Leczenie żylaków nóg

Żylaki to problem nie tylko estetyczny. Nadmiernie poszerzone i zdeformowane żyły są objawem zaburzonego krążenia krwi. Żylakom nóg można zapobiec, jednak nawet jeśli tendencje do ich powstawania odziedziczyliśmy w genach, nie ma powodu do martwienia się na zapas. Wszystko dzięki skutecznym sposobom usuwania żylaków kończyn dolnych. Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości związane z usuwaniem żylaków na nogach.

Kliniki wykonujące usuwanie żylaków

Jeżeli szukasz sprawdzonej kliniki, która specjalizuje się w usuwaniu żylaków - dobrze trafiłeś! Na naszym portalu znajdziesz i porównasz oferty leczenia w ramach 175 placówek medycznych w całej Polsce. Wybierz miasto i znajdź placówkę:

Czym są żylaki kończyn dolnych?

Żylaki na nogach

Żylaki to zmiany, które powstają wskutek przewlekłej niewydolności żylnej. W normalnych warunkach krążąca po ciele krew dociera do nóg, po czym wraca do serca. Dzieje się tak dzięki mięśniom wypychającym ją w górę oraz zastawkom żylnym, które uniemożliwiają jej spływanie w dół. W przypadku zaburzeń krążenia krew, która powinna wrócić do serca, gromadzi się w żyłach i stopniowo je poszerza. Właśnie w ten sposób powstają żylaki kończyn dolnych. Początkowo nie dają one żadnych objawów i właściwie nie są widoczne. Pierwsze symptomy to przede wszystkim uczucie ciężkości nóg i ich drętwienie, obrzęk oraz mrowienie. Mogą wystąpić także bolesne kurcze łydek, które najczęściej pojawiają się nocą.

Żylaki we wczesnej fazie ciężko zauważyć na pierwszy rzut oka. Co więcej, teleangiektazje, potocznie nazywane “pajączkami” zwykle nie wywołują niepokoju, ponieważ są to drobne, czerwonawe lub fioletowe żyłki miotełkowate i siateczkowate. Z czasem jednak zaczynają się pojawiać coraz większe zmiany żylne, zwykle widoczne jako niebieskie, poszerzone naczynia powierzchowne. W kolejnym etapie dochodzi do ich pogrubienia, uwypuklenia i skręcania. Stają się one wówczas wyczuwalne pod palcami - to znak, że choroba jest w zaawansowanym stadium. Długotrwała niewydolność żylna może doprowadzić również do powstania rdzawobrązowych przebarwień na skórze.

Żylaki dzielimy na:

 • żylaki pierwotne - wynikające z osłabienia ściany naczyń żylnych, np. z powodu zmniejszenia ilości lub nieprawidłowej budowy tkanki sprężystej, która warunkuje odporność żyły na panujące w niej ciśnienie krwi
 • żylaki wtórne - powstające w wyniku zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych

Jak pozbyć się żylaków?

Leczenie żylaków laserem

Wybór odpowiedniej metody leczenia żylaków zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby - nie istnieje coś takiego jak najlepsza metoda usuwania żylaków, która byłaby idealna dla wszystkich pacjentów. Jeśli nie będziemy zwlekać z wizytą u flebologa, istnieje szansa, że zaleci on leczenie zachowawcze, które polega przede wszystkim na stosowaniu maści na żylaki, które działają przeciwobrzękowo. Ulgę może przynieść także noszenie specjalnych podkolanówek lub pończoch uciskowych, które zapobiegają zaleganiu krwi w żyłach powierzchownych. Aby uszczelnić naczynia warto z kolei sięgnąć po tabletki na żylaki, np. z zawartością wyciągu z kasztanowca.

