Na czym polega resekcja żołądka?

Rękawowa resekcja żołądka to obecnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów bariatrycznych (leczenie otyłości olbrzymiej). Polega on na częściowym wycięciu żołądka, a dokładnie jego dna, trzonu oraz fragmentów części przedodźwiernikowej (czyli części przed mięśniowym pierścieniem, łączącym żołądek z dwunastnicą).

Usuwana część organu leży wzdłuż krzywizny większej (element żołądka). Z pozostałej części żołądka formuje się zaś wąski zbiornik, dzięki czemu zmniejsza się pojemność żołądka nawet o 70-80%. Kształtem przypomina on rękaw i właśnie stąd wzięła się nazwa zabiegu. Ze zbiornika pokarm transportowany jest do dwunastnicy drogą naturalną.

Dzięki znacznemu zmniejszeniu pojemności żołądka, ogranicza się ilość zjadanego pokarmu, co przekłada się na utratę wagi. Zwykle pacjenci po resekcji rękawowej żołądka mogą przyjąć jednorazowo jedynie około 200 ml pokarmu. Już po niewielkim posiłku pełny żołądek wysyła sygnał dający poczucie sytości.

Obecnie złotym standardem w chirurgii bariatrycznej są operacje wykonywane techniką laparoskopową. W porównaniu do operacji klasycznych, laparoskopia jest mniej inwazyjna i skraca czas hospitalizacji. Jest również techniką bezpieczniejszą w przypadku pacjentów otyłych. Rekonwalescencja po takim zabiegu jest krótka, dzięki temu pacjent może szybko wrócić do pełnej aktywności.

Resekcja żołądka – efekty i rokowania

Najbardziej oczywistym i pożądanym efektem operacji zmniejszenia żołądka jest restrykcja, czyli ograniczenie objętości przyjmowanego pokarmu oraz zmniejszenie uczucia głodu czyli łaknienia. Jest to podstawowy mechanizm powodujący utratę masy ciała. 

Warto wiedzieć: Po zabiegu rękawowej resekcji efekt zmniejszenia objętości żołądka jest stały i nieodwracalny.

Rokowania po resekcji żołądka są dobre. Większość pacjentów traci na wadze już w pierwszych tygodniach po zabiegu. Należy jednak pamiętać, że sama operacja nie gwarantuje trwałego efektu. Jeśli pacjent nie zmieni złych nawyków żywieniowych, a jego dieta nie będzie zbilansowana, zmniejszenie żołądka nie przyniesie pożądanego efektu.

Poza redukcją masy ciała, resekcja żołądka powoduje inne pozytywne efekty metaboliczne:

  • spadek insulinooporności,
  • redukcję stopnia zaawansowania cukrzycy typu II,
  • wyleczenie cukrzycy typu II,
  • obniżenie poziomu cholesterolu we krwi,
  • redukcję objawów zespołu bezdechu sennego,
  • poprawę kontroli nad nadciśnieniem tętniczym.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu?

Pacjenci kwalifikowani do operacyjnego leczenia otyłości powinni spełniać następujące kryteria:
otyłość III stopnia, czyli taka, przy której wskaźnik BMI jest wyższy niż 40,

LUB

otyłość II stopnia (BMI powyżej 35), z którą współistniejąchoroby, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, ciężka choroba zwyrodnieniowa stawów, zespół obturacyjnego bezdechu sennego czy choroba wieńcowa, a także stłuszczenie wątroby, zaburzenia przemiany lipidów oraz bezpłodność związana zespołem policystycznych jajników,

otyłość I stopnia (BMI od 30 do 35) w przypadku pacjentów z cukrzycą niekontrolowaną lekami.

