Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Laserowa operacja wady wzroku

Jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie wady wzroku wiązało się z koniecznością noszenia okularów lub soczewek kontaktowych do końca życia. Obecnie, dzięki urządzeniom laserowym, możliwe jest całkowite uwolnienie się od okularów i pozbycie się wady. Rozwiązanie to jest szczególnie atrakcyjne dla osób, które nie tolerują soczewek kontaktowych, a noszenie okularów jest dla nich uciążliwe lub wręcz niemożliwe ze względu na styl życia czy charakter wykonywanej pracy.

Korekta wzroku przy użyciu lasera ma na celu odpowiednie wymodelowanie kształtu rogówki oka - tak, aby promienie świetlne, które do niego wpadają, były skupiane na siatkówce i pozwalały uzyskać wyraźny, dokładny obraz. W przypadku posiadania wady wzroku takiej jak krótkowzroczność i nadwzroczność, możliwe jest wykonanie korekcji laserowej wzroku, pod warunkiem, że wada oscyluje w zakresie od -12 do +6 dioptrii. W przypadku astygmatyzmu zabieg można przeprowadzić do około +6 dioptrii.

Moc wiązki światła laserowego jest dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego oraz wykonanych badań. Niezależnie od tego parametru, zabieg jest szybki i bezbolesny - czas pracy to lasera to zwykle kilkadziesiąt sekund, a łączny czas, jaki pacjent spędza na sali operacyjnej to najczęściej 15-20 minut. Wadę wzroku usuwa się bez dotykania oka, a komfort pacjenta zwiększa znieczulenie miejscowe, które jest podawane w postaci kropli do oczu.

Warto pamiętać: Efekty laserowej korekcji wzroku są uzależnione od budowy anatomicznej oka – na końcowy efekt zabiegu wpływa zarówno grubość rogówki, jak i promień jej krzywizny.

Metody korekcji wzroku laserem

Korekcję wzroku laserem można wykonać kilkoma metodami, które różnią się od siebie między innymi techniką wykonywania zabiegu.Odpowiedni sposób dobiera się indywidualnie do pacjenta, biorąc pod uwagę takie aspekty jak grubość rogówki czy styl życia. Niezależnie od wybranej metody poprawa wzroku jest odczuwana praktycznie od razu, jednak na ostateczny efekt zabiegu trzeba poczekać do czterech tygodni.

Do najpopularniejszych metod laserowej korekcji wzroku zalicza się:

 • LASEK- wiązka lasera wykorzystywana jest do wymodelowania powierzchniowych warstw rogówki, która następnie pokrywana jest przygotowaną wcześniej warstwą komórek nabłonka (takie postępowanie ochrania operowaną rogówkę i łagodzi dolegliwości bólowe)
 • LASIK- w tej metodzie nabłonek rogówki zostaje odpreparowany w postaci płatka i odsunięty na bok, a wiązka lasera modeluje zrąb rogówki - po zakończeniu modelowania płatek ponownie nasuwany jest na rogówkę; ostrość widzenia odzyskiwana jest już po kilku godzinach, co umożliwia natychmiastowy powrót do codziennych aktywności
 • FemtoLASIK- stanowi ona unowcześnienie popularnej techniki LASIK. Różnica pomiędzy obiema metodami występuje w pierwszym z dwóch etapów zabiegu, czyli wytworzeniu powierzchniowego płatka rogówki, odsłaniającego jej głębsze warstwy podlegające modelowaniu laserowemu.
 • PRK- w tej metodzie warstwa nabłonka rogówki jest usuwana i z pomocą lasera modelowane są jej powierzchniowe warstwy; w tym przypadku przez kilka dni po zabiegu zachodzi stopniowa regeneracja nabłonka, co może powodować pewien dyskomfort, ostrość wzroku również odzyskiwana jest stopniowo (zwykle w ciągu 2 tygodni)
 • PTK- ta metoda umożliwia usuwanie zmian powstałych na rogówce w wyniku wcześniejszych zabiegów czy blizn
 • EBK - najnowocześniejsza procedura zapewniająca precyzyjne usunięcie nabłonka bez naruszania pozostałych warstw rozgówki. Możliwa do zastosowania u pacjentów z cienką warstwą rogówką, którzy niekwalifikowali się do przeprowadzenia zabiegu laserowej korekcji wad wzroku innymi metodami.

Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku

Mimo iż laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem bezpiecznym i małoinwazyjnym, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Sytuacje, w których nie należy poddać się procedurze, to przede wszystkim:

 • choroby oczu takie jak jaskra, zaćma i odwarstwienie siatkówki
 • wszczepiony rozrusznik serca
 • schorzenia reumatologiczne, neurologiczne i autoimmunologiczne
 • cukrzyca
 • zaburzenia pracy tarczycy i nadnerczy
 • schorzenia hematologiczne (białaczki, skazy)
 • choroby laryngologiczne
 • problemy dermatologiczne takie jak trądzik
 • alergie (w ostrej fazie)
 • padaczka
 • wiek pacjenta poniżej 21 lat

Uwaga: U niektórych pacjentów przeprowadzenie korekty wzroku laserem mogłoby być bardzo ryzykowne ze względu na możliwość wystąpienia powikłań pozabiegowych.

W czasie trwania zabiegu konieczna jest ścisła współpraca pacjenta z lekarzem i stosowanie się do jego poleceń. Wykonanie gwałtownego ruchu w nieodpowiednim momencie w trakcie pracy lasera mogłoby bowiem skończyć się poważnymi komplikacjami.

Przygotowanie do operacji laserowej wzroku

Badanie przed laserową korekcją wzroku

Właściwe przygotowanie się do zabiegu zapewnia nie tylko zadowalający efekt laserowej korekcji wady wzroku, ale i zwiększa jego bezpieczeństwo.

Badanie kwalifikacyjne

Do zabiegu laserowej korekcji mogą przystąpić tylko te osoby, które przejdą badania kwalifikacyjne. Wywiad na temat stanu zdrowia i kompleksowe badania okulistyczne nie tylko określą rodzaj i wielkość wady, ale również pozwolą lekarzowi wskazać wszelkie przeciwwskazania i wyeliminować skutki uboczne zabiegu.

Istotne jest także to, że do zabiegu zostają zakwalifikowani tylko pacjenci, którzy ukończyli 21. rok życia. Granica wieku została precyzyjnie określona, bowiem wcześniej wady wzroku mogą się jeszcze rozwijać, co znacząco wpływa na kwalifikację do leczenia – w przypadku laserowej terapii wada wzroku pacjenta musi być stabilna i nie ulegać żadnym zmianom od co najmniej 6 miesięcy.

Soczewki kontaktowe

O czym jeszcze należy pamiętać, przygotowując się do operacji laserowej oczu? Na 2-3 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych miękkich, ponieważ długo noszone mogą czasowo zmienić kształt rogówki. W przypadku korzystania z soczewek twardych trzeba zrezygnować z ich noszenia na miesiąc przed planowaną procedurą.

Przed zabiegiem

W dniu zabiegu w organizmie pacjenta nie mogą być obecne żadne ogniska zapalne, dlatego zaleca się przeprowadzenie kontroli stomatologicznej oraz internistycznej na kilka dni lub tygodni przed operacją. Jeżeli pacjent zachoruje, będzie miał opryszczkę, lub – w przypadku kobiet – miesiączkę – trzeba będzie poinformować o tym lekarza mającego przeprowadzić zabieg, wówczas zostanie on przesunięty.

W trakcie konsultacji przedzabiegowej należy poinformować lekarza o stale przyjmowanych lekach, może się bowiem okazać, że niektóre z nich trzeba będzie odstawić. Nie należy też rozpoczynać lub odstawiać już przyjmowanych środków antykoncepcyjnych przez okres trzech miesięcy przed i po zabiegu.