Metody leczenia żylaków

Do podstawowych i jednocześnie najbardziej popularnych metod usuwania żylaków kończyn dolnych zaliczamy:

Usuwanie żylaków laserem

Jedną z najbardziej nowoczesnych, a przy tym najmniej inwazyjnych metod leczenia żylaków jest laserowe usuwanie żylaków. Laser jest tutaj używany do zamknięcia, czyli tak zwanej koagulacji żył. Efektem jego działania jest zwłóknienie i zanik chorobowo zmienionego naczynia. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Na Tourmedica.pl kliniki stosujące tę metodę są dostępne w następujących miastach:

Skleroterapia żylaków

Metoda, która polega na wstrzyknięciu do światła żylaków specjalnej substancji, nazywana jest skleroterapią żylaków. Pod jej wpływem żyła obkurcza się, a żylaki zarastają, po czym następuje ich całkowite wchłonięcie. Sposób ten jest najbardziej skuteczny w przypadku niedużych, prostych żylaków. Często pełni on funkcję uzupełniającą inny rodzaj leczenia. Poniżej miasta z klinikami, które wykonują skleroterapię:

Operacja żylaków

Usunięcie (całościowe lub częściowe) chorych żył polega na przeprowadzeniu operacji żylaków (inaczej stripping). Sposób ten stosuje się przede wszystkim w zaawansowanych stadiach choroby oraz przypadku niewydolności zastawek żylnych. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a po jego zakończeniu pacjent musi pozostać na obserwacji w szpitalu. Operacja  żylaków nóg dostępna jest na naszym portali w następujących miastach:

Która metoda będzie odpowiednia?

Wybór odpowiedniej metody powinien być zawsze dokonany przez lekarza specjalistę. Umów się na konsultację, podczas której zostanie postawiona diagnoza i zaplanowany proces leczenia.

Zadzwoń do naszego doradcy po bezpłatną pomoc w wyborze placówki oraz specjalisty: 22 417 40 66

Pozostałe metody leczenia żylaków

Badania na żylaki nóg

Wyżej opisane metody leczenia żylaków cechują się dużą popularnością, nie są jednak jedynymi skutecznymi sposobami na pozbycie się żylaków nóg. Schorzenie to można wyleczyć także dzięki miniflebektomii, czyli tak zwanemu szydełkowaniu żył. To małoinwazyjna procedura, która polega na usunięciu zmienionych chorobowo, niewydolnych naczyń żylnych przy pomocy specjalnych szydeł chirurgicznych. Możliwość stosowania tej metody w warunkach ambulatoryjnych sprawia, że jest to alternatywa dla laserowej, jak i klasycznej operacji żylaków. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i trwa zwykle od 20 do 40 minut. Miniflebektomia pozwala uniknąć pobytu w szpitalu i umożliwia niemal natychmiastowy powrót do codziennej aktywności. Ponadto, użycie narzędzi mikrochirurgicznych nie pozostawia blizn, dając tym samym doskonały efekt kosmetyczny.

Metody bezinwazyjne

Jeden z najnowocześniejszych sposobów usuwania żylaków zakłada wykorzystanie pary wodnej SVS. Stosuje się ją w celu zamknięcia zmienionych chorobowo żył. Niezbędna do tego energia jest przenoszona za pośrednictwem czystej wody dostarczanej w mikrodawkach pod postacią pary wodnej. Wykorzystuje się do tego cienki cewnik, który dzięki swym minimalnym rozmiarom może być wprowadzony do naczyń przez wenflon. Zapewnia to - podobnie jak miniflebektomia - bardzo dobre rezultaty kosmetyczne. Co ciekawe, metodę leczenia żylaków parą wodną można zastosować także w przypadku krętych żylaków znajdujących się płytko pod skórą.

Zabieg usuwania żylaków parą wodną wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa w jego trakcie bólu. Warto wiedzieć, że także po zabiegu nie występują praktycznie żadne dolegliwości bólowe lub są one minimalne. Pacjent może wrócić do domu już 2 godziny po zakończeniu procedury - zazwyczaj właśnie tyle czasu potrzeba, by znieczulenie miejscowe przestało działać. Wielkim plusem tej metody jest to, że podczas jednego zabiegu dochodzi do całkowitego zamknięcia wszystkich żylaków. A dzięki temu, że do żył podawana jest para wodna, a nie substancja chemiczna, nie istnieje ryzyko powikłania pod postacią odczynu alergicznego.

