Rekonstrukcja nosa pourazowego - pytania pacjentów

Przedstawiamy poniżej 14 najczęściej pojawiających się pytań pacjentów o rekonstrukcja nosa pourazowego. Przeczytaj odpowiedzi na najbardziej nurtujące kwestie na ten temat:

W jakim znieczuleniu przeprowadzane są operacje nosa?

Zabieg korekcji nosa przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym (narkozie). Pacjent po podaniu środka znieczulającego zasypia, a odzyskuje przytomność po zakończeniu zabiegu operacyjnego. W trakcie procedury pacjent jest nieświadomy i nie odczuwa żadnego bólu. Znieczulenie ogólne wymaga co najmniej jednodniowej hospitalizacji Pacjenta. Wszelkie szczegóły dotyczące znieczulenia omawiane są podczas wizyty z lekarzem anestezjologiem, która ma miejsce przed zabiegiem.

W jakim wieku najwcześniej można poddać się zabiegowi korekcji nosa?

Jest to możliwe w czasie, kiedy nos osiągnie swój dojrzały / dorosły kształt, czyli zwykle około 15 - 16 roku życia u dziewcząt i 17-18 lat u chłopców. W przypadku zabiegów po urazie / wypadku lub ze wskazań medycznych u dziecka lub osoby poniżej w/w wieku np. krzywa przegroda uniemożliwiająca prawidłowe oddychanie - decyduje lekarz.

Co ma wpływ na końcowy efekt zabiegu korekcji nosa?

Na końcowy wynik korekcji nosa ma wpływ wiele czynników:<br />- grubość i spoistość skóry,<br />- grubość, wytrzymałość, kształt i symetria kości i chrząstek nosa,<br />- sposób w jaki tkanki ciała goją się po zabiegu,<br />- doświadczenie i sprawność techniczna chirurga.

Czy jest możliwość rozłożenia ceny operacji korekcji nosa na dogodne raty?

Tak. Tourmedica.pl współpracuje z wiodącą instytucją finansową, która specjalizuje się w finansowaniu pożyczek dedykowanych medycynie. Procedura badania zdolności kredytowej odbywa się drogą on line lub telefoniczną, w dogodnym czasie dla Pacjenta. Dobra historia kredytowa i stałe dochody dają ogromne możliwości korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej, usług klinik urody, gabinetów rehabilitacyjnych itp.

Jaki lekarz wykonuje zabiegi korekcji nosa?

Chirurgicznymi zabiegami plastyki / korekcji nosa zajmuje się lekarz specjalista chirurg plastyczny lub otolaryngolog. Korekcja nosa kostnego lub chrzęstnego jak każdy zabieg z zakresu rhinoplastyki jest procedurą skomplikowaną dlatego powinna zostać przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę, który wykonał wiele takich operacji. W Polsce dostępnych jest wiele klinik cieszących się dużym uznaniem, które oferują zabiegi plastyki nosa w tym korekcję jego części kostnej. (zapytaj naszego Doradcy)

Jak szybko po urazie (wypadku) można wykonać operację korekty nosa?

Urazy nosa powodują często jego znaczne zniekształcenia, prowadzące nie tylko do oszpecenia, ale również do zaburzeń oddychania. Operacja korekcji nosa przynosi wtedy nie tylko poprawę wyglądu nosa, ale także przywraca lub poprawia jego funkcję.<br />Zabieg korekcji nosa po urazie jest zabiegiem dużo trudniejszym niż zabieg estetyczny. Korekcja nosa po urazie może odbyć się nie wcześniej niż 12 miesięcy od wypadku.

Jaka jest podstawowa rekonwalescencja po zabiegach plastycznych nosa?

Najważniejsze zalecenia to: - Ograniczenie aktywności fizycznej przez 4-6 tygodni po zabiegu operacyjnym.<br />- Zmiana opatrunku pod nosem kilka razy dziennie do chwili usunięcia setonów.<br />- Usunięcie setonów za 2 dni. Natłuszczanie wazeliną 3-4x dziennie przewodów nosowych.<br />- Natłuszczanie wazeliną blizny słupka nosa 3-4x dziennie.<br />- Stosowanie przez 3 tygodnie kropli do nosa „Sulfarinol” 3-4x dziennie oraz „Aescin” 3x2 tabl. przez 2 tygodnie.<br />- Stosowanie kremu „Auriderm” na zasinienia twarzy.<br />- Usunięcie gipsu i szwów ze słupka nosa 7-10 dni po zabiegu (szwy w przewodach nosowych rozpuszczą się same ok. 1 miesiąca po zabiegu pod wpływem natłuszczania).<br />- Masaż blizn słupka nosa rozpocząć około 2 tygodnie po usunięciu szwów poprzez uciskanie opuszką palca rano i wieczorem przez okres 3 miesięcy. Przed przystąpieniem do masażu natłuścić bliznę.<br />- Ochrona przed urazami.<br />Ochrona przed promieniami UV przez 3-6 miesięcy.<br />- Badanie kontrolne za miesiąc i 3 miesiące od daty zabiegu lub w razie potrzeby.<br />- Zalecana seria zabiegów złuszczających (JetPeel) 3-4 tygodnie od daty zabiegu.<br />- W razie wystąpienia pajączków naczyniowych na skórze nosa, zalecana jest laseroterapia.

Czy istnieją jakieś zalecenia dietetyczne przed zabiegiem plastyki nosa?

W celu lepszego przygotowania do zabiegu warto zastosować się również do zaleceń żywieniowych. Dieta przed zabiegiem nie może być restrykcyjna, gdyż niedobór białka utrudnia gojenie się ran pooperacyjnych. Warto jednak wprowadzić pewne modyfikacje. Dieta powinna być lekkostrawna, a produkty tłuste i wzdymające powinny być wyeliminowane. Należy zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. Warto zwrócić uwagę na preparaty, które mogą powodować nadmierne krwawienie np. preparaty z witaminą E, ginkofar oraz leki zawierające kwas acetylosalicylowy (aspiryna i jej pochodne).  Także chili, cayenne, czosnek, imbir, szafran, cebula, seler i chrzan mogą zwiększać ryzyko krwawienia.

Jakie są podstawowe niezbędne badania przed zabiegami plastycznymi korekcji nosa?

Zakres wymaganych badań Pacjent otrzymuje podczas wizyty konsultacyjnej. Pakiet badań dobierany jest indywidualnie w zależności od stanu zdrowia Pacjenta i zakresu zabiegu. Możliwy pakiet badań, zleconych przed zabiegiem korekcji nosa, może obejmować: morfologię, krwi grupę krwi, parametry układu krzepnięcia krwi (APTT, INR), poziom glukozy, badanie poziomu elektrolitów (Na, K), badanie stężenia kreatyniny ogólne badanie moczu, poziom antygenu HBS (obecność wirusowego zapalenia wątroby typu B), poziom anty-HCV (obecność wirusowego zapalenia wątroby typu C), badanie EKG. Dodatkowo lekarz prowadzący może zlecić przeprowadzenie innych badań, takich jak RTG klatki piersiowej, nosa oraz zatok przynosowych. U niektórych Pacjentów potrzebna jest również konsultacja laryngologiczna oraz badanie tomograficzne twarzy.

Czy dojrzały wiek jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu korekcji nosa?

Oprócz ogólnego, dobrego stanu zdrowia, umożliwiającego bezpieczne przeprowadzenie zabiegu korekcji nosa w znieczuleniu ogólnym, nie ma szczegółowych górnych granic wieku do dokonania tej operacji.

Jaki jest zakres zabiegu korekcji nosa po urazie?

Urazy nosa powodują często jego znaczne zniekształcenia, prowadzące nie tylko do oszpecenia, ale również do zaburzeń oddychania. Operacja korekcji nosa przynosi wtedy nie tylko poprawę wyglądu nosa, ale także przywraca lub poprawia jego funkcję.<br />Zabieg korekcji nosa po urazie jest zabiegiem dużo trudniejszym niż zabieg estetyczny.

W jakim czasie po urazie - złamaniu nosa można poddać się zabiegowi korekcji nosa?

Po złamaniu nosa zaleca się odczekanie przynajmniej kilku tygodni przed podjęciem jakiejkolwiek interwencji chirurgicznej - do czasu ustąpienia obrzęku spowodowanego urazem. Gdy obrzęk ustąpi będzie można bardziej precyzyjnie ocenić skutki urazu. Wtedy też lekarz będzie mógł dokonać operacyjnej korekcji złamań nosa oraz, jeśli Pacjent tego oczekuje, przeprowadzić inne estetyczne korekcje nosa.

Jak szybko można powrócić do codziennych czynności po operacji na złamanym nosie?

Po operacji do przewodów nosowych będą włożone setony, które usuwa się po 2-3 dniach. Opatrunek gipsowy z grzbietu nosa zdejmuje się po siedmiu dniach. Należy przestrzegać ściśle zaleceń rekonwalescencyjnych. Powrót do codziennych czynności to czas około 2-6 tygodni - w zależności od zakresu zabiegu. Ograniczenia aktywności fizycznej należy przestrzegać przez 4-6 tygodni po zabiegu operacyjnym.

Czy podczas pierwszej wizyty można wykonać operacje plastyczne nosa?

Nie. Przed każdym zabiegiem niezbędna jest wizyta kwalifikacyjna, w czasie której lekarz ustala z pacjentem zakres, warunki i termin zabiegu.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Więcej informacji na ten temat

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska