Na leczenie do Polski

Na leczenie do Polski przyjeżdża coraz więcej cudzoziemców
Przeczytaj, dlaczego tak się dzieje
Polska znajduje się w czołówce krajów najczęściej odwiedzanych przez zagranicznych pacjentów

Polska turystyka medyczna znalazła się w grupie piętnastu sektorów wyróżniających się największym potencjałem. Ministerstwo Gospodarki postanowiło wspierać finansowo jej rozwój w ramach projektu „Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych". Patrząc na statystyki, łatwo zrozumieć tę decyzję: w 2011 roku w polskich klinikach leczyło się ok. 320 tys. pacjentów z zagranicy – takie dane podaje Polskie Stowarzyszenie Turystyki Medycznej (PSTM).

Po załamaniu wywołanym kryzysem gospodarczym liczba pacjentów zmalała o 24% i w 2010 roku wynosiła 250 tys., ale już rok później na leczenie do naszego kraju przyjechało, według obliczeń PSTM, 270-300 tys. cudzoziemców, którzy wydali na zabiegi ok. 800 mln zł. To ostrożne szacunki – według serwisu Frankfurter Allgemeine Zeitung, w roku 2011 w Polsce leczyło się 320 tys. pacjentów z zagranicy.

Dlaczego turyści medyczni przyjeżdżają do Polski?

Najbardziej do Polski opłaca się przyjeżdżać Brytyjczykom

Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów najczęściej odwiedzanych przez zagranicznych pacjentów. Głównym tego powodem jest dużo niższa cena usług medycznych – w porównaniu do Wysp Brytyjskich czy Niemiec polskie kliniki oferują zabiegi tańsze o 50%, a nawet o 80%, co można łatwo sprawdzić, porównując choćby koszty operacji by-passów, wszczepiania implantów czy powiększania biustu. Według danych Stowarzyszenia Turystyki Medycznej, koszt operacji by-passów w USA wynosi 145 tys. dolarów, podczas gdy w Polsce – 14 tys. dolarów (taniej o ponad 90%). Wszczepienie implantów stomatologicznych na Wyspach Brytyjskich kosztuje 4,2 tys. dolarów, natomiast w Polsce zapłacimy 780 dolarów (dane serwisu polandmedicaltourism.com). Według portalu AllMedicalTourism, to właśnie do Polski Brytyjczykom opłaca się przyjechać najbardziej – zaoszczędzą więcej, niż gdyby wybrali klinikę na Węgrzech, gdzie wszczepianie implantów jest tańsze o ok. 79%. Ceny operacji plastycznej biustu są równie zróżnicowane: w USA trzeba zapłacić 10 tys. dolarów, a w Polsce – 3,3 tys. dolarów, czyli taniej o ponad 60%.

Wśród turystów medycznych - w Polsce najpopularniejsza jest stomatologia

Jak widać, wybierając zabieg u polskiego specjalisty, można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Cudzoziemców przyciąga także znakomita jakość zabiegów oferowanych przez polskie placówki. Kusi ona szczególnie zamożnych pacjentów ze Wschodu, w tym Rosjan i Ukraińców, którzy nierzadko nie mogą liczyć na równie dobry poziom usług w swoim kraju. Różnicę w jakości wyraźnie widać również na przykładzie leczenia stomatologicznego – brytyjscy pacjenci skarżą się nie tylko na wysokie ceny usług rodzimych dentystów, ale i preferowanie usunięcia chorego zęba zamiast wyleczenia go. Natomiast polscy stomatolodzy starają się za wszelką cenę uratować ząb, ekstrakcja jest ostatecznością. Profesjonalizm naszych specjalistów (nie tylko stomatologów) to kolejny atut, którym możemy się poszczycić. Implantolodzy, chirurdzy plastyczni, naczyniowi, kardiolodzy, okuliści i przedstawiciele wielu innych dziedzin medycyny to znakomicie wykształcona kadra. Coraz częściej są to absolwenci prestiżowych zachodnich uczelni, którzy wyjeżdżają na staże do najlepszych na świecie klinik. Stosują innowacyjne metody leczenia, podczas zabiegów wykorzystują zaawansowany technologicznie sprzęt medyczny – taki sam jaki można znaleźć w renomowanych klinikach na Zachodzie.

To nie wszystkie powody, dla których cudzoziemcy interesują się naszym krajem. Należy też do nich krótki czas oczekiwania na zabieg, brak kolejek oraz kompleksowa opieka personelu, który często pomaga zagranicznym pacjentom w organizacji przyjazdu – włącznie z zakupem biletów, odbiorem z lotniska i rezerwacją miejsca w hotelu. Szereg zalet leczenia w Polsce zamyka łatwość dojazdu – jak informuje serwis Medical For You, coraz więcej linii lotniczych dostrzega w turystyce medycznej duży potencjał i przygotowuje dla migrujących pacjentów korzystne oferty tanich lotów.

