Toksyna botulinowa a bruksizm i napięciowe bóle głowy

Toksyna botulinowa (botoks) niejedno ma imię i utożsamianie jej tylko z zabiegami estetycznymi, poprawiającymi wygląd, byłoby dużym niedopowiedzeniem – środek ten ma szersze zastosowanie. W tym artykule opisujemy zastosowanie toksyny botulinowej w bruksizmie (wzmożonym napięciu mięśni żwaczy) i napięciowych bólach głowy.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Bruksizm - co to takiego?

Bruksizm to zacisaknie zębów oraz zgrzytanie i mimowolne ruchy żuchwy zarówno w nocy, jak i za dnia, czyli w stanie czuwania. W efekcie tych niekontrolowanych czynności dochodzi do ścierania zębów i/lub odsłonięcia szyjek zębowych. Nadmierne zaciskanie zębów może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, jakimi są: rozbudowa mięśni żwaczy, dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, napięciowe bóle głowy, bóle twarzoczaszki, bóle karku, a nawet zmiana kształtu twarzy – staje się ona bardziej kwadratowa, kanciasta, poszerza się jej dolna część.

Bruksizm nocny może mieć uwarunkowania genetyczne oraz być wywołany przez używanie takich substancji jak kawa, nikotyna. Bruksizm dzienny z kolei spowodowany jest przez długotrwały stres.

Leczenie bruksizmu botoksem

Jedną z metod radzenia sobie z bruksizmem są iniekcje toksyny botulinowej, która pozwalają na zmniejszenie napięcia mięśniowego. Procedura ta powinna być wsparta wizytą i leczeniem u stomatologa zajmującego się dysfunkcjami narządu żucia. Przed zabiegiem odbywa się konsultacja specjalistyczna, podczas której lekarz ocenia, czy pacjent kwalifikuje się do przeprowadzenia procedury. Specjalista ustala wtedy, jaką dawkę botoksu użyć w danym przypadku.

Toksyna botulinowa wprowadzana jest do mięśni przy pomocy iniekcji – ukłucia są prawie bezbolesne, a sam zabieg trwa kilkanaście minut.

Efekty

Za sprawą toksyny botulinowej, w sposób bezpieczny dochodzi do odwracalnego procesu zmniejszenia siły mięśniowej. Toksyna działa w wyniku blokowania uwalniania acetylocholiny na poziomie połączenia nerwowo-mięśniowego mięśni szkieletowych, hamując tym samym przekazywanie impulsów nerwowych przez połączenie synaptyczne do części ruchowej płytki. Taki sposób leczenia bruksizmu pozwala zmniejszyć nadmierne napięcie mięśniowe.

Efekty zabiegu utrzymują się do przez około 4-6 miesięcy.

Rekonwalescencja

Przez dwa tygodnie od zabiegu nie powinno się korzystać z sauny lub solarium.

Przeciwwskazania

  • uczulenie na składnik preparatu,
  • trudności z krzepnięciem krwi,
  • zaburzenia połączenia nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, miopatie);
  • zmiany skórne w miejscu zabiegu;
  • terapia aminoglikozydowa,
  • ciąża i okres karmienia piersią.

Napięciowe bóle głowy – co to?

Napięciowy ból głowy niekiedy znacząco obniża komfort życia. Jego przyczyną może być wzmożone napięcie mięśni, będące wynikiem długotrwałego stresu, niedoboru snu czy nieprawidłowej postawy. Napięciowy ból głowy bywa obustronny, uciskowy lub być łagodny, a czasem objawia się jedynie nadwrażliwością na dźwięki.

Leczenie napięciowych bólów głowy botoksem

Na tę przypadłość mogą pomóc iniekcje z toksyny botulinowej. Podczas zabiegu toksyna botulinowa, z dużą precyzją, podawana jest w napięte mięśnie w obrębie głowy i szyi.

Podczas konsultacji przed zabiegowej lekarz ustala liczbę zabiegów do wykonania.

Zabieg trwa kilkanaście minut.

Efekty

Obecność toksyny pozwala zahamować uwalnianie się acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika odpowiadającego za dostarczanie impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. Tym samym blokowane są synapsy nerwowo-mięśniowe.

To kojące dla pacjentów, którzy zmagali się z napięciowym bólem głowy. Ulgę odczuwają po około 5-10 dniach od zabiegu.

Efekty zabiegu utrzymują się przez około 4 miesiące.

Zazwyczaj zabieg powtarza się co 3 miesiące.

Rekonwalescencja

Pacjent od razu po zabiegu wraca do codziennej aktywności.

Przeciwwskazania

  • uczulenie na składnik preparatu,
  • trudności z krzepnięciem krwi,
  • zaburzenia połączenia nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, miopatie);
  • zmiany skórne w miejscu zabiegu;
  • terapia aminoglikozydowa,
  • ciąża i okres karmienia piersią.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie bruksizmu toksyną botulinową

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…