Kolejną innowacyjną metodą jest usuwanie żylaków falami radiowymi. W porównaniu z klasyczną operacją chirurgiczną wiąże się ona ze znacznie mniejszą liczbą dolegliwości pozabiegowych (np. brakiem rozległych krwiaków), nie wymaga także znieczulenia ogólnego. Jej działanie opiera się na wprowadzeniu do światła zmienionej chorobowo żyły cewnika emitującego fale radiowe wysokiej częstotliwości. Energia fal powoduje termoablację naczynia żylnego, co oznacza, że znacznie podwyższa jego temperaturę, a co za tym idzie - powoduje jego zamknięcie. W efekcie żylak obkurcza się, a jego tkanki ulegają uszkodzeniu. Procedura trwa około 60 minut, a pacjent może opuścić klinikę już godzinę po zakończonym zabiegu. Ewentualne dolegliwości pozabiegowe skutecznie niwelują środki przeciwbólowe. Usuwanie żylaków falami radiowymi można przeprowadzić także z wykorzystaniem technologii VNUS (Venefit). Wygląda on dokładnie tak samo, a różnica w nazwie wynika z tego, iż aparatura niezbędna do przeprowadzenia zabiegu jest produkowana przez inny koncern medyczny.

Klejenie żylaków to z kolei metoda polegająca na wewnątrznaczyniowym zasklepieniu chorobowo zmienionego naczynia z użyciem specjalnego kleju wprowadzanego przy użyciu dozownika. Procedura ta jest praktycznie bezbolesna.

Metody inwazyjne

Inną metodą usuwania żylaków kończyn dolnych jest kriostripping, czyli zabieg polegający na usunięciu żyły za pomocą wprowadzonej do niej specjalnej sondy zamrażającej, wypełnionej podtlenkiem azotu. Gdy dociera ona do zmienionego chorobowo miejsca, przykleja się ono do sondy i w ten sposób zostaje wydobyte na zewnątrz. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, przy czym można uzupełnić go o miniflebektomię. Pacjent może wrócić do domu w kilkanaście godzin po operacji. Metoda ta daje lepszy efekt kosmetyczny niż klasyczny stripping.

Ostatnią metodą leczenia żylaków jest krosektomia, czyli podwiązanie niewydolnego pnia żyły odpiszczelowej, bezpośrednio u ujścia do żyły głębokiej. Celem zabiegu jest zamknięcie przepływu krwi przez zmienione chorobowo miejsca. W jego trakcie chirurg wykonuje nacięcie w pachwinie lub dole podkolanowym, by zlokalizować skrzyżowanie żył głębokich i powierzchownych. Następnie podwiązuje żyły powierzchowne jak najbliżej ich ujścia do żył głębokich. To samo dotyczy mniejszych żył bocznych, które uchodzą do żył głębokich. Krosektomię można wykonać metodą tradycyjną (otwartą) lub z wykorzystaniem cewnika z kontrolą radiologiczną. Jest to metoda znacznie mniej inwazyjna, wymaga jednak dużej wprawy od chirurga.

Czym grozi nieleczenie żylaków kończyn dolnych?

Usuwanie żylaków nóg

Tak jak w przypadku każdej choroby, tak i przy żylakach nóg nie należy zwlekać z udaniem się do specjalisty. We wczesnych stadiach tego schorzenia skuteczne są mało inwazyjne metody leczenia. Im później zajmiemy się problemem, tym dłuższa i cięższa będzie terapia, a co za tym idzie, także rekonwalescencja. Zaniedbane, nieleczone żylaki mogą doprowadzić do rozwoju wielu powikłań, także tych, które zagrażają życiu pacjenta. Należą do nich m.in. owrzodzenia i zakrzepica żył głębokich. W skrajnych przypadkach choroba może skończyć się nawet amputacją kończyny.