Poza tym przeprowadzenie operacji jest wskazane u osób, u których inne metody leczenia (np. leczenie otyłości za pomocą regulowanej opaski żołądka) nie dały oczekiwanych efektów. W przypadku niektórych pacjentów rękawowa resekcja żołądka jest jednym z etapów leczenia otyłości. Kolejne etapy to na przykład wyłączenie dwunastnicze, albo ominięcie żołądkowo-jelitowe.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Niewiele jest bezwzględnych przeciwwskazań do operacyjnego leczenia otyłości. Jednak leczenie otyłości ma być przede wszystkim bezpieczne, dlatego nie w każdym przypadku chirurg podejmie się operacji. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:

  • nieuleczalne nowotwory powodujące wyniszczenie
  • AIDS
  • brak współpracy ze strony pacjenta
  • Stany powodujące zagrożenia życie w krótkim czasie (niewydolność serca, stan po zawale serca, znaczna niewydolność oddechowa)
  • ciężkie zaburzenia krzepnięcia

Przygotowanie do zabiegu zmniejszania żołądka

Przed przeprowadzeniem zabiegu resekcji żołądka pacjent przechodzi proces kwalifikacyjny. W tym czasie musi wykonać następujące badania:

  • laboratoryjne krwi,
  • laboratoryjne moczu,
  • echo serca,
  • spirometria,
  • USG jamy brzusznej
  • gastroskopię

Oprócz tego często wymagane są konsultacje specjalistów, przede wszystkim chirurga, anestezjologa, dietetyka, psychologa, endokrynologa kardiologa i pulmonologa.

Przebieg zabiegu zmniejszania żołądka

Resekcja żołądka przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa od 45 do 90 min. Podczas zabiegu wykonywanego metodą laparoskopową na skórze wykonuje się zwykle 5 nacięć o szerokości około 1-2 cm. Do ciała pacjenta wprowadzane są przez nie narzędzia, kamera i źródło światła.

Za pomocą specjalnych zszywaczy ze zszywkami wykonanymi z tytanu odcina się i jednocześnie zamyka boczną ścianę żołądka. Wycięty fragment żołądka jest usuwany z ciała pacjenta. Dodatkowo podczas zabiegu przeprowadza się próbę szczelności nowego żołądka.

Zaraz po operacji pacjent zostaje wybudzony z narkozy. Następnie na obserwacyjnej pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe i odpoczywa pod stałą kontrolą zespołu pielęgniarek i lekarzy. Po przeprowadzonym zabiegu rękawowej resekcji żołądka pacjent pozostaje w szpitalu zwykle jeszcze przez 2 dni.

Ważne: Po opuszczeniu szpitala należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarzy, a przede wszystkim stosować odpowiednią dietę.

Dieta po resekcji żołądka

W wielu przypadkach resekcja żołądka wymusza na pacjentach znaczące zmiany nawyków żywieniowych (często to właśnie złe żywienie doprowadza do zaawansowanej otyłości). Zazwyczaj przez pierwsze 30 dni zaleca się stosowanie diety płynnej i miksowanych pokarmów. Po tym czasie stopniowo wprowadzane są pokarmy stałe. Oprócz tego po zabiegu zaleca się przestrzeganie zaleceń dietetycznych, takich jak:

  • spożywanie małych objętościowo posiłków,
  • dokładne żucie pokarmów,
  • powolne jedzenie,
  • oddzielne jedzenie i przyjmowanie płynów,
  • przyjmowanie 5-ciu posiłków dziennie.

Zaleca się również zażywanie suplementów diety, by uzupełnić mikro- i makroelementy. Pacjenci po operacji tego typu są narażeni na wystąpienie niedoborów pokarmowych. Poza tym pacjenci powinni bacznie obserwować reakcje organizmu na różne rodzaje pokarmów i unikać produktów, które są źle tolerowane.

Resekcja rękawowa żołądka – powikłania

Jak każdy zabieg czy operacja resekcja rękawowa żołądka wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Najczęstsze powikłania po zabiegu to:

  • krwawienie w miejscu, w którym odcięto fragment żołądka,
  • przecieki w miejscu, w którym odcięto fragment żołądka,
  • infekcje ran pooperacyjnych
  • przepuklina w miejscu blizny pooperacyjnej,
  • zakrzepica żył głębokich.

