Co to jest otyłość?

W ciągu ostatnich czterdziestu lat populacja osób otyłych zwiększyła się prawie trzykrotnie. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, z powodu nadwagi i otyłości cierpi już blisko 2 mld ludzi na świecie. Problem ten dotyczy także Polaków - co drugi dorosły mieszkaniec kraju nad Wisłą ma nadwagę lub jest otyły.

Do otyłości prowadzi przede wszystkim nieodpowiednia dieta połączona z brakiem aktywności fizycznej i siedzącym trybem życia. Na rozrost tkanki tłuszczowej wpływ mają także uwarunkowania genetyczne oraz niektóre choroby. Z problemem otyłości często borykają się już dzieci.Otyłość kliniczna zwiększa ryzyko zachorowania na wiele groźnych chorób - szczególnie układu krążenia oraz metabolicznych. Otyłe osoby często cierpią z powodu cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, choroby zwyrodnieniowej stawów czy marskości wątroby.

Wskazania do rękawowej resekcji żołądka

Metody leczenia otyłości można podzielić na zachowawce, farmakologiczne i chirurgiczne. Do pierwszej grupy należy przede wszystkim ograniczenie ilości przyjmowanych pokarmów oraz zwiększenie aktywności fizycznej. W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się głównie leki hamujące ośrodek łaknienia w mózgu, pobudzające ośrodek sytości czy hamujące wchłanianie pokarmów w przewodzie pokarmowym. Sposoby te znajdują zastosowanie przede wszystkim u osób z 1 i 2 stopniem otyłości.

Ważne: Jeśli połączenie farmakoterapii ze zmianą trybu życia nie przynosi oczekiwanych rezultatów lub pacjent nie może stosować leków (np. ze względu na skutki uboczne), wówczas stosuje się metody chirurgiczne.

Do operacji bariatrycznej kwalifikują się także pacjenci z otyłością olbrzymią, czyli otyłością III stopnia, a także osoby z otyłością 2 stopnia, u których występują choroby współistniejące. Ponadto wykonanie laparoskopowej resekcji żołądka zalecane jest przez bariatrów pacjentom, u których wcześniejsze leczenie przy zastosowaniu regulowanej opaski żołądkowej nie przyniosło oczekiwanych efektów.

Czym jest rękawowa resekcja żołądka?

Rękawowa resekcja żołądka, zwana też gastrektomią, zaliczana jest do tzw. operacji restrykcyjnych, czyli zmniejszających objętość żołądka. Pierwszy tego typu zabieg (wykonany techniką otwartą) przeprowadzono w 1988 r. podczas operacyjnego leczenia refluksu żołądkowo-przełykowego i dokonał tego Doug Hess. W kolejnych latach technika ewoluowała, a obecnie wykonywana jest w zasadzie wyłącznie metodą laparoskopową. Unika się dzięki temu wielu powikłań, skróceniu ulega okres rekonwalescencji, a po zabiegu zostają jedynie niewielkie ślady (przeciwnie niż w operacjach wykonywanych metodą otwartą).

Rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka polega na usunięciu ponad 2/3 powiększonego żołądka i pozostawienia jedynie jego niewielkiego fragmentu. Cała procedura zmniejszania powierzchni chłonnej żołądka przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Operacja polega na wykonaniu niewielkich nacięć w obrębie brzucha, przez które wprowadzane są narzędzia do laparoskopii. Po zabiegu kształt żołądka przypomina cienką rurę, mankiet bądź rękaw - stąd właśnie wzięła się nazwa opisywanej procedury.

Dzięki zmniejszeniu żołądka pacjent nie jest w stanie zjeść tyle, ile przed zabiegiem. Dodatkowo pokarm omija półtorametrowy odcinek jelita cienkiego, w którym w normalnych warunkach odbywa się zasadnicza część procesu trawienia. Dzięki temu jest on słabiej wchłaniany i do organizmu trafia wyraźnie mniej kalorii. Nie bez znaczenia jest również zmniejszenie stężenia greliny – substancji, która w organizmie człowieka odpowiada za uczucie głodu.

