towarzyszą jej takie objawy jak ból, obrzęki i ograniczenie ruchomości stawów. Objawy te początkowo są obecne wyłącznie podczas ruchu, jednak wraz z rozwojem choroby mogą pojawiać się także w spoczynku. W zaawansowanej chorobie stwierdza się wyrośla kostne oraz wysięk w stawach, co prowadzi do zniekształcenia obrysów stawu. więcej »

Co to jest alloplastyka stawu barkowego?

Ingerencje w obrębie ludzkiego ciała związane są zarówno z aspektami estetycznymi, jak i zdrowotnymi. Do tej drugiej grupy należy alloplastyka stawu barkowego, czyli zabieg, który pozwala nie tylko opanować dręczące pacjenta dolegliwości bólowe w obrębie tego stawu, ale i poprawić jego poziom funkcjonowania. więcej »