Warto wiedzieć, że żylaki to nie to samo, co zakrzepica. Choroba ta polega na powstawaniu zakrzepów w układzie żył głębokich, podczas gdy żylaki są patologią naczyń żylnych powierzchownych. Rozpoznanie i szybkie rozpoczęcie leczenia zakrzepicy jest niezwykle istotne, ponieważ choroba ta posiada wiele poważnych następstw. Powstające w żyłach głębokich zakrzepy mogą oderwać się i spowodować zator obwodowy, np. udar niedokrwienny mózgu.

Czy pajączki na nogach to żylaki?

Sieć drobnych czerwonych żyłek widocznych tuż pod skórą to tak zwane pajączki naczyniowe, czyli teleangiektazje. Często jest to pierwszy etap żylaków, dlatego warto bacznie się im przyglądać. Niektórzy mają z kolei tendencje do pękania naczynek na twarzy lub kończynach dolnych. Pajączki nie wyglądają estetycznie, dlatego wiele osób nimi dotkniętych zastanawia się, jak się ich pozbyć. Usuwanie pajączków na nogach można przeprowadzić na przykład metodą skleroterapii. Polega ona na iniekcji do światła zmienionych chorobowo naczynek substancji wywołującej stan zapalny, co doprowadza do obrzęku wewnętrznej warstwy naczynia, jego zwężenia i stopniowego włóknienia, a następnie zaniku. Zaletą skleroterapii jest mała częstotliwość nawrotów teleangiektazji po jej wykonaniu.

Przyczyny powstawania żylaków nóg

Flobolog - lekarz od żył

Za przyczynę rozwoju żylaków kończyn dolnych uważa się wrodzoną lub nabytą niewydolność zastawek żył powierzchownych. Skutkiem tego jest nieprawidłowe krążenie krwi i jej zaleganie w żyłach, czego konsekwencją są właśnie żylaki. Choć skłonność do żylaków nóg z reguły jest dziedziczona, istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko ich powstania.

Zaliczamy do nich przede wszystkim:

 • wykonywanie pracy stojącej lub siedzącej (przy jednoczesnym braku ruchu)
 • branie częstych gorących kąpieli lub nadużywanie sauny
 • nadwagę i otyłość
 • nieprawidłową dietę bogatą w tłuszcze trans
 • płaskostopie lub inne wady postawy
 • ciążę i poród
 • przebyte zapalenie żył głębokich
 • stosowanie kuracji hormonalnej (np. przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych)

Flebolog - lekarz od żył

Kto leczy żylaki nóg? Flebolog lub chirurg naczyniowy

“Jak leczyć żylaki?” - to pytanie, które należy zadać chirurgowi naczyniowemu lub flebologowi, czyli lekarzowi zajmującemu się chorobami układu żylnego. Warto do niego przyjść nie tylko w przypadku żylaków kończyn dolnych, ale też np. zakrzepicy żylnej. Objawy, które powinny nas skłonić do wizyty u flebologa to m.in. tzw. “pajączki” naczyniowe, widoczne przez skórę kręte i poszerzone żyły, a także obrzęki wokół kostek. W Polsce flebologią zajmują się głównie chirurdzy naczyniowi, jednak zdarzają się także flebolodzy dermatolodzy, radiolodzy, chirurdzy ogólni czy interniści. Po zebraniu wywiadu lekarskiego i wstępnych badaniach tak zwany “lekarz od żylaków” może zalecić dalszą diagnostykę lub zaproponować konkretną, odpowiednio dopasowaną do danego przypadku terapię.

