Plastyka brzucha - popularny zabieg chirurgii plastycznej

Zbliżający się okres wakacji, urlopowych wyjazdów oraz upałów podsyca marzenia o idealnej sylwetce, którą można z radością prezentować w letnich strojach bez uczucia wstydu czy kompleksów. Niestety, nie zawsze realizacji tych pragnień jest możliwa do uzyskania za pomocą diety i ćwiczeń, zwłaszcza w czasach, gdy tak wiele energii pochłania praca oraz natłok codziennych obowiązków. Wówczas z pomocą mogą przyjść zabiegi, oferowane przez chirurgię plastyczną - a wśród nich plastyka brzucha.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Według danych ASPS, czyli Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej (ang. American Society of Plastic Surgeons), plastyka brzucha cieszy się systematycznie rosnącym zainteresowaniem. Według najnowszych statystyk ASPS, w roku 2015 wykonano niemal 130 tys. tego typu zabiegów, co stanowiło liczbę o prawie 10% większą w stosunku do roku poprzedniego. Co ciekawe, w stosunku do danych z roku 2000, obecnie zabiegów plastycznych brzucha wykonuje się aż dwukrotnie więcej. 

Statystyki te same w sobie stanowią o atrakcyjności plastyki brzucha oraz efektach jakie można dzięki niej uzyskać. 

Na czym polega plastyka brzucha i do kogo jest skierowany? 

Plastyka brzucha, zwana także abdominoplatyką, zasadniczo polega na odpowiednim napięciu powłok skórnych brzucha, usunięciu nadmiaru wiotkiej skóry i tkanki podskórnej oraz wyprofilowaniu mięśni prostych brzucha. Zabieg ten może przynieść zadowalające efekty, zwłaszcza u osób, dla których problem stanowi nadmiar luźnej, zwisającej skóry, która zwijając się tworzy nieestetyczne fałdki. Dodatkowym mankamentem może być w tych okolicach obecność licznych rozstępów. W takiej sytuacji osiągnięcie wymarzonej sylwetki za pomocą samych tylko ćwiczeń oraz diety jest mało prawdopodobne. Najczęściej z nadmiarem wiotkiej skóry można spotkać się u kobiet po okresie ciąży oraz u osób, które w krótkim czasie znacząco schudły. 

Zabieg plastyki brzucha jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i może trwać od 3 do 5h, w zależności od rozległości operacji. Chirurg wykonuje cięcie operacyjne w linii poprzecznej rozpościerające się pomiędzy kolcami biodrowymi przednimi, biegnące na granicy owłosienia łonowego. Zwykle wykonywane są również cięcia wokół pępka. Tkanki odpreparowywane są przez chirurga aż do powięzi a ich nadmiar usuwa się. Na tym etapie można wzmocnić przednią ścianę brzucha poprzez odpowiednie napięcie i zeszycie pochewek mm. prostych. Usunięciu podlega również nadmiar wiotkiej skóry z jednoczesnym przygotowaniem nowego miejsca na pępek.  

W pewnych okolicznościach zabieg plastyczny brzucha można ograniczyć do tzw. miniabdominoplastyki, która swym zakresem obejmuje jedynie obszar znajdujący się poniżej pępka. 

Plastyki brzucha nie należy mylić z liposukcją, która jest zabiegiem, polegającym przede wszystkim na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic brzucha, bioder czy ud. Plastyka brzucha wiąże się raczej z poprawą napięcia powłok brzusznych, choć może zostać poszerzona o zabieg liposukcji w celu potencjalizacji efektu końcowego.

Bezpośrednio po operacji pacjent pozostaje w klinice na kilkudniowej obserwacji w celu oceny procesu prawidłowego gojenia się blizny. W tym czasie mogą występować dolegliwości bólowe, które łagodzi się środkami przeciwbólowymi. Okres rekonwalescencji trwa około 2 tygodni i wiąże się z koniecznością prowadzenia oszczędnego trybu życia. Pacjent jest zobowiązany do noszenia specjalnego kombinezonu uciskowego - w pierwszym miesiącu należy mieć go na sobie przez całą dobę, a przez kolejne 4 tygodnie powinien być zakładany w ciągu dnia. Jego zadaniem jest zapobieganie powstawaniu obrzęków oraz utrzymywanie osłabionych tkanek w nowym położeniu. W tym czasie należy unikać nadmiernego wysiłku. Ostateczny efekt plastyki brzucha widoczny jest po upływie 2-3 miesięcy od operacji.

Warto również wspomnieć, że zabieg plastyki brzucha powinny rozważać raczej te panie, które nie planują więcej zachodzić w ciążę - ciąża spowoduje bowiem rozejście się mięśni, które zbliża się do siebie w trakcie abdominoplastyki. Spowoduje to całkowitą utratę uzyskanych efektów oraz może mieć wpływ na utrudnienie wykonania podobnego zabiegu w przyszłości. 

Bibliografia: www.plasticsurgery.org, www.webmd.com; www.medicinenet.com

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Plastyka brzucha

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 50

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…