Co to jest przepuklina pępkowa?

Przepuklina to sytuacja, w której dochodzi do przemieszczenia się narządów lub tkanek poza jamę ciała, w której normalnie powinny się one znajdować. Najczęściej występującą odmianą tej przypadłości jest przepuklina brzuszna, do której zaliczamy właśnie przepuklinę pępkową. U dorosłych jest to skutek zmniejszenia wytrzymałości powłok brzusznych (np. poprzez osłabienie włókien kolagenowych), znacznie częściej dochodzi jednak do przepukliny pępkowej u niemowląt.

Przepuklina pępkowa - przyczyny powstawania

Objawy przepukliny pępkowej

Przepuklinę pępkową u niemowlaka zaliczamy do grupy przepuklin wrodzonych. W tym przypadku jest ona spowodowana brakiem zrośnięcia się pierścienia pępkowego po urodzeniu dziecka. To otwór, przez który w jego życiu płodowym wchodziły naczynia pępowinowe. Szacuje się, że przepuklina pępkowa u noworodka rozwija się raz na sześć urodzeń, przy czym znacznie częściej u wcześniaków i maluchów z niską wagą urodzeniową.

Przepuklina pępkowa w ciąży to tak zwana przepuklina nabyta. Jest ona efektem napierania rozwijającego się płodu na ściany brzucha. Gdy osłabione w ten sposób włókna kolagenowe nie wytrzymają dalszego rozciągania, powstaje przepuklina. Najczęściej dotyczy to końcowego etapu ciąży, a zwłaszcza kobiet, które w tym okresie mocno przybrały na wadze.

Przepuklina pępkowa znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Dodatkowe czynniki ryzyka to m.in.:

  • choroby objawiające się silnym kaszlem
  • schorzenia jelit, które przebiegają z zaparciami
  • częste podejmowanie intensywnego wysiłku fizycznego - zwłaszcza podnoszenia ciężarów
  • wodobrzusze

Przepuklina pępkowa - objawy

Objawy przepukliny pępkowej różnią się nieco od symptomów charakterystycznych dla przepukliny w ogóle. Podstawowym objawem jest miękkie, guzowate uwypuklenie w miejscu, do którego przemieściły się narządy (zwiększa się ona podczas płaczu dziecka). Przepuklina pępkowa nie daje jednak tak wyraźnych dolegliwości bólowych jak inne odmiany przepukliny brzusznej.

Tak jak i przy wystąpieniu innych przepuklin, tak i w przypadku przepukliny pępkowej może dojść do jej uwięźnięcia. Jest to stan potencjalnego zagrożenia życia pacjenta, dlatego osoba z podejrzeniem uwięźniętej przepukliny powinna jak najszybciej znaleźć się w szpitalu. Alarmujące symptomy to m.in. silny ból w okolicy przepukliny i wzdęcia. W przypadku najmłodszych pacjentów, największe ryzyko uwięźnięcia przepukliny dotyczy dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia. Co więcej, uwięźnięciu ulegają najczęściej małe przepukliny.

Przepuklina pępkowa - operacja czy leczenie zachowawcze?

Operacja przepukliny pępkowej

Przepuklina pępkowa u dziecka w większości przypadków cofa się samoistnie - zwykle dzieje się pod koniec pierwszego roku życia, ponieważ dzięki częstemu układaniu niemowlęcia na brzuchu dochodzi do wzmocnienia mięśni tłoczni. Maluch z przepukliną pępkową powinien się jednak znajdować pod stałą opieką lekarza, który będzie kontrolował jego stan. Jeśli wybrzuszenie w okolicy pępka przestanie być możliwe do odprowadzenia do środka jamy brzusznej lub nie zniknie do momentu ukończenia przez dziecko 4. roku życia, konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Przepuklina pępkowa - kiedy operować?

Operacja przepukliny pępkowej u dorosłych jest konieczna w każdym przypadku, ponieważ nigdy nie dochodzi do jej zaniku. Zabieg przeprowadza się klasycznie lub laparoskopowo, a jego celem jest “cofnięcie” do jamy brzusznej narządów oraz tkanek, która wydostały się poza jej granice. To, ile trwa operacja przepukliny pępkowej, zależy przede wszystkim od jej rozległości. Mniejsze zmiany można usunąć w ciągu pół godziny w znieczuleniu miejscowym. Większe operuje się już w znieczuleniu ogólnym, a wówczas zabieg trwa 1,5-2 godziny.

Czy wiesz, że: Aby zmniejszyć ryzyko nawrotu przypadłości, chirurdzy często stosują specjalne siatki przepuklinowe, które dodatkowo wzmacniają osłabioną część jamy brzusznej.

Leczenie bezoperacyjne przepukliny pępkowej u dorosłych stosuje się jedynie w sytuacjach, w których zabieg chirurgiczny lub związane z nim znieczulenie ogólne mogłoby stanowić zagrożenie dla życia pacjenta. W takich sytuacjach stosuje się specjalny pas na przepuklinę pępkową.

