RFITT - metoda leczenia żylakow kończyn dolnych prądem o częstotliwości fal radiowych

Żylaki kończyn dolnych stanowią poważny problem zdrowotny, który dotyczy coraz większej liczby osób – według statystyk to jedno z najczęściej występujących schorzeń zarówno w Polsce, jak i na świecie. Rozszerzone żyły są przyczyną wielu dolegliwości, w tym bólu, uczucia ciężkości i zmęczenia nóg, a w konsekwencji mogą prowadzić do przewlekłej niewydolności żylnej. Współczesna medycyna oferuje coraz nowocześniejsze i bardziej skuteczne metody walki z żylakami, w tym zabiegi z wykorzystanie prądu o częstotliwości fal radiowych.

Niezaprzeczalnie żylaki stanowią jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnych społeczeństw, co potwierdzają badania i dane statystyczne ze wszystkich krajów świata. Według portalu NaZdrowie.pl z żylakami zmaga się ponad 30% wszystkich Polaków, przy czym schorzenie to znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Równie alarmujące są statystyki na temat częstotliwości występowania żylaków w Wielkiej Brytanii: jak podaje portal Private Healthcare UK, z problemem żylaków kończyn dolnych zmaga się co czwarty mężczyzna i niemal co druga kobieta na Wyspach. Od tych wartości nie odbiegają też Niemcy (żylaki stwierdzono u 26% osób w wieku 25-36 lat i aż u 74% osób w wieku 65-74) i Amerykanie (25% kobiet i 15% mężczyzn w USA cierpi na żylaki według badań American Society for Vascular Surgery).

Istotny problem stanowi też fakt, że żylaki w początkowych stadiach rozwoju są najczęściej lekceważone. Podkreśla to chirurg i kardiochirurg dr n. med. Bolesław Szołkowski: w rozmowie z portalem Poradnia.pl zauważa, że dla kobiet, których matki i babki cierpiały na żylaki zmiany naczyniowe kończyn dolnych są czymś oczywistym i normalnym, dlatego leczenie jest zazwyczaj podejmowane bardzo późno. Na szczęście systematycznie wzrasta liczba pacjentów, którzy mają świadomość faktu, iż żylaki nie są defektem kosmetycznym lecz chorobą, którą można – i trzeba – leczyć.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Czym są żylaki kończyn dolnych i jak je leczyć?

Żylaki kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych to schorzenie, polegające na trwałym odcinkowym rozszerzeniu żył układu powierzchniowego. Podzielić je można na żylaki pierwotne (zmniejszenie ilości tkanki sprężystej w ścianach naczyń żylnych, spowodowane zastojem żylnym lub zwiększonym ciśnieniem w żyłach), wtórne (będące efektem niedrożności żył głębokich w następstwie przebytej zakrzepicy) oraz żylaki o rzadkiej etiologii, spowodowane przede wszystkim wrodzonymi bądź nabytymi przetokami tętniczo-żylnymi. Żylaki powstają wówczas, gdy nieprawidłowo funkcjonują zastawki w naszych żyłach i krew cofa się do żył powierzchniowych. Zwiększone ciśnienie krwi w cienkościennych żyłach powierzchniowych powoduje ich rozszerzenie i przerost ścian, a cały proces trwa niekiedy wiele lat.

Na powstawanie żylaków szczególnie narażone są osoby długotrwale wykonujące pracę w pozycji siedzącej lub stojącej, przede wszystkim kobiety (wśród osób młodych żylaki u kobiet występują aż pięciokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn, w starszym wieku te różnice ulegają znacznemu wyrównaniu). Wśród wielu czynników, zwiększających ryzyko zachorowania na żylaki kończyn dolnych wymienia się także otyłość, płaskostopie oraz wysoki wzrost, na powstawanie żylaków narażone są też kobiety w ciąży i osoby długotrwale podnoszące znaczne ciężary. Warto wiedzieć, że wśród przyczyn powstawania żylaków istotną rolę odgrywają geny, a rozszerzone żyły kończyn dolnych są chorobą dziedziczną. Jeśli jedno z rodziców cierpi na żylaki ryzyko wystąpienia choroby u dziecka wynosi około 40%, natomiast jeśli oboje rodzice borykają się z tym problemem – wzrasta aż do 89%. Dlatego odpowiednia profilaktyka u osób obciążonych genetycznie ma szczególne znaczenie.

Wybór metody leczenia żylaków uzależniony jest przede wszystkim od stopnia ich zaawansowania. Niewielkie żylaki i tzw. „pajączki” można leczyć zachowawczo (unoszenie kończyn, zwiększona dawka ruchu, noszenie pończoch i opasek uciskowych) lub farmakologicznie (skleroterapia, czyli ostrzykiwanie żylaków specjalnym preparatem, wywołującym odczyn zapalny ściany naczynia krwionośnego i w efekcie jego zamknięcie), chorobę w stadium zaawansowanym leczy się przede wszystkim operacyjnie. Coraz większą popularnością wśród pacjentów cieszą się metody małoinwazyjne, zwłaszcza usuwanie żylaków laserem lub prądem o wysokiej częstotliwości.

RFITT – leczenie żylaków prądem o częstotliwości fal radiowych

Operacja żylaków metodą RFITT w klinice FRAGMAT

RFITT (Radiofrequency Induced Thermotherapy), nazywana także metodą Celon, to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie małoinwazyjnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych. Mimo stosunkowo krótkiej historii (zabieg metodą Celon po raz pierwszy wykonany został w Stanach Zjenoczonych w 2005 roku) zabieg zdobył już ogromną popularność i coraz większa liczba pacjentów decyduje się na usunięcie żylaków kończyn dolnych właśnie tą metodą. Ma na to wpływ wiele czynników: zabieg charakteryzuje się krótkim czasem trwania, niewielką bolesnością oraz bardzo wysoką skutecznością, sięgającą 95-97%. Dla pacjentów ogromne znaczenie ma także niewielka inwazyjność metody: leczenie żylaków prądem o wysokiej częstotliwości nie wymaga nacięć, co zmniejsza również ryzyko powikłań. Zabieg sprowadza się do obkurczenia lub zamknięcia niewydolnej żyły przy pomocy prądu o częstotliwości fal radiowych. Metoda ta może być stosowana niezależnie od wieku, u pacjentów z każdym stopniem niewydolności żylnej. Najczęściej stosowana jest w przypadku żył położonych płytko pod powierzchnią skóry.

Usuwanie żylaków prądem o częstotliwości fal radiowych

Leczenie żylaków metodą RFITT jest zabiegiem prostym i bezpiecznym dla pacjenta. W trakcie zabiegu do wnętrza niewydolnej żyły wprowadzany jest specjalny aplikator, wytwarzający fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości. Powodują one rozgrzanie ścian żyły i w konsekwencji ich obkurczenie i zamknięcie. Zabieg RFITT jest całkowicie bezpieczny – gdy żyła osiągnie wymaganą dla skuteczności procedury temperaturę, sterowane komputerowo urządzenie samoczynnie wyłącza się, co pozwala zminimalizować ryzyko powstawania zaczerwienienia bądź przebarwień skóry nad zamykaną żyłą. Stosowanie minimalnej wymaganej temperatury pomaga także zmniejszyć bolesność zabiegu. Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około pół godziny. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może udać się do domu i podjąć normalną aktywność życiową.

Leczenie prądem o wysokiej częstotliwości w polskich placówkach

Leczenie żylaków metodą RFITT (Celon) - zdjęcia przed i po zabiegu

Pacjenci, pragnący skorzystać z metody RFITT w leczeniu żylaków mają do wyboru wiele placówek na terenie całego kraju, które w swojej ofercie mają tę metodę leczenia rozszerzonych żył kończyn dolnych. Ceny zabiegu oscylują wokół 3500zł w przypadku jednej nogi oraz 5000zł przy zabiegu wykonywanym na obu kończynach. W Centrum Chirurgicznym Fragmat Med w Łodzi, gdzie zabiegi przeprowadza lek. med. Paweł Mrozowski, za zabieg przeprowadzany na jednej nodze trzeba zapłacić 3500-3700zł, a koszt leczenia obu nóg waha się między 5000-5500zł. U lek. med. Wojciecha Juszy w gdańskiej Klinice Anti-Aging Invicta za usunięcie żylaków na jednej nodze trzeba zapłacić 4000zł, za pozbycie się żylaków z obu nóg – 5000zł. Porównywalne są ceny zabiegu w klinice Art Vein w Gdańsku – tam zabieg na żyle głównej kosztuje 3500zł. 4000zł za jedną nogę to koszt zabiegu w Poradni Chirurgii Naczyniowej Centrum Medycznego Eskulap w Bydgoszczy, gdzie zabiegi przeprowadzają dr hab. n. med. Stanisław Molski, dr n. med. Wojciech Stankiewicz oraz dr n. med. Maciej Thews.

Stosunkowo niskie są ceny zabiegu na jednej kończynie w Centrum Medycznym Holi-Med w Dębnie: tam zamknięcie niewydolnej żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej w jednej kończynie kosztuje 2800zł.

Metoda RFITT w zagranicznych klinikach

W Polsce opłaca się leczyć żylaki nowoczesnymi metodami

Ceny leczenia żylaków prądem o wysokiej częstotliwości w zagranicznych klinikach są znacznie wyższe niż w polskich placówkach. Według portalu Private Healthcare UK ceny leczenia tą metodą w Wielkiej Brytanii wahają się pomiędzy 2600-3100£ w przypadku obu nóg, co w przeliczeniu daje 12 000- 14 200zł. W Manchester Vein Centre koszt zabiegu w przypadku jednej nogi to 1895£, a usunięcie żylaków z obu kończyn kosztuje 2345£ (odpowiednio 8700zł i 10 800zł). Podobne ceny są u dr Davida Westa, który pacjentów przyjmuje w placówkach Veincentre w South Kensington i na londyńskiej Harley Street: u niego za usunięcie żylaków jednej kończyny trzeba zapłacić średnio 2000£, obu kończyn – 2500£. W Spire Regency Hospital w Macclesfield za jedną nogę również zapłacimy 2000£, ale już za dwie – niemal 3200£ (14 700£). Podobne ceny są w Niemczech, np. u dr n. med. Florian Netzer (Privates Institut für Chirurgie w Monachium) za usunięcie żylaków jednej kończyny trzeba zapłacić w przeliczeniu 8300zł.

Leczenie żylaków kończyn dolnych prądem o wysokiej częstotliwości RFITT
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

W Polsce opłaca się leczyć żylaki nóg nowoczesnymi metodami

Analiza cen w polskich i zagranicznych placówkach pozwala stwierdzić, że leczenie żylaków metodą RFITT w Polsce wiąże się ze znacznymi oszczędnościami. Nie dziwi więc, że systematycznie wzrasta liczba pacjentów, którzy decydują się na zabieg właśnie w Polskich klinikach, zwłaszcza w zestawieniu z faktem, że żylaki kończyn dolnych stanowią problem coraz bardziej rozpowszechniony. Polskie placówki oferują pacjentom doskonałe warunki i nowoczesne metody przy zachowaniu niezwykle konkurencyjnych cen, nie bez znaczenia pozostaje także silny nacisk, kładziony w ostatnich latach na promowanie polskich klinik, szpitali i centrów medycznych wśród zagranicznych pacjentów.

Dodaj komentarz

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.