Jak usunąć przykry zapach z ust?

Brzydki, nieprzyjemny zapach z ust może mieć wiele przyczyn, dlatego też postawienie właściwej diagnozy nie zawsze jest proste. Poza oczywistym brakiem codziennej higieny, zaawansowanej próchnicy i kamienia nazębnego, częstym powodem są problemy laryngologiczne, takie jak stany zapalne w obrębie zatok, gardła lub migdałków.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Jak szacują lekarze, problem nieprzyjemnego oddechu może dotyczyć (w różnych okresach życia i z różnym natężeniem) od jednej czwartej do nawet połowy osób na świecie, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Dolegliwość określana w medycynie mianem halitozy w 9 na 10 przypadkach ma swoją miejscową przyczynę w obrębie głowy (jamy ustnej, uszu, nosa lub gardła), natomiast za pozostałe przypadki odpowiadają choroby ogólnoustrojowe związane z zaburzeniami metabolizmu (np. cukrzyca, marskość wątroby, mocznica), dolegliwości żołądka, płuc i oskrzeli, a także niektóre leki lub pokarmy. Jeśli przykry zapach z ust nie jest obiektywnie potwierdzany przez otoczenie (pacjent ma poczucie nieświeżego oddechu w przypadku jego rzeczywistego braku), mówimy o tzw. omamach węchowych lub halitofobii.

Do najpowszechniejszych, oprócz oczywistego braku odpowiedniej higieny, przyczyn nieprzyjemnego oddechu zaliczane są dolegliwości związane ze stanem zębów i jamy ustnej (zaawansowane zamiany próchnicze, choroby przyzębia, osadzanie się płytki i kamienia nazębnego). Leczenie w tym przypadku polega na wykonywaniu higienicznych zabiegów profilaktycznych oraz profesjonalnego oczyszczania jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym, połączonego z leczeniem chorób, takich jak próchnica pierwotna i wtórna, choroby przyzębia, a także choroby błony śluzowej jamy ustnej.

Laryngologiczne metody walki z halitozą

Jeśli przyczyną nieświeżego oddechu nie są problemy stomatologiczne mogą okazać się nią dolegliwości laryngologiczne, takie jak np. zmiany zapalne w obrębie gardła, zatok oraz migdałków. Są one bardzo prawdopodobne zwłaszcza u osób, które często miewają anginy, alergiczny nieżyt nosa lub zapalenia zatok. Po nawracających anginach w migdałkach tworzą się krytpy, w których zalegają resztki jedzenia. Podczas procesu ich rozkładania bakterie beztlenowe wytwarzają duże ilości związków siarki. W niszach migdałkowych może rownież gromadzić się cuchnąca wydzielina spływająca z chorych zatok i nosa. Problem narasta, jeśli dochodzą do tego zaburzenia w pracy ślinianek a niedobór śliny utrudnia wypłukiwanie bakterii z jamy ustnej, gardła i migdałków.

"Przy zapaleniu migdałków w kryptach migdałkowych (zagłębieniach) gromadzi się wydzielina ropna lub serowato-ropna, która nieprzyjemnie pachnie. Dopóki więc nie wyleczy się przewlekłego zapalenia migdałków podniebiennych, odzyskanie świeżego oddechu nie jest możliwe. Powodem halitozy są też kamienie migdałkowe. W poszerzonych wskutek przebytych angin kryptach migdałków podniebiennych gromadzą się resztki pokarmowe i złuszczony nabłonek, tworząc brzydko pachnące grudki [detryt]" - mówi dr n. med. Piotr Chęciński, otolaryngolog.

Jednym ze stosowanych w takich przypadkach zabiegów jest kryptoliza migdałków podniebiennych. Procedura polega na spłyceniu i zamknięciu krypt przy pomocy lasera lub fal radiowych o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze. Wykonywana ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym powoduje zmniejszenie głębokości krypt i co się z tym wiąże, zmniejsza zaleganie detrytu i likwidację brzydkiego zapachu z ust.

Inną, rzadziej stosowaną metoda jest tzw. kryptoliza kriochirurgiczna czyli leczenie zimnem. Jedna lub dwie sesje wymrażania powodują zmniejszenie masy migdałków oraz oczyszczenie z zalegającego detrytu i spłycenie krypt migdałkowych.

W najtrudniejszych przypadkach nawracających kamieni migdałkowych jedynym skutecznym sposobem pozbycia się ich jest zabieg wycięcia migdałków.



Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie halitozy

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…