W niektórych przypadkach powikłania sprawiają, że pacjent musi pozostać w szpitalu nieco dłużej. Zdarza się, choć rzadko, że konieczne jest ponowne przeprowadzenie operacji.

Najczęstsze pytania o rękawową resekcję żołądka laparoskopowo

  • Ile zwolnienia otrzymam po operacji bariatrycznej?

    Kwestia zwolnienia lekarskiego po zabiegu jest indywidualna, jednak zwykle lekarze zalecają pozostanie w domu przez 3-4 tygodnie. W tym czasie należy odpoczywać i się oszczędzać.

  • Ile kosztuje operacyjne zmniejszanie żołądka?

    Rękawowa resekcja żołądka wykonana techniką laparoskopową wiąże się z wydatkiem od 13 tys. zł wzwyż. Średnia cena zabiegu to około 19 tys. zł.

  • Czy zabieg zmniejszania żołądka może być refundowany?

    Rękawowa resekcja żołądka jest zabiegiem refundowanym przez NFZ, jeżeli tylko u pacjenta występują wskazania do wykonania procedury. Obejmują one BMI sięgające >40 lub BMI o wartości 35-40 przy współistnieniu schorzeń towarzyszących.

  • Czy ciąża jest przeciwwskazaniem do operacji?

    Rękawowej resekcji żołądka nie można się poddać w trakcie ciąży. Zabieg najlepiej zaplanować na co najmniej 1,5-2 lata przed zajściem w ciążę lub na czas po zakończonej laktacji.

  • Jak resekcja żołądka wpływa na odczuwanie głodu?

    Po operacji resekcji żołądka odczuwanie głodu jest znacznie zmniejszone. Dzieje się tak dlatego, że w trakcie operacji usuwana jest część żołądka, w której wytwarzana jest grelina (hormon odpowiedzialny za odczuwanie głodu, a także dlatego, że żołądek daje “sygnał sytości” już po niewielkim posiłku.

  • Jak szybko chudnie się po resekcji żołądka?

    Proces chudnięcia trwa ok. roku, zwykle pacjenci tracą w tym czasie od 50% do 80% nadmiaru masy ciała.. Utrata wagi po operacji powinna być kontrolowana przez lekarza.

  • Czy zabieg resekcji żołądka trzeba powtarzać?

    W przypadku nieskutecznego leczenia otyłości, część pacjentów może wymagać tzw. operacji rewizyjnej. Nie jest to powtórzenie tej samej operacji, ale zupełnie inna procedura, która wymaga indywidualnego planowania.

  • Czy istnieją ograniczenia wiekowe przy resekcji żołądka?

    Granica wieku naszych pacjentów to ok. 65-70 lat, ale ważniejszy jest ogólny stan i wydolność, bo te parametry decydują o bezpieczeństwie operacji.

Filmy

Przedstawiamy poniżej filmy, na których dr hab. n. med. Grzegorz Kowalski (chirurg ogólny), dr hab. n. med. Grzegorz Kowalski (chirurg ogólny) - eksperci tematyki rękawowa resekcja żołądka laparoskopowo, dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą na ten temat.

Rękawowa resekcja żołądka laparoskopowo - opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na rękawową resekcję żołądka laparoskopowo. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Nie polecę tej Kliniki za złe potraktowanie mojej osoby
  
Ewelina

Zabieg zniosłam znakomicie. Blizny bardzo malutkie, precyzyjne szycie. Po zabiegu doszłam szybko do siebie. Jestem mega przeszczęśliwa, że się na to zdecydowałam. Już teraz -19 kg od 6 lipca! To wielkie szczęście dla mnie i mojej rodziny. Zero zmęczenia

Opinia o: KCM Clinic, Jelenia Góra (dr hab. n. med. Grzegorz Kowalski)
Polecam klinikę i doktora Grzegorza Kowalskiego
  
Monika

Przebieg operacji bez problemu, jest miesiąc schudłam 25 kg

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr hab. n. med. Grzegorz Kowalski)
Super
  
Renata L

O samym zabiegu wypowiedział się dr Kowalski, że wszystko przebiegło bez problemow. Efekt super tylko 4 dziurki i male plasterki. Szybki powrót do zdrowia. Brak apetytu.