Skuteczność rękawowej resekcji żołądka laparoskopowo

Po operacji zmniejszenia żołądka można się spodziewać utraty od 60% do 65% nadmiaru masy ciała, w ciągu roku od operacji. Skuteczność zabiegu zależy oczywiście również od współpracy chorego, który musi zaakceptować pewne ograniczenia: zmniejszenie ilości przyjmowanych pokarmów i ich dokładne przeżuwanie oraz zakaz spożywania płynów wysokokalorycznych (piwa, wysoko słodzone napoje gazowane, tłuste mleka). Ponadto, przynajmniej w okresie intensywnego tracenia masy ciała, konieczne będzie przyjmowanie preparatów witaminowych, szczególnie z grupy B.

Według wielu przeprowadzonych badań laparoskopowe leczenie otyłości olbrzymiej cechuje się bardzo wysoką skutecznością, a jej ryzyko zbliżone jest do ryzyka w trakcie innych, mniejszych operacji laparoskopowych, takich jak laparoskopowa cholecystektomia. Dzięki rękawowej resekcji żołądka pacjent może pozbyć się nawet ok. 60% nadprogramowych kg. Ponadto jak mówią badania naukowe zabiegi bariatryczne mają korzystny wpływ na lepszą kontrolę takich schorzeń jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy zespół bezdechu sennego.

Warto wiedzieć: Laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka jest zabiegiem skutecznym i małoinwazyjnym. Technika ta pozwala w krótkim czasie osiągnąć zadowalające efekty zarówno w zakresie redukcji masy ciała jak i poprawy lub ustąpienia chorób towarzyszących otyłości.

Przebieg laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka

Zabieg laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa zazwyczaj od 90 do 180 minut. Procedura rozpoczyna się wytworzeniem odmy otrzewnowej, którą wykonuje się za pomocą igły Veresa lub metodą Hassona. W dalszej kolejności chirurg przechodzi do wprowadzenia do otrzewnej trokarów, które służą do wprowadzania narzędzi endoskopowych. Następnie stopniowo usuwa część żołądka za pomocą specjalnych urządzeń tak zwanych staplerów (szwów mechanicznych). U pacjenta pozostawiony zostaje fragment żołądka o kształcie rury i pojemności około 150 ml. Na koniec operacji chirurg likwiduje odmę otrzewnową, usuwa trokary oraz przechodzi do zaszycia niewielkich ran operacyjnych.

Po zabiegu chirurgicznym u pacjenta mogą pojawić się dolegliwości bólowe w obszarze pola operacyjnego, czyli jamy brzusznej. W celu ich złagodzenia choremu podaje się środki analgetyczne. Rękawowa resekcja żołądka wykonywana laparoskopowo pozwala na wczesne uruchomienie pacjenta - jeszcze tego samego dnia zaleca się ostrożne siadanie. W trakcie pierwszej doby po operacji u chorego przeprowadza się zdjęcie RTG górnego odcinka przewodu pokarmowego z użyciem środka cieniującego w celu podsumowania efektów leczenia. Pacjent po laparoskopowej resekcji żołądka zazwyczaj może wrócić do domu po dwóch dniach.

Zaleca się również, aby pacjenci po zabiegach bariatrycznych uczęszczali regularnie na ambulatoryjnie wizyty kontrolne, podczas których ocenia się m.in. efekty terapeutyczne dokonanej operacji. Początkowo pacjenci zazwyczaj proszeni są o przyjście raz w miesiącu, natomiast po ustabilizowaniu się stanu i wagi chorego wizyty odbywają się rzadziej.

Przeciwwskazania do zabiegu

Tak jak w przypadku każdej ingerencji chirurgicznej, tak również i przy rękawowej resekcji żołądka laparoskopowo istnieją pewne przeciwwskazania. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

 • aktywne, zapalne choroby przewodu pokarmowego, np. owrzodzenie żołądka i dwunastnicy, choroba Leśniowskiego-Crohna
 • ciężkie choroby układu krążeniowo-oddechowego uniemożliwiające przeprowadzenie bezpiecznie operacji, a w szczególności znieczulenia chorego
 • stany predysponujące do krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego (np. żylaki przełyku), czynna choroba wrzodowa

Rekonwalescencja - dieta lekkostrawna po operacji

Celem rękawowej resekcji żołądka jest doprowadzenie do stanu, w którym chory będzie szybciej odczuwał sytość, dzięki czemu zmniejszeniu ulegnie spożycie przez niego pokarmów. Po operacji wymagana jest zmiana przyzwyczajeń dietetycznych. W zależności od czasu, który upłynął od wykonania zabiegu, dozwolone są różne pokarmy:

 • w 1. dobie po zabiegu pacjent może przyjmować tylko płyny
 • od 2. dnia po operacji, przez około cztery tygodnie, dozwolone jest przyjmowanie rozdrobnionych pokarmów, takich jak delikatne zupy czy owoce z jogurtem
 • od 4. tygodnia do upływu około trzech miesięcy po zabiegu dopuszczone są pokarmy lekkostrawne o stałej konsystencji (gotowany drób czy warzywa)

Wymienione przedziały czasowe są modyfikowane w zależności od stanu konkretnego pacjenta, a zmiany dokonywane są zazwyczaj przez zespół złożony z lekarza i dietetyka. Wyżej wymienione ograniczenia związane są głównie z procesami gojenia tkanek, które mogłyby zostać zakłócone przez nieodpowiednie pokarmy. Po stabilizacji stanu żołądka wdrażana jest urozmaicona dieta, w której zwraca się uwagę na spożycie produktów o niskiej zawartości tłuszczu oraz na odpowiednie spożycie białka (po resekcji części żołądka niezbędne jest zwiększenie jego udziału w diecie).

Zmniejszony operacyjnie żołądek może, niestety, wtórnie zwiększyć swoje wymiary na skutek błędów dietetycznych. Z tego względu zaleca się pacjentom, by w ramach diety po resekcji żołądka nie spożywali płynów oraz posiłków w jednym czasie. Pić powinno się około godziny przed oraz godziny po jedzeniu.

Nie zapomnij: Po mankietowej resekcji żołądka wystąpić może zaburzenie wchłaniania witamin i składników mineralnych, wobec czego pacjentom poleca się przyjmowanie m.in. preparatów żelaza, wapnia oraz witaminy B12 - suplementacja wymagana jest już do końca życia.

O czym jeszcze pamiętać po zmniejszaniu żołądka?

Drugim czynnikiem, mającym wpływ na utratę masy ciała po przebyciu resekcji żołądka, jest aktywność fizyczna. Zaleca się jak najszybsze uruchamianie chorego po zabiegu - chodzenie zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów, dodatkowo skraca okres rekonwalescencji. Po opuszczeniu szpitala zalecane są spacery, w dalszej perspektywie również takie sporty, jak bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Dokładny typ preferowanych ćwiczeń zależny jest od stanu ogólnego chorego oraz innych schorzeń, których posiadanie może ograniczać możliwość podejmowania niektórych aktywności sportowych.

Pacjenci po zmniejszaniu żołądka powinni zwracać uwagę na przyjmowane leki. Niektóre z nich, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. aspiryna czy ibuprofen) oraz preparaty glikokortykosteroidów cechują się zdolnością do wywoływania owrzodzeń śluzówki żołądka. Z tego względu pacjenci po rękawowej resekcji żołądka powinni informować odwiedzanych specjalistów o przebytym zabiegu: leki tego typu będą wtedy stosowane tylko przy wyraźnej konieczności, w innych sytuacjach chorym zlecane będą bezpieczniejsze dla nich preparaty.

Najczęstsze pytania o rękawową resekcję żołądka laparoskopowo

 • Ile zwolnienia otrzymam po operacji bariatrycznej?

  Kwestia zwolnienia lekarskiego po zabiegu jest indywidualna, jednak zwykle lekarze zalecają pozostanie w domu przez 3-4 tygodnie. W tym czasie należy odpoczywać i się oszczędzać.

 • Ile kosztuje operacyjne zmniejszanie żołądka?

 • Czy zabieg zmniejszania żołądka może być refundowany?

  Rękawowa resekcja żołądka jest zabiegiem refundowanym przez NFZ, jeżeli tylko u pacjenta występują wskazania do wykonania procedury. Obejmują one BMI sięgające >40 lub BMI o wartości 35-40 przy współistnieniu schorzeń towarzyszących.

 • Czy ciąża jest przeciwwskazaniem do operacji?

  Rękawowej resekcji żołądka nie można się poddać w trakcie ciąży. Zabieg najlepiej zaplanować na co najmniej 1,5-2 lata przed zajściem w ciążę lub na czas po zakończonej laktacji.

Rękawowa resekcja żołądka laparoskopowo - opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na rękawową resekcję żołądka laparoskopowo. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na badanie za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Ewelina

Nie polecę tej Kliniki za złe potraktowanie mojej osoby
  

Zabieg zniosłam znakomicie. Blizny bardzo malutkie, precyzyjne szycie. Po zabiegu doszłam szybko do siebie. Jestem mega przeszczęśliwa, że się na to zdecydowałam. Już teraz -19 kg od 6 lipca! To wielkie szczęście dla mnie i mojej rodziny. Zero zmęczenia

Opinia o: KCM Clinic, Jelenia Góra (dr n. med. Kowalski Grzegorz)
Monika

Polecam klinikę i doktora Grzegorza Kowalskiego
  

Przebieg operacji bez problemu, jest miesiąc schudłam 25 kg

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Kowalski Grzegorz)
Paweł W

Podziękowanie !!!
  

Zabieg przeprowadzony bez komplikacji, minął dopiero miesiąc a ja schudłem już 16 kg. Zdecydowanie polecam ten zabieg wszystkim, którzy cierpią na nadwagę lub ewentualnie mają jakiekolwiek wątpliwości

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Kowalski Grzegorz)
Marek

Perfekcja w każdym calu
  

Zabieg przeprowadzony doskonale. Szybko doszedłem do siebie.

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Kowalski Grzegorz)
Jolanta

Operacja zrobiona bardzo dobrze, wspaniali ludzie tam pracują
  

Moje oczekiwania zostały spełnione, bardzo dobrze zrobiona operacja, jestem szczęśliwa i z całego serca polecam robienie tam jakichkolwiek operacji

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Kowalski Grzegorz)
Renata L

Super
  

O samym zabiegu wypowiedział się dr Kowalski, że wszystko przebiegło bez problemow. Efekt super tylko 4 dziurki i male plasterki. Szybki powrót do zdrowia. Brak apetytu.

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Kowalski Grzegorz)
Zadowolona

Zabieg bariatryczny
  

Zabieg przebiegł bez problemów, na każdym jego etapie byłam informowana co się dzieje, jakie lekarstwa mam podawane

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Kowalski Grzegorz)
Katja

Wysoki poziom! Górna półka!
  

Moje życie odmieniło się zupełnie! W ciągu 4 miesięcy schudłam 24 kg. Czuje się wspaniale.

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Kowalski Grzegorz)
Marta K

Klinika godna polecenia
  

Szybko, dokładnie i profesjonalnie, prawie bez bólu, świetna opieka pooperacyjna

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Kowalski Grzegorz)
Barbara

Mam pełne zaufanie do Kliniki Mazan
  

Moja operacja przebiegła bez problemów, teraz zdrowieję i czuję się dobrze.

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Kowalski Grzegorz)
Pati

Mankietowa resekcja żołądka
  

Mogę powiedzieć, że efekty po zabiegu zadowalające, blizny jak na razie widoczne, ale malutkie, więcej nie jestem w stanie nic więcej powiedzieć, bo spałam ;)

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Kowalski Grzegorz)
Eliza

Super klinika
  

Szybko, sprawnie, bez komplikacji.

Opinia o: Klinika Chirurgii Mazan, Katowice (dr n. med. Kowalski Grzegorz)
Kłosin

Ok
  

Szybki powrót do zdrowia

Opinia o: ORCHID Centrum Zdrowia i Urody, Sopot (lek. Ziajka Piotr)


Powyżej przedstawiliśmy jedynie wybrane opinie o zmniejszaniu żołądka przesłane bezpośrednio przez zadowolonych pacjentów Tourmedica.pl. Każdego roku, przy pomocy naszych wykwalifikowanych doradców, umawiamy na zabiegi bariatryczne wielu pacjentów z całej Polski.

Umów wizytę!

Jeśli Ty także borykasz się z problemem otyłości, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 9 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 26 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła: