Plastyka brzucha a ciąża

Wśród wskazań do zabiegu plastyki brzucha wymienia się m.in. niekorzystne zmiany tej okolicy ciała, do których doszło na skutek ciąży. Pacjentki, które już przebyły operację mogą się z kolei zastanawiać, czy ewentualna kolejna ciąża może wpłynąć na uzyskane u nich efekty plastyki brzucha.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Mianem plastyki brzucha (abdominoplastyki) określa się procedurę, w czasie której chirurdzy plastyczni dokonują ingerencji w obrębie tkanki mięśniowej, tłuszczowej oraz skóry pacjentów. Teoretycznie uzyskać płaski brzuch można poprzez dietę i ćwiczenia fizyczne, jednakże w rzeczywistości nie wszystkim osobom się to udaje. Dla takich pacjentów uzyskanie wymarzonego kształtu brzucha jest możliwe właśnie poprzez przebycie jego plastyki. 

Plastyka brzucha od 5 000 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Zabieg wykonuje się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Część powodów jego wykonywania jest wspólna dla obu płci, jak np. pozostawanie nadmiernej ilości skóry po nagłej utracie masy ciała. Inne są z kolei typowe dla kobiet - jednym z takowych są zmiany pozostałe po okresie ciąży.

Związki pomiędzy ciążą a plastyką brzucha

W okresie rozwoju dziecka w organizmie matki dochodzi do szeregu zmian adaptacyjnych. Rosnący płód wymaga coraz więcej miejsca, w związku z czym u kobiety dochodzi do m.in. modyfikacji włókien mięśniowych, budujących ścianę jamy brzusznej, jak i do zwiększenia wymiarów skóry, pokrywającej brzuch.

Po urodzeniu dziecka dochodzi do powolnego cofania się wymienionych zmian, jednak - niestety - niekoniecznie całkowitego. U pacjentki po ciąży ściana mięśniowa jamy brzusznej może być osłabiona, a oprócz tego pozostawać mogą u niej nadmierna ilość skóry, układająca się w nieestetyczne fałdy, oraz depozyty podskórnej tkanki tłuszczowej. Efektem bywa niezadowolenie pacjentek z tego, jak po ciąży wygląda ich brzuch. Szczególne nasilenie tych zmian występować może u tych kobiet, które rodziły wielokrotnie.

Pacjentki, borykające się z wyżej wymienionymi problemami, mogą rozważyć wykonanie plastyki brzucha. Związane jest to choćby z tym, że przywrócenie rozciągniętym w czasie ciąży włóknom mięśniowym ich poprzedniej wytrzymałości jest stosunkowo trudne poprzez wykonywanie rozmaitych ćwiczeń. W czasie abdominoplastyki (w zależności od rozległości zabiegu, koniecznej dla uzyskania efektu u danej pacjentki) dokonuje się usunięcia nadmiaru skóry i tkanki podskórnej, wzmacniana bywa również ściana mięśniowa jamy brzusznej.

Zasadniczo plastykę brzucha zaleca się tym pacjentkom, które nie zamierzają już w przyszłości rodzić. Związane jest to z faktem, że zajście w ciążę już po przebyciu operacji może pogorszyć uzyskany wcześniej efekt. Nie wszystkie poczęcia są jednak planowane - czy przebycie abdominoplastyki może więc wiązać się z jakimś niebezpieczeństwem dla dziecka? Otóż nie - przebycie zabiegu nie upośledza ani możliwości zajścia w ciążę, ani rozwoju wewnątrzmacicznego płodu. Pewne niedogodności wystąpić mogą z kolei u matki. W trakcie powiększania się macicy dochodzić może do rozpierania, wcześniej wzmocnionych podczas operacji, mięśni. Skutkować to może odczuwaniem przez pacjentkę dyskomfortu w okolicy brzucha oraz poczucia napinania tychże mięśni.

Pacjentkom, które zaszły w ciążę po przebyciu abdominoplastyki, udzielić można pewnych rad. Jedną z nich jest zalecenie unikania drastycznego przyboru masy ciała w trakcie rozwoju płodu, ponieważ w sytuacji znacznego zwiększenia się wagi pacjentki ryzyko, że rezultaty wcześniejszego zabiegu ulegną pogorszeniu, narasta.

Jednym z zagadnień, związanym z plastyką brzucha i ciążą zajmowali się autorzy pracy "Feasibility of abdominoplasty with Cesarean section". Badacze postanowili ocenić, jakie są efekty przeprowadzenia abdominoplastyki bezpośrednio po wykonaniu u pacjentek cesarskiego cięcia. Takowe postępowanie miałoby być uzasadnione m.in. tym, że dzięki temu pacjentka zamiast dwóch, przebywałaby tylko jedną operację. Okazało się jednak, że wykonywanie obu zabiegów jednocześnie wiązało się z większym ryzykiem komplikacji (m.in. rozejściem się rany pooperacyjnej oraz zakażeniami), przez co autorzy publikacji ostatecznie nie zalecili tej metody postępowania.

Plastyka brzucha
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.webmd.com; Thabet W.N. et al., Feasibility of abdominoplasty with Cesarean section, Int J Womens Health. 2012; 4: 115–121. 

Komentarze (1)

Jola rok temu

Witam ja mam problem z przepukliną pępkową niewielką coprawda bo kilku milimetrową, jestem po UW zabiegu i mam wszytą siateczkę w okolicy pępka.... Za rok po zabiegu planuje ciążę, czy powinnam się czegoś obawiać czy to przetrzyma zobaczymy...... Odpowiedz

Abdominoplastyka jako sposób na modelowanie brzucha po ciąży

Abdominoplastyka jako sposób na modelowanie brzucha po ciąży

Ciąża to okres w życiu kobiety, który obfituje w zmiany. Zmienia się także jej ciało, a zmiany, jakie zachodzą w organizmie podczas ciąży, po porodzie nie zawsze chcą się cofnąć. „Pamiątką” po ciąży bywa zbyt zaokrąglona sylwetka,...

Abdominoplastyka: metoda na płaski brzuch

Abdominoplastyka: metoda na płaski brzuch

Szczupła talia i płaski brzuch to marzenie większości kobiet i mężczyzn niezależnie od wieku. Niestety, tkanka tłuszczowa ma tendencje do gromadzenia się właśnie na brzuchu, a otyłość typu brzusznego należy do najpowszechniejszych form...

Mommy makeover – poprawa wyglądu ciała po ciąży

Mommy makeover – poprawa wyglądu ciała po ciąży

Ciąża to stan fizjologiczny, podczas którego w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian – począwszy od hormonalnych, a skończywszy na tej najbardziej charakterystycznej, czyli systematycznie powiększającym się brzuchu. Nie u wszystkich kobiet...