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr hab. n. med. Grzegorz Kowalski)
Podziękowanie !!!
  
Paweł W

Zabieg przeprowadzony bez komplikacji, minął dopiero miesiąc a ja schudłem już 16 kg. Zdecydowanie polecam ten zabieg wszystkim, którzy cierpią na nadwagę lub ewentualnie mają jakiekolwiek wątpliwości

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr hab. n. med. Grzegorz Kowalski)
Zabieg bariatryczny
  
Zadowolona

Zabieg przebiegł bez problemów, na każdym jego etapie byłam informowana co się dzieje, jakie lekarstwa mam podawane

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr hab. n. med. Grzegorz Kowalski)
Perfekcja w każdym calu
  
Marek

Zabieg przeprowadzony doskonale. Szybko doszedłem do siebie.

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr hab. n. med. Grzegorz Kowalski)
Operacja zrobiona bardzo dobrze, wspaniali ludzie tam pracują
  
Jolanta

Moje oczekiwania zostały spełnione, bardzo dobrze zrobiona operacja, jestem szczęśliwa i z całego serca polecam robienie tam jakichkolwiek operacji

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr hab. n. med. Grzegorz Kowalski)
Wysoki poziom! Górna półka!
  
Katja

Moje życie odmieniło się zupełnie! W ciągu 4 miesięcy schudłam 24 kg. Czuje się wspaniale.

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr hab. n. med. Grzegorz Kowalski)
Mam pełne zaufanie do Kliniki Mazan
  
Barbara

Moja operacja przebiegła bez problemów, teraz zdrowieję i czuję się dobrze.

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr hab. n. med. Grzegorz Kowalski)
Klinika godna polecenia
  
Marta K

Szybko, dokładnie i profesjonalnie, prawie bez bólu, świetna opieka pooperacyjna

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr hab. n. med. Grzegorz Kowalski)
Super klinika
  
Eliza

Szybko, sprawnie, bez komplikacji.

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr hab. n. med. Grzegorz Kowalski)
Mankietowa resekcja żołądka
  
Pati

Mogę powiedzieć, że efekty po zabiegu zadowalające, blizny jak na razie widoczne, ale malutkie, więcej nie jestem w stanie nic więcej powiedzieć, bo spałam ;)

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr hab. n. med. Grzegorz Kowalski)
Ok
  
Kłosin

Szybki powrót do zdrowia

Opinia o: Dr Ziajka, Sopot (dr n. med. Piotr Ziajka)

Umów wizytę!

Jeśli Ty także borykasz się z problemem otyłości, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 10 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 35 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

  • Ruban A., Kostadin S., Ashrafian H., Teare J., "Current treatments for obesity" (www.rcpjournals.org)
  • Binda A., Dib N., Tarnowski W., "Skuteczność i bezpieczeństwo laparoskopowej, rękawowej resekcji żołądka w chirurgicznym leczeniu otyłości – wyniki wstępne", Borgis - Postępy Nauk Medycznych, 10-15, 2011
  • WHO, "Obesity and overweight" (www.who.int)
  • Artur Binda, Adam Ciesielski, Paweł Jaworski, Wiesław Tarnowski, "Laparoskopowa, rękawowa resekcja żołądka w chirurgicznym leczeniu otyłości - doświadczenia własne", Borgis - Postępy Nauk Medycznych, 2013