Jak przygotować się do wizyty u proktologa?

Pacjenci często obawiają się wizyty u proktologa - wstydzą się opowiadać o swoich dolegliwościach i stresują badaniem odbytu. Warto pamiętać, że dolegliwości części ciała związanych z wydalaniem to takie same schorzenia jak te, dotyczące żołądka czy układu płciowego. Nie należy się ich wstydzić, zwłaszcza że ich leczenie jest znacznie prostsze w początkowym stadium. Osoby, które pierwszy raz wybierają się do proktologa nie muszą przygotowywać się w specjalny sposób. Nie trzeba być na czczo, warto jednak jeść lekkostrawne posiłki i pić dużo płynów. Na wizytę dobrze zabrać wyniki badań robionych wcześniej w kierunku danego schorzenia - pomoże to specjaliście w sprawnym postawieniu diagnozy.

Przebieg badania per rectum

Po zebraniu wywiadu lekarskiego proktolog przejdzie do obejrzenia odbytu i jego okolic. Kolejnym krokiem będzie badanie per rectum, które polega na wprowadzeniu palca wskazującego do odbytnicy pacjenta. Ab zminimalizować uczucie dyskomfortu, wcześniej smaruje się ją środkiem znieczulającym. Badana osoba musi przyjąć pozycję kolankowo-łokciową - konieczne jest przyklęknięcie i wypięcie pośladków przy jednoczesnym opieraniu ciężaru ciała na ugiętych łokciach.

Warto wiedzieć: Jeśli specjalista uzna, że potrzebna jest dodatkowa diagnostyka, zleci on pacjentowi wykonanie badań takich jak rektoskopia czy kolonoskopia.

Ile kosztuje wizyta u proktologa?

Osoby, które chciałyby wybrać się do proktologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, muszą najpierw otrzymać skierowanie (wystawić może je np. lekarz rodzinny). Trzeba też liczyć się z czasem oczekiwania na wizytę - zwykle wynosi on około dwóch miesięcy (dane z czerwca 2021 r.). Pacjenci, którzy chcą pilnie skonsultować się z proktologiem, powinni zapoznać się z ofertą placówek prywatnych. Średnia cena wizyty to 200 zł.

Najpopularniejsze zabiegi z zakresu leczenie chorób odbytu