Leczenie żylaków metodą skleroterapii

Leczenie żylaków metodą skleroterapii

Skleroterapia jest znaną od wielu lat, skuteczną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych. Do jej niezaprzeczalnych zalet, w porównaniu z innymi małoinwazyjnymi metodami usuwania zmienionych chorobowo żył, jest trwały efekt leczniczy i kosmetyczny. Prawidłowo wykonany zabieg skleroterapii skutecznie likwiduje żylaki w sposób uniemożliwiający ich nawrót, w związku z czym ta metoda leczenia spotyka się z dużym uznaniem ze strony pacjentów i lekarzy wykonujących zabieg.

Skleroterapia jest metodą leczenia żylaków kończyn dolnych polegającą na iniekcji roztworu środka obliterującego (powodującego zanik żylaka) do wnętrza zmienionego chorobowo naczynia. Roztwory stosowane w leczeniu sklerotyzującym zawierają substancje  należące do różnych grup chemicznych (poszczególne preparaty różnią się skutecznością wobec zmian żylnych o różnym stopniu nasilenia), ale efekt ich działania jest podobny: wywołują stan zapalny wewnątrz naczynia, prowadzą do wykrzepiania krwi w jego wnętrzu, stopniowego włóknienia i zamykania się żylaka, który ostatecznie ulega całkowitemu zanikowi.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »
Pierwsze skuteczne próby małoinwazyjnego leczenia żylaków kończyn dolnych miały miejsce w latach 30-tych XX. wieku. Zespoły medyczne prowadzone przez Linser'a (Niemcy)  oraz Sicard'a i Roger'a (Francja) równolegle opracowały metody leczenia zmienionych chorobowo żył za pomocą iniekcji środków obliterujących. Duża skuteczność metody sprawiła, że bardzo szybko zdobyła ona uznanie na całym świecie. W 1939 roku McCausland po raz pierwszy zastosował skleroterapię w Stanach Zjednoczonych, a później udokumentował aż 10 tysięcy przypadków jej zastosowania w przeciągu kilku lat. Dzięki opracowaniu metod udoskonalających leczenie sklerotyzujące (nowe roztwory obliterujące, pozabiegowe leczenie uciskowe) skuteczność metody wzrosła jeszcze bardziej, co zaskutkowało zdobyciem przez nią przewagi nad tradycyjnym leczeniem chirurgicznym już na przełomie lat 40. i 50. XX wieku.

Obecnie w USA (wg danych American Society of Plastic Surgeons, ASPS) wykonuje się rocznie około 400 tysięcy zabiegów skleroterapii, z czego ponad 95% stanowią zabiegi wykonane u kobiet (jest to związane z  częstszym występowaniem żylaków u płci żeńskiej oraz większym przywiązywaniem wagi do aspektu estetycznego obecności żylaków w porównaniu ze statystyczną populacją męską). Należy jednak zaznaczyć, że ilość wykonanych  zabiegów skleroterapii u mężczyzn przejawia z roku na rok tendencję wzrostową.

Jakie są rodzaje skleroterapii ?

Rozwój leczenia sklerotyzującego doprowadził do wyodrębnienia szeregu metod będących modyfikacją pierwotnej, tradycyjnej procedury. Skleroterapię dzielimy w następujący sposób:

  • skleroterapia tradycyjna, gdzie pod kontrolą wzroku lekarz dokonuje iniekcji roztworu sklerotyzującego do wnętrza żylaka;
  • skleroterapia piankowa, w której wykorzystuje się środek obliterujący w postaci pianki, która zapewnia lepszy kontakt środka chemicznego ze śródbłonkiem (wnętrzem naczynia) w porównaniu z klasycznymi roztworami, jest szczególnie polecana  w przypadku dużych zmian żylnych;
  • skleroterapia pod kontrolą USG - metoda pozwalająca na bezpieczne nakłucie głębiej położonych, niewidocznych naczyń;
  • mikroskleroterapia- metoda wykorzystująca technikę licznych iniekcji do wnętrza żylaka małych ilości środka obliterującego w odstępach ok. 2-3cm bardzo cienką igłą, zaletą mikroskleroterapii jest  bezbolesność i możliwość leczenia  nawet małych żylaków, niemożliwych do wyleczenia innymi metodami skleroterapii.

Obecność i poziom natężenia  dyskomfortu lub bólu zależą od zastosowanej metody skleroterapii, rodzaju i ilości użytego środka obliterującego oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Mikroskleroterapia zazwyczaj nie wywołuje żadnego dyskomfortu, iniekcja małych ilości roztworu za pomocą cienkiej igły jest bezbolesna. Inne metody skleroterapii wymagają zastosowania nieco grubszych igieł,  dlatego ukłucie jest odczuwalne. Ponadto drażniący naczynie roztwór może powodować pieczenie lub niewielki ból. Dolegliwości towarzyszące zabiegowi nie są na tyle nasilone, aby wymagały zastosowania znieczulenia.

Wysoka skuteczność skleroterapii (sięgająca 80% w przypadku metody klasycznej i 90% w przypadku metody piankowej), mała inwazyjność i niewielki dyskomfort zabiegu, a także wieloletnie obserwacje potwierdzające długotrwały efekt leczenia sprawiają, że leczenie sklerotyzujące jest często preferowaną przez doświadczonych chirurgów naczyniowych lub angiologów metodą leczenia żylaków nóg, która dodatkowo spotyka się z dużą akceptacją  i zadowoleniem ze strony pacjentów.

Skleroterapia naczyń żylnych kończyn dolnych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »


Źródła: Injection Sclerotherapy Robert Worthington-Kirsch,, Interventional Radiology 2005; Dane statystyczne American Society of Plastic Surgeons, 2009; portale: aboutsclerotherapy.com; ucsfhelath.org

Dodaj komentarz

Chemiczne metody leczenia żylaków nóg

Chemiczne metody leczenia żylaków nóg

Żylaki kończyn dolnych sprawiają, że kobiety - bo to u niech problem pojawia się najczęściej - wstydzą się swojego wyglądu i, pomimo że ich nogi są zgrabne, preferują noszenie spodni lub długich spódnic nawet w lato. Jednak żylaki to nie... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2019 Tourmedica.pl Sp. z o.o.