Odrzucenie siatki po operacji przepukliny

W niezwykle rzadkich przypadkach może dojść do odrzucenia siatki przepuklinowej przez organizm pacjenta. Objawy takiego stanu to ostry odczyn zapalny w miejscu wszczepienia siatki, otwarcie rany i duża ilość wypływającej z niej wydzieliny. W takiej sytuacji najczęściej siatkę trzeba usunąć.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o operację przepukliny pępkowej

  • Czy po operacji przepukliny pępkowej należy przestrzegać określonej diety?

    Tuż po operacji należy przestrzegać diety zaleconej przez lekarza - zazwyczaj opiera się ona na lekkostrawnych, często płynnych potrawach. Po wyjściu ze szpitala można powrócić do normalnego odżywiania, jednak nie wolno zapominać o spożywaniu dużej ilości błonnika, który znajduje się m.in. w warzywach i owocach.

  • Jak długo trwa pełne wygojenie rany po klasycznej operacji przepukliny pępkowej?

    Całkowite wygojenie rany to kwestia indywidualna. Proces ten trwa zwykle kilka miesięcy, jednak może wydłużyć się nawet do roku. W tym czasie należy przestrzegać zasad higieny i dbać o ranę, aby nie doprowadzić do jej zakażenia.

  • Kiedy można wrócić do uprawiania sportu po operacji przepukliny pępkowej?

    Przez pierwsze 3-4 tygodnie po operacji przepukliny nie należy podejmować wysiłku fizycznego, a ruchu najlepiej zażywać spacerując. Po upływie tego czasu można wprowadzić lekkie ćwiczenia, które nie obciążają tłoczni brzusznej. Wyczynowe uprawianie sportu bądź treningi oparte na podnoszeniu ciężarów są dozwolone dopiero po upływie 3 miesięcy - wówczas dochodzi do pełnego powrotu wytrzymałości operowanych tkanek.

  • Jakie jest ryzyko nawrotu przepukliny pępkowej?

    Ryzyko nawrotu przepukliny pępkowej waha się w granicach od 2 do 15% i zależy od wielu czynników. Źle dobrana technika operacyjna, nieprawidłowa, prowadząca do zaparć i wzdęć dieta, a także rodzaj wykonywanej pracy mogą wpłynąć na ponowne pojawienie się przepukliny. Zredukować ryzyko nawrotu do minimum (1-2%) można, wszczepiając podczas operacji specjalną siatkę z tworzywa sztucznego.

  • Czy będąc w ciąży można poddać się operacji przepukliny pępkowej?

    W przypadku wystąpienia przepukliny pępkowej w ciąży, kobieta musi być pod obserwacją lekarza. O ile nie dojdzie u niej do uwięźnięcia przepukliny, operacja nie jest wskazana i odracza się ją do momentu rozwiązania ciąży.

Operacje przepukliny pępkowej - opinie pacjentów

Poniżej znajdziesz opinie pacjentów, którzy poddali się operacji przepukliny pępkowej. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Bardzo fachowa pomoc
  
Michal

Bardzo fachowa pomoc pod każdym względem od strony administracyjnej i przede wszystkim lekarskiej. Polecam bardzo. Wszystko poszło sprawnie. Super opieka, wszystkie elementy zostały wyjaśnione przed zabiegiem.

Opinia o: Klinika Medyczna Wilmed, Warszawa (lek. Piotr Ciszewski)
Polecam klinikę Wilmed
  
Dariusz

Zabieg odbył się bardzo szybko po zdiagnozowaniu przepukliny kresy białej i pepkowej bo zaledwie po 3 tyg. Miałem zabieg. Wszystko poszło szybko i sprawnie. A co do powrotu do zdrowia to musi minąć jakiś czas żeby się na ten temat wypowiedzieć. Co prawda ból ustal po paru dniach ale trzeba uważać. Ogólnie jestem bardzo zadowolony,przed zabiegiem myślałem za będzie gorzej.

Opinia o: Klinika Medyczna Wilmed, Warszawa (lek. Piotr Ciszewski)
Zabieg usunięcia przepukliny pępkowej w Nasmed
  
Robert

Zabieg się udał, wszystko jest ok.

Opinia o: Nasmed, Warszawa (dr n. med. Naser Dib)
 

Umów wizytę!

Jeśli Ciebie także dotyczy problem przepukliny, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami! Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 40 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty w wygodnym dla Ciebie terminie.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 20 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

  • Fischer J. E., "CHIRURGIA. Gruczoł piersiowy, klatka piersiowa i śródpiersie, przepona, przepukliny", Warszawa, 2011, ISBN: 978-83-61104-49-0
  • Janczak D., "Przepuklina", Chirurgia po Dyplomie, 2017