Co to jest przepuklina?

Istnieje kilka rodzajów przepuklin, jednak niezależnie od tego, jakiego obszaru ciała one dotyczą, wszystkie powstają w wyniku osłabienia powłok jamy ciała. Do powstania obszarów o obniżonej wytrzymałości w obrębie ścian jam ciała dochodzi najczęściej z powodu syntezy i struktury kolagenu lub powikłań po zabiegach operacyjnych.

Do czynników ryzyka zaliczamy przede wszystkim:

  • płeć (mężczyźni są bardziej narażeni)
  • otyłość
  • wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej
  • podnoszenie ciężarów
  • ciążę
  • palenie papierosów

Częstość występowania przepuklin rośnie wraz z wiekiem, z powodu stopniowo wyczerpujących się możliwości regeneracyjnych organizmu. Wpływ na rozwój przepuklin mają również choroby, w przebiegu których wzrasta ciśnienie wewnątrzbrzuszne (np. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc).

 

Rodzaje przepuklin

Rodzaje przepukliny

Najczęściej występującą przepukliną jest przepuklina brzuszna. Zaliczamy do niej przede wszystkim:

  • Przepuklinę pachwinową, która stanowi około 70% wszystkich przypadków przepuklin brzusznych. Dochodzi do niej, gdy część jelita przeciska się przez dolną część brzucha do pachwiny.
  • Przepuklinę pępkową, która występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn i często powstaje w czasie ciąży.
  • Przepuklinę kresy białej, która występuje w nadbrzuszu, dokładnie między pępkiem a mostkiem. Jej objawy nasilają się po wytężonym wysiłku fizycznym.
  • Przepuklinę udową, która dotyka przede wszystkim kobiet. Dochodzi do niej, gdy narządy jamy brzusznej przemieszczają się w okolice pachwiny przez kanał udowy.
  • Przepuklinę mosznową, która występuje u mężczyzn w różnym wieku.
  • Przepuklinę w bliźnie pooperacyjnej (przepuklinę pooperacyjną), która pojawia się ona w następstwie powikłań po przebytej operacji, najczęściej w okresie gojenia się rany. Jej przyczyną jest najczęściej nieprawidłowa technika chirurgiczna podczas zamykania jamy brzucha, infekcja lub krwiak w ranie.

Przepuklina - objawy charakterystyczne

Objawy przepukliny są dość charakterystyczne. Na liście symptomów powiązanych z tym schorzeniem znajdują się:

  • miękki guz znajdujący się w miejscu przepukliny, który początkowo daje się odprowadzić do jamy brzusznej, jednak z upływem czasu staje się to coraz trudniejsze
  • ból, pieczenie oraz uczucie ciągnięcia w trakcie uciskania guza
  • ból promieniujący na pobliskie obszary ciała w czasie kaszlu, kichania, nagłego śmiechu, wysiłku fizycznego oraz podczas długotrwałego stania lub siedzenia

Przepuklina - leczenie

Objawy przepukliny

Przepuklina jest przypadłością, którą należy leczyć operacyjnie. U osób z bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu można wykorzystać tak zwany pas przepuklinowy. Zadaniem pasa przepuklinowego jest stabilizowanie powłok ciała i zapobieganie przemieszczaniu się jelit lub innych narządów jamy brzusznej do powstałego worka przepuklinowego. Stosuje się go w sytuacji, gdy nie ma możliwości operacyjnego leczenia przepukliny z powodu bezwzględnych przeciwwskazań do zabiegu, a także w okresie pooperacyjnym, w celu zabezpieczenia przed nawrotem schorzenia.

Czy wiesz, że: Zastosowanie pasa u chorych leczonych zachowawczo, pozwala uniknąć powiększania się worka przepuklinowego, a także wystąpienia groźnego powikłania, jakim jest uwięźnięcie przepukliny.

Do uwięźnięcia przepukliny dochodzi, gdy za jelitami, które dostały się do worka przepuklinowego zacisną się wrota przepukliny. Powoduje to niedrożność jelita, co prowadzi do jego niedokrwienia, a następnie martwicy. To może doprowadzić nawet do zgonu pacjenta, dlatego w przypadku wystąpienia objawów uwięźnięcia przepukliny, konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie się na ostry dyżur w szpitalu.

Rozpoznanie, że doszło do tego powikłania, jest proste. U chorego pojawiają się wówczas:

  • silny ból w miejscu przepukliny
  • ból brzucha
  • wzdęcia
  • zatrzymanie stolca i gazów
  • gorączka
  • częstoskurcz serca

Uwięźnięcie przepukliny jest niezwykle groźnym powikłaniem, dlatego z operacją przepukliny nie warto czekać - im szybciej się jej poddamy, tym lepiej.

Operacja przepukliny

Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się przepukliny, jest operacja. Osoby, u których nie występują zatem bezwzględne przeciwwskazania do jej wykonania, kieruje się na zabieg chirurgiczny. Istnieje kilka metod operacyjnego leczenia przepukliny. Skuteczną metodą jest operacja z użyciem tworzywa sztucznego. Są też zwolennicy metody laparoskopowej.

Operacja beznapięciowa

Operacja przepukliny klasyczna

Nowoczesną operacją przepukliny jest zabieg chirurgiczny z wykorzystaniem beznapięciowej metody Lichtensteina, wykonywany w sedacji dożylnej ze znieczuleniem miejscowym. Zadaniem chirurga jest pokrycie wrót przepukliny siatką polipropylenową bez napinania tkanek, dzięki czemu minimalizuje się dolegliwości bólowe i zapobiega nawrotom schorzenia. Lekarz wykonuje zabieg najczęściej poprzez nieduże cięcie skórne.

W wyniku operacji pozostaje mało widoczna blizna, w miarę możliwości tak umiejscowiona, aby ją jak najmniej było widać. Już w kilka godzin po operacji pacjent może wrócić do domu, a po 7 dniach może powrócić do pracy niewymagającej wysiłku fizycznego i codziennych zajęć.

Operacja przepukliny laparoskopowa

W przypadku metod laparoskopowych również wykorzystuje się siatkę polipropylenową, lecz sam zabieg jest bardziej skomplikowany technicznie. Wykonywany jest przez 3-4 otwory, przez które wprowadza się kamerę oraz narzędzia chirurgiczne. Do tej metody konieczne jest zastosowanie bardziej obciążającego znieczulenia ogólnego. Metoda laparoskopowa ma swoich zwolenników, którzy uważają, iż pacjent ma większy komfort tuż po zabiegu, ale nie można jednoznacznie powiedzieć, że jej zastosowanie zapewni choremu szybszy powrót do pełni sił i sprawności. Jednak skuteczność metod laparoskopowych jest wyraźnie mniejsza i są obarczone większą liczbą poważnych powikłań.

Jak się przygotować do operacji przepukliny?

Czas oczekiwania na operację przepukliny w ramach NFZ jest bardzo długi. W tym czasie stan pacjenta może ulec pogorszeniu. Można jednak takiemu zabiegowi poddać się w prywatnej klinice, gdzie pacjent nie będzie zmuszony przebywać około 2-3 dni w szpitalu i otrzyma mniej obciążające znieczulenie.

Przed operacją trzeba będzie wykonać zalecone przez lekarza badania krwi, a także upewnić się czy szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B) jest aktualne. O wszelkich niezbędnych pozostałych przedoperacyjnych zaleceniach pacjenta poinformuje lekarz kierujący go na zabieg.

Uwaga: Wysiłek fizyczny (zwłaszcza podnoszenie ciężkich przedmiotów) należy odłożyć na okres po operacji i po rekonwalescencji. Napinanie mięśni brzucha może doprowadzić do uwięźnięcia przepukliny.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o operację przepukliny 

  • Czy ból w lewej pachwinie może oznaczać przepuklinę?

    Ból w pachwinie to tylko jeden z objawów przepukliny. Charakterystycznym symptomem jest guz, który daje się odprowadzić do wnętrza ciała. Ból mu towarzyszący jest specyficzny, a pacjenci często opisują go jako uczucie ciągnięcia oraz pieczenia. Dowiedz się więcej o objawach przepukliny.

  • Do jakiego lekarza należy udać się z przepukliną?

    Przepuklina wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej, dlatego z objawami tej przypadłości należy się udać właśnie do chirurga. Po ocenie stanu pacjenta skieruje go on na operację. Dowiedz się więcej metodach leczenia przepukliny.

  • Jakie są zalecenia po operacji przepukliny?

    Aby mieć pewność, że rekonwalescencja po operacji przebiegnie prawidłowo, należy przestrzegać wszelkich zaleceń lekarskich. Najczęściej dotyczą one podejmowania wysiłku fizycznego. Chirurdzy zalecają odpoczynek przez okres od 2 do 4 tygodni, przy czym powrót do ćwiczeń na siłowni jest możliwy nie wcześniej niż po 3 miesiącach od operacji.

  • Jakie powikłania mogą wystąpić po operacji przepukliny pachwinowej?

    Każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań. Nie inaczej jest w przypadku operacji przepukliny. Do najczęściej występujących powikłań zaliczamy m.in. krwiaka powstałego w miejscu operacji oraz nadkażenie rany. Znacznie rzadziej dochodzi do odrzutu siatki zastosowanej w przebiegu operacji czy znalezienie się nerwu czuciowego w obrębie blizny pooperacyjnej i związane z tym dolegliwości bólowe.

  • Czy po operacji przepukliny należy stosować specjalną dietę?

    Bezpośrednio po zabiegu powinno się przestrzegać diety zaleconej przez lekarza. W niektórych przypadkach dobrze sprawdzi się dieta płynna, w innych wystarczą lekkostrawne, niezbyt mocno doprawione posiłki. Po wyjściu ze szpitala można powrócić do swoich nawyków żywieniowych, z zastrzeżeniem, że jadłospis powinien być uzupełniony o produkty bogate w błonnik, a unikać należy potraw wzdymających i mogących powodować zaparcia.

Filmy

Przedstawiamy poniżej filmy, na których lek. Tomasz Główka (specjalista chirurgii ogólnej) - eksperci tematyki operacje i leczenie przepuklin, dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą na ten temat.

Operacje i leczenie przepuklin - opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na operację przepukliny. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Profesjonalna pomoc medyczna w miłej atmosferze
  
Arek

Nie mając pojęcia oddałem się w dobre ręce, żadnych komplikacji, książkowe gojenie, szybki powrót do zdrowia.

Opinia o: Orthos Szpital Wielospecjalistyczny, Komorowice (dr n. med. Paweł Lesiak)
Profesjonalizm w każdym calu. Polecam
  
Mirosław

Zabieg przeprowadzony szybko i sprawnie - co najważniejsze bez bólowo w trakcie jak i po samym zabiegu.

Opinia o: Szpital Medicus Bonus Środa Wielkopolska, Środa Wielkopolska (dr n. med. Krzysztof Galbas)
Kompetencja i skuteczność
  
Adam

Dobre znieczulenie, bardzo dobry anestezjolog. Operacja przebiegła szybko. Cały personel stwarzał dobrą atmosferę. Po operacji bardzo dobra opieka.

Opinia o: Bieniek Clinic, Wrocław (lek. Aleksander Kozłowski)
Super
  
Sylwester K

Miałem zabieg przepukliny pachwinowej metodą laparoskopową, jestem zadowolony z zabiegu, który przebiegł bez najmniejszych komplikacji.

Opinia o: Mediklinika, Szczecin (prof. dr hab. n. med. Marek Ostrowski)
 

Umów wizytę!

Jeśli Ciebie także dotyczy problem przepukliny, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami! Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 48 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty w wygodnym dla Ciebie terminie.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 15 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

  • Ścierski A., "Przepukliny udowe i pachwinowe u dorosłych", Bielsko-Biała, 2011, ISBN: 978-83-7522-051-3
  • Janczak D., "Przepuklina" (podyplomie.pl), Chirurgia po Dyplomie, 2017