Kwalifikacja do leczenia żylaków przez lekarza

Wizyta u flebologa nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. A czego się po niej spodziewać? Z pewnością wielu pytań od lekarza, dotyczących zarówno dotykających pacjenta objawów, jak i jego stylu życia. Flebolog obejrzy miejsca dotknięte żylakami, a żeby postawić dokładną diagnozę zaproponuje również wykonanie badań, które pozwolą ocenić stopień zaawansowania choroby. Najpopularniejszym z nich jest tak zwane USG Dopplera. Obrazuje ono przepływ krwi w dużych tętnicach i żyłach. Inne stosowane w diagnostyce sposoby to m.in. warikografia i flebografia. W przypadku obu tych metod wykorzystuje się środek cieniujący. Próby czynnościowe (np. Trendelenburga i Perthesa) umożliwiają z kolei odróżnienie żylaków pierwotnych od wtórnych.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o żylaki nóg

Pacjenci zastanawiający się nad tym jak leczyć żylaki nóg często mają wiele wątpliwości związanych zarówno z samą chorobą, jak i jej leczeniem. Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące żylaków kończyn dolnych.

 • Co to są żylaki?

  Żylaki powstają na skutek przewlekłej niewydolności żylnej. Do ich rozwoju dochodzi, gdy krew w żyłach nie krąży prawidłowo - gromadzi się w naczyniach, a następnie stopniowo je poszerza i deformuje. W wyniku tej sytuacji na skórze nóg zaczynają uwidaczniać się zgrubiałe, fioletowe żyły, które określamy mianem żylaków.

 • Jak pozbyć się żylaków?

  W leczeniu żylaków niezwykle ważne jest rozpoznanie przyczyny ich powstania. Jej wyeliminowanie nie tylko pomoże pozbyć się żylaków, ale też zminimalizuje ryzyko ich nawrotów w przyszłości. Pierwszy krok do usunięcia żylaków to wizyta u lekarza specjalisty. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań będzie on w stanie zalecić odpowiednią metodę leczenia.

 • Jakie są metody usuwania żylaków?

  Na przestrzeni lat rozwinęło się wiele metod leczenia żylaków, a wiele z nich to sposoby małoinwazyjne. Wśród nich wyróżniamy m.in. laserowe usuwanie żylaków, skleroterapię, klejenie żylaków oraz ich usuwanie parą wodną. Tradycyjnym sposobem jest operacja żylaków, którą zwykle zaleca się w najcięższych, najbardziej zaawansowanych przypadkach.

 • Dlaczego powstają żylaki?

  Żylaki powstają wskutek nieprawidłowego krążenia krwi w kończynach dolnych spowodowanego różnymi przyczynami. Wpływ na to mogą mieć zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i niehigieniczny styl życia. Zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej, brak ruchu, nadwaga lub otyłość oraz zła dieta to czynniki, które znacząco zwiększają ryzyko pojawienia się żylaków.

 • Jak sprawdzić czy to są żylaki?

  Żylaki często są widoczne jako wystające ponad skórę poszerzone żyły o poskręcanym, wężowatym przebiegu. Mogą mieć czerwony, purpurowy lub niebieski kolor. Najbezpieczniej jest wykonać badanie USG Doppler kończyn dolnych i przejść konsultację u chirurga naczyniowego vel flebologa.

 • Kiedy należy udać się do lekarza flebologa?

  Niewydolność żylna rozwija się stopniowo i wolno, przez dłuższy czas pozostaje niezauważalna. Zaczyna się od obrzęków nóg, pojawiających się wieczorami. Nogi sprawiają wrażenie ciężkich, zaczyna towarzyszyć ból i pieczenie. Już w takim momencie należy się zgłosić do lekarza flebologa lub chirurga naczyniowego w celu diagnostycznym i oceny stopnia zaawansowania niewydolności żylnej.

 • Jak należy przygotować się do zabiegu?

  Przed zabiegiem usuwania żylaków nóg należy wykonać delikatną depilację kończyn dolnych i okolic pachwin (jednak nie w dniu zabiegu). Na 3 -4 tygodnie przed zabiegiem unikać słońca (skóra nie może być opalona), samoopalaczy, kremów brązujących. Unikanie sauny i rozgrzewających kąpieli na kilka dni przed terminem zabiegu. Inne zalecenia w tym odstawienie leków p/zakrzepowych i hormonalnych z Pacjentem ustala lekarz podczas konsultacji.

 • Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu?

  Niezależnie od metody jaką wykonany jest zabieg usuwania żylaków kończyn dolnych, noszenie rajstop uciskowych (zazwyczaj II stopnia ucisku) jest niezbędne do prawidłowego leczenia. Po zabiegu takie pończochy należy nosić codziennie przez okres około 2 tygodni. Przez pierwsze 3 dni pończochy należy zakładać na dzień i noc.

 • Ile czasu od porodu można leczyć żylaki?

  Pierwsza wizyta konsultacyjna, na której oceniany jest stan żył, może zazwyczaj odbyć się 1- 3 miesiące od porodu (po zakończeniu okresu połogu). Natomiast planowany zabieg dla bezpieczeństwa kobiety, może odbyć się po 6 mc od porodu. Podczas okresu laktacji dla bezpieczeństwa kobiety nie przeprowadza się planowanych zabiegów operacyjnych. Najczęściej zabieg wówczas ustalany jest przynajmniej po 1-2 mc. od zakończenia karmienia piersią.

 • Czy po zabiegu mogę mieć nawrót zylaków?

  Nawrotowe żylaki występują u 40-60% operowanych chorych, a ich częstość wzrasta wraz z upływem czasu. Aż 20% procent wszystkich operacji wykonuje się z powodu nawrotowych żylaków. Nawrót żylaków zależy głównie od postępu choroby — operacja nie zawsze leczy patologię, a często tylko jej konsekwencje. Nawrotowi sprzyjają czynniki genetyczne i styl życia.

 • Czy jest możliwość leczenia żylaków na raty?

  Tak. Tourmedica.pl współpracuje z wiodącą instytucją finansową, która specjalizuje się w finansowaniu pożyczek dedykowanych medycynie. Procedura badania zdolności kredytowej odbywa się drogą on line lub telefoniczną, w dogodnym czasie dla Pacjenta. Dobra historia kredytowa i stałe dochody dają ogromne możliwości korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej, usług klinik urody, gabinetów rehabilitacyjnych itp.

Usuwanie żylaków – zdjęcia przed i po

Usuwanie żylaków daje naprawdę spektakularne efekty. Różnica w wyglądzie nóg sprzed i po wykonaniu zabiegu jest gigantyczna. Można się o tym przekonać oglądając zdjęcia zamieszczone poniżej.

Żylaki przed i po
Efekty usuwania żylaków
Leczenie żylaków przed i po
Efekty po operacji żylaków

Leczenie żylaków - opinie pacjentów

Pacjenci, którzy poddali się usuwaniu żylaków, są zadowoleni z efektów i podkreślają jak bardzo zmienił się ich komfort życia po wykonaniu zabiegu. Wszystkie opinie zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl pochodzą od osób, które faktycznie poddały się określonym zabiegom, dzięki temu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane. Oto niektóre z nich:

Lucyna

Wspaniała klinika
  

Zabiegowi usuwania / zamykania żylaków poddana była moja mama, która ma 65 lat i kilka innych niż żylaki problemów medycznych w tym cukrzyce. Nie chodziło o zabieg kosmetyczny, ale o to by moja mama mogła po prostu chodzić bez bólu ... żeby pozbyć się opuchlizny i owrzodzeń. Leczenie trwało ok 3 miesięcy. Mama musiała kilka razy wracać do kliniki na dodatkowe małe zabiegi. Leczenie przyniosło rezultaty!!! Dr. Gołąbek z Kielc bez dwóch zdań postawił moja mamę na nogi!
Opinia o: Intima Clinic, Kraków (lek. Gołąbek Roman)
Ewa

Bardzo profesjonalnie
  

Zabieg praktycznie bezbolesny, po kilku dniach wróciłam normalnie do pracy, efekt widoczny praktycznie natychmiast. Nogi gładkie, niewielkie zasinienia. Niewielki dyskomfort przy wchodzeniu po schodach.
Opinia o: Intima Clinic, Kraków (dr n. med. Rybak Wojciech)
DominikW

