Osocze bogatopłytkowe w zabiegach medycyny estetycznej

Popularność zabiegów medycyny estetycznej stale rośnie. W procedurach tego rodzaju wykorzystywane są różnorodne substancje, które mają za zadanie wygładzenie zmarszczek i odmłodzenie skóry, a także usunięcie jej niedoskonałości w sposób mniej inwazyjny niż ma to miejsce w przypadku zabiegów chirurgii plastycznej. W ostatnim czasie niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Czym ono jest i na czym polegają takie zabiegi?

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Jak podają statystyki ISAPS (ang. International Society of Aesthetic Plastic Surgery), w 2014 roku wykonano na świecie ponad 10,5 mln niechirurgicznych zabiegów medycyny estetycznej. Liczba ta prawdopodobnie będzie stale wzrastać, co jest związane z systematycznie rosnącym zainteresowaniem tego typu zabiegami, oraz z utrwalającycm się w naszej świadomości kultem młodości i zadbanego ciała, przy jednoczesnej obawie przed inwazyjnymi procedurami z zakresu chirurgii plastycznej. 

Pierwsze zastosowanie osocza bogatopłytkowego w medycynie miało miejsce już w latach 80. ubiegłego wieku, jednak tego typu zabiegi upowszechniły się dopiero po około 30 latach. Obecnie zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego cieszą się stale rosnącą popularnością i wykorzystywane są w wielu dziedzinach medycyny, w tym w medycynie estetycznej.

Czym jest osocze bogatopłytkowe i jakie ma zastosowanie w medycynie estetycznej?

Osocze bogatopłytkowe, określane w literaturze fachowej jako PRP (ang. Plateled Rich Plasma), to materiał pozyskiwany z krwi żylnej pacjenta, składający się z koncentratu płytek krwi w niewielkiej ilości osocza. PRP zawiera najcenniejsze substancje, znajdujące się w płytkach krwi oraz w osoczu. Są to m.in. znajdujące się w ziarnistościach płytek krwi płytkowe czynniki wzrostu, takie jak FGF – czynnik wzrostu fibroblastów, PDGF – płytkowy czynnik wzrostu czy EGF – naskórkowy czynnik wzrostu, które stymulują podziały komórkowe, przyspieszają regenerację i odbudowę tkanek, a także wpływają korzystnie na tworzenie nowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu poprawiają mikrokrążenie w tkankach. Ponadto osocze bogatopłytkowe zawiera białka osoczowe, np. fibrynę oraz fibronektynę, które są bardzo istotne w procesie gojenia się i odbudowy tkanek. PRP jest materiałem autologicznym, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny, pozbawiony działania alergizującego.  

Zabiegi z zastosowaniem PRP składają się z trzech kluczowych etapów. W pierwszym zostaje pobrana krew żylna od pacjenta, z której w kolejnym etapie jest uzyskiwane osocze bogatopłytkowe. Następnie preparat jest podawany w miejsce zabiegowe w postaci iniekcji – jest to tzw. mezoterapia igłowa. Preparaty PRP są stabilne przez około 8 godzin, nie można ich również zamrażać, co powoduje, że przygotowywane są bezpośrednio przed zabiegiem. Przebudowa tkanek po podaniu osocza bogatopłytkowego rozpoczyna się już po 48 godzinach od zabiegu, a pierwsze wizualne efekty widoczne są po dwóch tygodniach. Zaleca się wykonanie serii średnio 3-4 zabiegów z preparatem PRP, w co najmniej 2 tygodniowych odstępach.

Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej znalazło zastosowanie w zabiegach, mających na celu rewitalizację skóry, poprawę jej kolorytu oraz likwidację zmarszczek, przebarwień, rozstępów, blizn i cieni pod oczami. Osocze można wykorzystać w różnych okolicach ciała – wszędzie tam, gdzie skóra utraciła jędrność, elastyczność i gdzie pacjent uzyskać poprawę jakości oraz odżywienia skóry. Najczęściej ostrzykiwanymi okolicami są: twarz - zabieg na twarz z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego to tzw. „wampirzy lifting”, cieszący się obecnie ogromną popularnością, a także szyja, dekolt i grzbiety rąk.

Mezoterapia igłowa z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego polecana jest również w przypadku problemu łysienia i osłabienia włosów. Zabieg polega na bardzo powierzchownych nakłuciach skóry głowy, dzięki czemu substancje, zawarte w PRP, dostarczone zostają do mieszków włosowych. Z kolei odżywione mieszki włosowe produkują zdrowe i mocne włosy. Istotne jest również to, że zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego można łączyć z innymi procedurami medycyny estetycznej. Wynika to z właściwości PRP, przyspieszających procesy regeneracji i gojenia. Dlatego też zabiegi z preparatem PRP mogą być idealnym uzupełnieniem np. liposukcji, przeszczepów tkanek czy też inwazyjnych zabiegów laserowych.

Bibliografia: www.isaps.org; G. Smith et al.: Platelet-rich Plasma: Properties and Clinical Applications. The Journal of Lancaster General Hospital, 2007, vol.2, no.2; Puri: Platelet rich plasma in dermatology and aesthetic medicine. Our Dermatol Online, 2015;6(2):207-211; Bednarska et al.: The use of platelet-rich-plasma in aesthetic and regenerative medicine. MEDtube Science, 2015, Mar 3(1),8-15.

 

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Osocze bogatopłytkowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…