Na dwie doby przed laserową korekcją wad wzroku nie należy spożywać napojów alkoholowych, kawy i innych napojów zawierających kofeinę, ponieważ mają one właściwości odwadniające. Jakikolwiek wpływ na uwodnienie rogówki może zmienić jej wymiary i kształt, co ma znaczenie dla efektu pooperacyjnego. W dniu zabiegu należy zrezygnować również z nakładania makijażu.  Zaleca się staranne umycie głowy, twarzy (ze szczególnym uwzględnieniem oczu) oraz nie używanie dezodorantów i perfum. Elementem przygotowania do zabiegu powinno być również zapewnienie sobie transportu z kliniki, gdyż po zabiegu nie można prowadzić pojazdów, a także zabranie ze sobą okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, gdyż oczy po laserowej korekcji są niezwykle wrażliwe na światło.

Powikłania po laserowej korekcie wzroku

Choć leczenie wady wzroku laserem jest uznawane za skuteczne i bezpieczne, to jednak, - jak każda interwencja chirurgiczna - jest obarczone pewnym ryzykiem powikłań. Zaliczamy do nich przede wszystkim zespół suchego oka, który polega na obniżeniu ilości wytwarzanego filmu łzowego. Takie objawy mogą pojawić się bezpośrednio po zabiegu, jednak zwykle ulegają wycofaniu w ciągu tygodnia. W bardzo rzadkich przypadkach w wyniku zabiegu ostrość wzroku może ulec pogorszeniu i w efekcie pacjent będzie widział gorzej niż przed operacją. 

Po zakończonej operacji na oku pozostaną rany, dlatego nie można zapominać o odpowiedniej higienie. Jej brak mógłby spowodować zakażenie. Ryzyko infekcji znacznie obniża stosowanie kropli zawierających w swoim składzie antybiotyk.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o korekcję wady wzroku laserem

Pacjenci zastanawiający się nad tym jak leczyć wadę wzroku laserowo często mają wiele wątpliwości związanych zarówno z kwalifikacją do zabiegu, procedurą oraz zachowaniem po zabiegu. Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące korekty wady wzroku metodą laserową.

 • Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku?

  Cena laserowej korekcji wzroku jest uzależniona od wielu aspektów, m.in. wybranej metody (zobacz listę metod), lokalizacji i renomy placówki oraz lekarza przeprowadzającego zabieg. Ceny zaczynają się już od 1000 zł, a kończą na 7200 zł. Ostateczny koszt procedury jest ustalany podczas wizyty wstępnej u specjalisty.

 • Czy laserową korekcję wzroku wykonuje się raz na całe życie?

  W zdecydowanej większości przypadków laserowa korekta wzroku przynosi trwałe efekty i całkowicie likwiduje wadę. Do sytuacji, w której nie zostaje ona usunięta w 100% dochodzi niezwykle rzadko, nie można jednak tego wykluczyć. Przeczytaj więcej o tym jak przebiega zabieg laserowej korekty wady wzroku.

 • Czy po laserowej korekcie wzroku trzeba pozostać w szpitalu?

  Ze względu na to, iż zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, nie ma potrzeby hospitalizacji pacjenta. Jeśli wszystko jest w porządku, po procedurze może on wrócić do domu.

 • Czy to po operacji laserowej oczu można prowadzić samochód?

  U niektórych osób bezpośrednio po zakończeniu zabiegu mogą wystąpić niewielkie wahania ostrości wzroku, problem z kontrastem w warunkach zmierzchowych lub inne dolegliwości i powikłania (przeczytaj o powikłaniach po zabiegu), dlatego warto zorganizować sobie transport na okres po operacji i nie przyjeżdżać do kliniki własnym samochodem.

 • Czy po korekcji wzroku laserem trzeba regularnie chodzić do okulisty?

  Pierwsza wizyta kontrolna u lekarza powinna mieć miejsce już następnego dnia po zabiegu. Specjalista sprawdza wówczas stan wady oraz to, czy rogówka goi się prawidłowo. Jeśli pacjent po operacji miał założoną specjalną ochronną soczewkę kontaktową, wówczas jest ona zdejmowana. Na kolejne wizyty zwykle należy umówić się miesiąc, kwartał oraz rok po zabiegu. Ilość i częstotliwość konsultacji ustala okulista.

Korekcja wzroku laserem - opinie pacjentów

Pacjenci, którzy poddali się operacji wady wzroku laserem, są z reguły bardzo zadowoleni z efektów i podkreślają jak bardzo zmienił się ich komfort życia po wykonaniu tego zabiegu. Wszystkie opinie zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl pochodzą od osób, które faktycznie poddały się określonym zabiegom, dzięki temu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane. Oto niektóre z nich:

Szpek

Korekcja wzroku
  

Zabieg przeszedł bezproblemowo.Teraz delikatnie przeskoczyłem na szkła minusy z plusów, ale lekarz przed zabiegiem poinformował mnie, że tak może być. Lekarz wypisał mi receptę na szkła i już zamówiłem. Przypuszczam, że koniec lutego lub marzec będzie już koniec z okularami. :-) Bo lekarz powiedział że trzeba czasu

Opinia o: Eyemed, Lublin (dr n. med. Klonowski Paweł)
Adrian

Polecam klinikę BlikPol
  

Miałem zabieg EBK - zupełnie bezbolesny, niepotrzebnie się stresowałem. Jestem tydzień po zabiegu, więc efektów stwierdzić jeszcze nie mogę.

Opinia o: Blikpol Sopot ul. Haffnera, Sopot (lek. Czuszyński Witold)
Gosmix80

Blikpol- Sopot
  

Jak na moją wadę OP + 5,5 i OL + 6,5 + astygmatyzm i lekkie plamki zaćmy to zabieg oceniam dobrze. Bardzo długo na moich oczach pracował laser. Po 2 tygodniach wada w lewym oku wróciła do + 3 a w prawym oku +2. Zobaczymy jak na miesięcznej wizycie kontrolnej wada się zatrzyma. Ogólnie zabieg oceniam dobrze i polecam tą klinikę BLIKPOL w Sopocie

Opinia o: Blikpol Sopot ul. Haffnera, Sopot (dr n. med. Aniśko-Słomińska Judyta)
Gabriela

Na plus
  

Bezboleśnie i szybko.

Opinia o: Swissmed Centrum Zdrowia S.A., Gdańsk (lek. Klikowicz Piotr)
Krzysztof

Fachowość i precyzja
  

Szybko i sprawnie

Jarosław

Jestem bardzo zadowolony
  

efekt super

Oko

Nie idzie przechwalić
  

Widzę

Opinia o: Medical Margaret Spa, Łódź (lek. Brocki Maciej)

Powyżej przedstawiliśmy jedynie wybrane opinie o korekcji wzroku laserem przesłane bezpośrednio przez zadowolonych pacjentów Tourmedica.pl. Przy pomocy naszych wykwalifikowanych doradców umawiamy na ten zabieg pacjentów w kilkunastu miastach w całej Polsce.

Umów wizytę!

Jeśli Ty także borykasz się z wadą wzroku, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę laserowego leczenia wady wzroku spośród 14 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 31 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

 • George L. Spaeth, "Chirurgia okulistyczna", Wrocław, 2016, ISBN: 978-83-65373-56-4
 • Joanna Wierzbowska, "Kompendium nowoczesnych metod korekcji wad wzroku", Warszawa, 2020, ISBN: 978-83-65471-80-2
 • Diogo Leitão Caldas, Renato Ambrósio Jr, "Laser Vision Correction" (www.researchgate.net), Handbook of Biophotonics, 2013