Najpopularniejsze usługi medyczne w Polsce

Według informacji serwisu internetowego Healthpoland, najwięcej zagranicznych pacjentów pochodzi z Wysp Brytyjskich, Niemiec, Szwecji, Danii, Włoch oraz Belgii, czyli z krajów, gdzie koszty operacji są o wiele wyższe niż w Polsce. Przyjeżdżają na leczenie stomatologiczne (w tym wszczepianie implantów, nakładanie licówek czy laserowe wybielanie zębów), zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, interesują się także okulistyką, laryngologią oraz ortopedią. Polskę chętnie odwiedzają również Rosjanie, którzy polubili wczasy lecznicze w naszych uzdrowiskach i ośrodkach SPA i Wellness – szczególnie na Pomorzu. Jak podaje Dziennik Bałtycki, mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego coraz bardziej interesują się zabiegami z zakresu rehabilitacji, ortopedii i okulistyki. Te dziedziny medycyny przyciągają także Amerykanów, podobnie jak chirurgia plastyczna i bariatria. Natomiast Ukraińcy przyjeżdżają do Polski na trudne operacje schorzeń nefrologicznych.

Na leczenie do Polski - korzyści dla pacjentów, klinik i hoteli

Na leczeniu w Polsce można sporo zaoszczędzić

Największe korzyści wiążące się z rozwojem turystyki medycznej, to wdrażanie do oferty polskich klinik nowoczesnych metod leczenia i wyposażanie gabinetów w zaawansowany technologicznie sprzęt medyczny. W efekcie poprawie ulega jakość oferowanych usług – zabiegi są przeprowadzane sprawniej, szybciej i bezpieczniej, są także mniej inwazyjne, a czas rekonwalescencji znacząco się zmniejsza. Modernizacja klinik jest niezbędna do przyciągnięcia uwagi zagranicznych pacjentów, którzy, mając duży wybór, przyjadą do ośrodka gwarantującego najwyższy poziom usług medycznych. Szczególnie dotyczy to mieszkańców USA, którzy – jak twierdzi Artur Gosk, prezes Izby Gospodarczej Turystyki Medycznej – oczekują od polskich placówek posiadania amerykańskich certyfikatów.

Drugim sektorem, który korzysta z rosnącej liczby zagranicznych turystów medycznych, jest sama turystyka. Cudzoziemcy coraz częściej łączą leczenie z wypoczynkiem, zwiedzaniem i rozrywką. Większe obroty odnotowują hotele, restauracje, rozwijają się także ośrodki wypoczynkowe – kurorty i uzdrowiska, ośrodki SPA i Wellness. Placówki dokładają wszelkich starań, by uatrakcyjnić gościom pobyt poprzez ustawiczne podnoszenie jakości usług. Jest to szczególne istotne dla Rosjan, którzy, jak twierdzi Oksana Poliszko z firmy Terra Incognita ze Smoleńska, wymagają komfortowych warunków pobytu, ciekawych wycieczek i szerokiej palety zabiegów SPA. Intensywny progres dotyczy również samego personelu placówek. Zarówno lekarze, jak i pracownicy hoteli znają biegle języki obce, dzięki czemu znika bariera, której tak obawia się wielu cudzoziemców.

Turystyka medyczna a promocja polskich placówek medycznych za granicą

Polska stara się zachęcić pacjentów z innych krajów do przyjazdu na leczenie

Według Izby Gospodarczej Turystyki Medycznej każdego roku Polskę odwiedza średnio ok. 300 tys. cudzoziemców zainteresowanych leczeniem, liczba ta może wzrastać o 10-15% rocznie. Ogromny potencjał tego sektora dostrzegło Ministerstwo Gospodarki, które przeznaczyło z funduszy unijnych 4 mln zł. na program promocji turystyki medycznej. To pierwszy rządowy projekt współfinansowany przez Unię Europejską, którego celem jest promocja polskiego rynku medycznego. Jego realizacja została rozłożona na lata 2012-2015, a promocją będzie zajmować się konsorcjum w składzie: Europejskie Centrum Przedsiębiorczości (EuCP), AMEDS Centrum oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Działania konsorcjum będą skupiać się na promocji produktów, usług i konkretnych przedsiębiorstw z branży turystyki medycznej oraz na reklamie polskiego rynku medycyny. Celem projektu jest zainteresowanie polskimi usługami medycznymi pacjentów z Niemiec i Wielkiej Brytanii, a także mieszkańców Szwecji, Danii, Norwegii, Rosji i USA.