Pozytywna klinika
  

Perfekcyjne przygotowanie przed zabiegiem pacjenta oraz stanowiska do przeprowadzenia zabiegu. Lekarz podczas zabiegu wesoły i dowcipny, sprawiał by pacjent zapomniał ze ma zabieg. Pozytywnie :)
Opinia o: Intima Clinic, Kraków (dr n. med. Blimel Piotr)
Pola

Zadowolona
  

Zabieg przeprowadzono sprawnie, dobrze, bezboleśnie.
Opinia o: Intima Clinic, Kraków (dr n. med. Blimel Piotr)
Urszula

Bez stresu i bez bólu
  

W moim przypadku zabieg, który miałam był bardzo skuteczny. Jestem zadowolona.
Opinia o: Intima Clinic, Kraków (dr n. med. Rybak Wojciech)
Sylwia

Jestem zadowolona.
  

Bezproblemowo. Jestem zadowolona.
Opinia o: Intima Clinic, Kraków (dr n. med. Kupczyńska Diana)

Powyżej przedstawiliśmy jedynie wybrane opinie o zabiegu usuwania żylaków nóg przesłane bezpośrednio przez zadowolonych pacjentów Tourmedica.pl. Każdego roku, przy pomocy naszych wykwalifikowanych doradców, umawiamy na zabiegi leczenia żylaków przeszło 1000 pacjentów w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce.

Umów wizytę!

Jeśli Ty także borykasz się z problemem żylaków na nogach, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 175 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 66  (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

 • Marona H., Kornobis A., “Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy”, Farmacja Polska, nr 2, 2009
 • Noszczyk W., “Żylaki i inne choroby żył”, Warszawa 2005, ISBN: 83-200-3142-7
 • Kózka M., Rożnowska K., “Sposób na żylaki”, Kraków 2009, ISBN: 978-83-883-9119-4
Autor:
Opublikowano:

Więcej na temat: leczenie żylaków nóg

Skleroterapia żylaków pod kontrolą USG

Skleroterapia żylaków pod kontrolą USG

Skleroterapia jest jedną z małoinwazyjnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych. Stanowi alternatywę dla zabiegów chirurgicznych, a zazwyczaj przeprowadza się ją w momencie, gdy choroba jest jeszcze mało zaawansowana lub istnieją przeciwwskazania do leczenia operacyjnego.

Żylaki kończyn dolnych - kiedy udać się do lekarza?

Żylaki kończyn dolnych - kiedy udać się do lekarza?

Żylaki kończyn dolnych powstają w sytuacji, gdy zaburzony zostaje swobodny przepływ krwi (zaburzenie układu krążenia). Statystyki podają, że najczęściej problem ten dotyczy kobiet i nasila się wraz z wiekiem. Interaktywny Instytut Badań Rynkowych przeprowadził w 2011 roku badania, z których wynika, że 72% kobiet w wieku od 25 do 55 lat odczuwa co najmniej sporadycznie dolegliwości wynikające z niewydolności żylnej nóg. Jakie są zatem objawy żylaków i kiedy należy zwrócić się o pomoc do specjalisty?

Fale radiowe w leczeniu żylaków nóg

Fale radiowe w leczeniu żylaków nóg

Leczenie żylaków kończyn dolnych to dziś nie tylko operacja: obecnie dostępnych jest wiele małoinwazyjnych metod terapii, umożliwiających skuteczną likwidację problemu żylaków, a przy tym osiągnięcie bardzo dobrych efektów estetycznych – wszystko to bez cięć, blizn i długiego okresu rekonwalescencji. Jedną z najchętniej wybieranych technik leczenia żylaków nóg jest obecnie wewnątrzżylna terapia falami radiowymi, czyli zabieg EVRF.

Żylaki kończyn dolnych:skąd się biorą i jak je leczyć

Żylaki kończyn dolnych:skąd się biorą i jak je leczyć

Dla większości z nas żylaki na nogach to jedynie defekt estetyczny, a część osób, zmagających się z tym problemem, nie wie nawet, że żylaki powinno się leczyć. Tymczasem poszerzone żyły to sygnał, że coś nie działa tak, jak powinno. Dlatego nawet z niewielkimi zmianami żylakowymi warto udać się do lekarza, choćby z tego prostego powodu, że im później podejmiemy leczenie, tym bardziej inwazyjne techniki mogą się okazać konieczne do usunięcia żylaków. A niepodjęcie leczenia może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Skleroterapia, czyli małoinwazyjne leczenie żylaków na nogach

Skleroterapia, czyli małoinwazyjne leczenie żylaków na nogach

Poszerzone naczynka i niewielkie żylaki na nogach na ogół przeszkadzają nam tylko o tyle, o ile zaburzają ich estetyczny wygląd – zwykle nie myślimy o tym, że nawet małe żylaki mogą stanowić wstęp do poważnej choroby, jaką jest niewydolność żylna. Dlatego z leczeniem żylaków nie warto zwlekać, zwłaszcza, że do wyboru mamy wiele bardzo skutecznych, a przy tym małoinwazyjnych metod. Jedną z nich jest skleroterapia, czyli chemiczne zamykanie niedrożnych naczyń poprzez podanie środka obliterującego.

Profilaktyka żylaków kończyn dolnych - lepiej zapobiegać, niż leczyć

Profilaktyka żylaków kończyn dolnych - lepiej zapobiegać, niż leczyć

Początkowo drobne, z czasem coraz większe i rozleglejsze siatki widocznych spod skóry, nieestetycznie poszerzonych żył – żylaki przeszkadzają nam zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy w ciepłe dni chciałoby się pokazać nogi i założyć krótką spódniczkę. Żylaki kończyn dolnych to jednak nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim objaw niebezpiecznej choroby – przewlekłej niewydolności żylnej.

Leczenie żylaków nóg - to możliwe bez operacji

Leczenie żylaków nóg - to możliwe bez operacji

Żylaki kończyn dolnych to stosunkowo powszechny problem, zwłaszcza wśród kobiet – według różnych danych, dotyczyć może 20, a nawet 30% przedstawicielek płci pięknej. Szczególnie uciążliwe są żylaki latem, kiedy chciałoby się odsłonić nogi – trudno jednak zdecydować się na krótką spódniczkę, kiedy łydki i uda szpeci siateczka niebieskich żyłek. Na szczęście żylaki można skutecznie leczyć, i to bez inwazyjnych operacji chirurgicznych.

Leczenie żylaków nóg SVS - czy jest bolesne?

Leczenie żylaków nóg SVS - czy jest bolesne?

Żylaki kończyn dolnych to bardzo rozpowszechniona dolegliwość: szacuje się, że cierpi na nie nawet 50% kobiet i około 15% mężczyzn. Na szczęście obecnie możliwe jest ich skuteczne leczenie, które – co szczególnie istotne – może przebiegać w coraz bardziej małoinazyjny i bezbolesny sposób. Jedną z takich nowoczesnych technik leczenia żylaków nóg są zabigi z zastosowaniem pary wodnej.

Ultranowoczesne leczenie światłem UVLrx

Ultranowoczesne leczenie światłem UVLrx

O tym, jak odmłodzić komórki oraz co wynika z laserowego naświetlania krwi, rozmawiamy z Pawłem Widulińskim, dietetykiem, specjalistą medycyny naturalnej, fizjoterapeutą i właścicielem studia LaDoS Laboratorium Doskonałej Sylwetki w Warszawie

Co to są wtórne żylaki nóg?

Co to są wtórne żylaki nóg?

Żylaki kończyn dolnych mogą być zarówno pierwotne, jak i wtórne. Obraz kliniczny w przypadku obu postaci tego schorzenia może być podobny, pacjenci mogą więc stwierdzić, że takie rozróżnienie nie ma jakiegoś specjalnego znaczenia. W rzeczywistości jest zdecydowanie odwrotnie - rozpoznanie właściwej postaci żylaków nóg jest aspektem kluczowym, ponieważ od tego uzależniony jest wybór metody leczniczej. Czym zatem są i jak powstają wtórne żylaki nóg?

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska