Infolinia: 801 002 125 lub +4822 417 40 00
Telefony są czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 17:00

Obliteracja żylaków kończyn dolnych

Obliteracja (inaczej skleroterapia) to metoda leczenia niewydolności żylnej polegająca na doprowadzeniu do stanu zapalnego zmienionego chorobowo naczynia. Jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. W jej trakcie lekarz podaje specjalną substancję obliterującą do światła niewydolnej żyły, co w konsekwencji wywołuje odczyn zapalny ściany naczynia, a następnie jego zwłóknienie i zarośnięcie.

Zabieg trwa ok. 15 minut i jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Zazwyczaj stosuje się terapię z poprowadzeniem od kilku do kilkunastu wkłuć przy użyciu cienkiej igły. Po zakończeniu procedury należy nosić pończochy przeciwżylakowe o stopniowanym ucisku. Terapia nie wymaga ograniczenia aktywności pacjenta ani rekonwalescencji.

Leczenie niewydolności żylnej w Poznaniu

Skleroterapia piankowa cieszy się rosnącą popularnością wśród osób cierpiących na żylaki kończyn dolnych. Przeprowadzają ją lekarze, którzy przeszli odpowiednie kursy i posiadają certyfikaty uprawniające do stosowania tej techniki. Wśród nich można wymienić lek. med. Przemysława Trzeciaka z Instytutu Zdrowia i Urody ASPAZJA w Poznaniu, dermatologa-wenerologa z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Jest członkiem Towarzystwa Medycyny Prewencyjnej i Przeciwstarzeniowej, należy również do Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych. Regularnie uczestniczy w szkoleniach i kursach doskonalących, bierze również aktywny udział w konferencjach naukowych. Wraz z nim pacjentów Instytutu przyjmuje lek. med. Justyna Kursa-Orłowska, dermatolog i wenerolog oraz autorka licznych publikacji z dziedziny dermatologii. Doświadczenie zdobywała podczas wieloletniej pracy na Oddziale Chorób Skóry w Szpitalu wojewódzkim w Poznaniu, gdzie zajmowała się leczeniem schorzeń skórnych.

Kolejnym specjalistą zajmującym się wykonywaniem skleroterapii piankowej w Poznaniu jest dr n. med. Piotr Matyb (Gabinet Chirurgiczny Medic Laserplus), specjalista chirurgii ogólnej II stopnia. W swoim gabinecie oferuje usługi z zakresu flebologii i proktologii, a także przeprowadza chirurgiczne leczenie schorzeń skórnych. Przyjmuje pacjentów również w NZOZ Grunwald – w ramach poradni chirurgicznej.

Ośrodek Art-Medica zaleca skleroterapię piankową pacjentom z drobnymi żylakami oraz tzw. teleangiektazjami (pajączkami). Przeprowadzaniem terapii zajmuje się prof. dr hab. n. med. Grzegorz Oszkinis, specjalizujący się w chirurgii ogólnej i naczyniowej. Jest członkiem kilku prestiżowych stowarzyszeń medycznych, wśród których można wymienić Polskie Towarzystwo Flebologiczne (Członek Zarządu), Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej (Członek Zarządu) oraz Europejskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej (przedstawiciel Polski w Zarządzie). Zgłębiał wiedzę medyczną w kraju i za granicą, w tym w klinikach w Rotterdamie, Aalst, Lund i Kuopio. Chirurgiem ogólnym kliniki jest również dr n. med. Jacek Brzeziński.

Następna placówka to Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Żylaków „VENAVITA” (Poznań-Kołacz). Kierownikiem kliniki i jednocześnie lekarzem wykonującym zabiegi jest lek. med. Krzysztof Błachowiak, specjalista chirurgii i flebologii mogący się poszczycić kilkunastoletnim doświadczeniem w leczeniu schorzeń żył. Odwiedzającym go pacjentom oferuje wiele metod leczenia żylaków kończyn dolnych – prócz skleroterapii piankowej wykorzystuje nowoczesne systemy laserowe, stosuje metodę Mullera oraz kriochirurgię. Zaawansowane zmiany naczyniowe leczy chirurgicznie.

Poznańskie kliniki oferujące leczenie żylaków

Skleroterapia piankowa to technika zabiegowa znajdująca się w ofercie poznańskiej Kliniki Chirurgii Plastycznej, Medycyny Estetycznej i Flebologii Solumed. Podczas leczenia specjaliści posługują się systemem podświetlania naczyń (np. VeinLite) lub aparatem USG. Zespół medyczny ośrodka zaleca obliterapię osobom z obciążeniami ogólnymi, pacjentom z refluksem w zakresie żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej oraz osobom z drobnymi zmianami chorobowymi w układzie żylnym.

Kolejna klinika oferująca skleroterapię piankową żylaków kończyn dolnych to Derma Solutions. W ośrodku zabieg przeprowadza się przy wykorzystaniu specjalistycznego podświetlenia naczyń lampą diodową. Ostrzykiwanie jest zazwyczaj łączone z kompresjoterapią, by wzmocnić efekt procedury. Zabiegi wykonuje dr Jarosław Adamczak, do zespołu medycznego należy również mgr Maria Stefaniak, kosmetolog.

Jeszcze jedną poznańską placówką, w której osoby zmagające się z żylakami znajdą pomoc, jest Centrum Medyczne neoMedica. Skleroterapia piankowa jest jedną z kilku wykorzystywanych w ośrodku metod leczenia niewydolności żylnej.

Skleroterapia piankowa – gdzie, u kogo i za ile?

Poznańskie kliniki chirurgii cieszą się sporym powodzeniem wśród pacjentów, nie tylko z kraju, lecz również z zagranicy. Cudzoziemców z Niemiec, Szwecji i Norwegii przyciąga bogata oferta tutejszych placówek oraz przyjazne stawki. Klinika Solumed przeprowadza skleroterapię piankową w cenach zaczynających się od 250 złotych, podczas gdy za tego typu leczenie w Wielkiej Brytanii trzeba zapłacić m.in. £150, czyli ok. 740 zł (takie stawki można znaleźć na stronie cliniccompare.co.uk). Wizytę w klinice obcokrajowcy chętnie łączą z wypoczynkiem w mieście i zapoznawaniem się z jego atrakcjami. Poznań ma czym kusić, począwszy od Jeziora Maltańskiego, a skończywszy na zabytkach Starego Miasta, nic więc dziwnego, że przyjeżdża tu coraz więcej zagranicznych turystów medycznych.

Dodaj komentarz do artykułu pt. "Skleroterapia piankowa żylaków kończyn dolnych w Poznaniu"