Co to jest plastyka brzucha?

Zwisająca i wiotka skóra pozostała po zbyt szybkim odchudzaniu lub ciąży jest bardziej narażona na odparzenia, stany zapalne. Wilgoć i ciepło sprzyjają namnażaniu się bakterii i grzybów w fałdach.

Skóra taka wymaga specjalistycznego leczenie dermatologicznego, nie zawsze z dobrym skutkiem. Jedną z metod poradzenia sobie z taką sytuacją jest plastyka brzucha, czyli abdominoplastyka, znana też jako operacja plastyczna brzucha. To zabieg likwidacji wystającego fałdu brzusznego w środkowej i dolnej części brzucha poprzez wycięcie nadmiaru skóry, tłuszczu i napięcie mięśni poprzecznych brzucha.

Jest jednym z pięciu najczęstszych zabiegów chirurgii plastycznej.

dr Marta Wilczyńska-Staniul, chirurg plastyczny, chirurg ogólny: Plastyka brzucha to procedura dość skomplikowana, jednak dla wyszkolonego chirurga plastycznego nie powinna stanowić problemu.

Operacje plastyczne brzucha

Zamiast plastyki brzucha pacjent może poddać się:

 • abdominoplastyce częściowej. Przeprowadza się ją u pacjentów, u których tkanka tłuszczowa znajduje się w dolnej części brzucha.
 • abdominoplastyce modyfikowanej. Cięcie jest w jej przypadku krótsze o ok. 10-15 cm niż przy  abdominoplastyce całkowitej – nie sięga biodra, tylko trzonu kości. Chirurg wzmacnia luźną ścianę jamy brzusznej (przy pomocy szycia) aż do okolic pępka.
 • miniabdominoplastyce. To zabieg mniej inwazyjny. Prócz usunięcia fałdu skóry poniżej pępka lekarz usuwa tłuszcz i ujędrnia mięśnie.
 • abdominoplastyce odwróconej. Poleca się ją pacjentom, u których tkanka tłuszczowa znajduje się w górnej części brzucha.
 • umbilikoplastyce. To mniej skomplikowany zabieg poprawiający wygląd pępka. Podczas zabiegu poprawia się tylko jego kształt (przeprowadza się go głównie u pacjentów z wypukłym pępkiem), a nie przesuwa, jak przy plastyce brzucha. Blizna pozostaje wewnątrz pępka, a nie wokół niego.

Dla kogo jest plastyka brzucha?

Zabiegowi abdominoplastyki poddają się:

 • kobiety po przebytej ciąży, które nie planują już kolejnego dziecka, a których mięśnie po porodzie rozeszły się, w skutek czego brzuch zwisa,
 • osoby, które znacznie utyły, a potem gwałtownie straciły na wadze,
 • mają wiotką, obwisłą skórą na brzuchu oraz często przepuklinę mięśni prostych,
 • osoby z nadmiarem tkanki tłuszczowej, której w obwisłej części brzucha nie da się zlikwidować dzięki diecie.

Ważne: plastyka brzucha nie jest jedną z metod odchudzania. Poprawia jedynie wygląd brzucha.

Osoby, które decydują się na plastykę brzucha, nie powinny palić, gdyż palenie utrudnia gojenie ran i zwiększa ryzyko powikłań. Powinny być w dobrej kondycji i mieć stabilną wagę, bez otyłości.

Ważne: plastyka brzucha nie jest przeznaczona dla osób ze znaczną otyłością.

Plastyka brzucha po ciąży

Jeśli po porodzie dieta, ćwiczenia, masaże nie pomagają, skóra nadal jest rozciągnięta, tłuszcz nie znika, często jedynym sposobem na poprawienie wyglądu jest operacja plastyczna brzucha. Wykonuje się ją:

 • ok. 6 miesięcy po porodzie (przy drobniejszych zabiegach może być nieco krócej; czasem zaleca się dłuższą przerwę), gdyż mięśnie muszą wrócić do normy, a skóra się obkurczy. Ważne jest również to, że kilka miesięcy po porodzie masa ciała spada. Warto więc poczekać aż wszystko się ustabilizuje;
 • kiedy kobieta nie karmi już piersią, bo środki do znieczulenia przechodzą do mleka matki;
 • jeśli kobieta nie planuje kolejnej ciąży.

Przed zabiegiem plastyki brzucha

Zanim rozpocznie się zabieg, pacjent konsultuje się z chirurgiem. Przeprowadzenie szczegółowego wywiadu jest niezbędne. Chirurg

 • ocenia stan zdrowia pacjenta, 
 • sprawdza, czy są przeciwwskazania do zabiegu, 
 • bada elastyczność skóry, nadmiar tkanki tłuszczowej do usunięcia,
 • pyta o zażywane leki (niektóre mogą zwiększać możliwość wystąpienia powikłań), palenie papierosów,
 • omawia z pacjentem szczegóły zabiegu, sposób znieczulenia, możliwe do zrealizowania rezultaty, możliwe ryzyka, alternatywne rozwiązania,
 • kieruje pacjenta na badania, m.in. badanie krwi, moczu.

Przeciwwskazania do wykonania liftingu brzucha

Lekarz może podjąć decyzję o rezygnacji z liftingu brzucha. Powodów jego decyzji może być wiele. Wśród nich są m.in.:

 • trwające u pacjenta infekcje,
 • choroby, które wykluczają znieczulenie,
 • choroby  utrudniające gojenie,
 • zaburzenie krzepnięcia krwi,
 • nadciśnienie tętnicze (wymaga unormowania),
 • nadczynność tarczycy (wymaga unormowania),
 • ropne zmiany na brzuchu (mogłyby doprowadzić do zakażenia),
 • zrosty i blizny na brzuchu (utrudniają operację lub pogarszają jej efekt).

Przed plastyką brzucha i po niej należy wystrzegać się: palenia papierosów przez przynajmniej trzy tygodnie, bo palenie opóźnia gojenie ran, nadmiernego opalania, bo może powodować przebarwienia skóry. 12 godzin przed zabiegiem nie należy jeść. 10 dni przed zabiegiem nie wolno zażywać kwasu acetylosalicylowego oraz jego pochodnych, gdyż lek ten zmniejsza krzepliwość krwi. Dieta powinna być lekkostrawna. W przypadku kobiet zabieg powinien odbywać się po miesiączce. 

Jak wygląda zabieg plastyki brzucha?

Przed zabiegiem pacjent, pod kontrolą anestezjologa, zostaje uśpiony. Znieczulenie ogólne stosowane przy plastyce brzucha (przy miniplastyce brzucha stosuje się znieczulenie miejscowe) ułatwia ujędrnianie mięśni, bo rozluźnia ściany brzucha. 

Następnie chirurg wykonuje cięcie: przecina powłoki od biodra do biodra oraz nad i wokół pępka (w ten sposób oddziela pępek). Przy miniplastyce brzucha pępek nie jest oddzielany, a cięcie wykonuje się tuż nad linią włosów łonowych.

Kolejny etap to odseparowanie skóry i tkanki tłuszczowej od powięzi mięśniowej aż do łuków żebrowych. Chirurg dociera w ten sposób do mięśni brzucha, zszywa je wielokrotnie, dzięki czemu mięśnie są wzmacniane. To właśnie ten efekt powoduje, że talia jest szczuplejsza.

Chirurg ocenia teraz, jak duży płat skóry poniżej pępka należy usunąć. Od tego zależy, gdzie będzie blizna: czy tuż nad linią włosów łonowych, czy  nieco wyżej. 

Powyżej blizny chirurg wycina niewielki otwór, w który wszywa pępek. Blizna, która powstanie wokół niego, jest niewielka.

Przy miniplastyce brzucha chirurg wykonuje cięcie w kształcie małej elipsy (5-10 cm), likwiduje zbędną skórę i tłuszcz. 

Ważne: Miniabdominoplastykę można wykonać także endoskopowo: chirurg nacina skórę w trzech miejscach i przez te otwory wprowadza narzędzie, którymi usuwa tłuszcz i podwiązuje rozluźnione mięśnie. Przy tej metodzie nie usuwa się jednak skóry.

Po zabiegu lekarz zakłada dreny w części operowanej, dzięki czemu na zewnątrz odprowadzane są krew i inne płyny.

Cały zabieg plastyki brzucha trwa 3-4 godziny (mini plastyka – o połowę krócej). 

Po zabiegu plastyki brzucha

Przez kilka godzin po zabiegu mogą utrzymywać się mdłości, bóle powłok brzusznych (zażywa się środki przeciwbólowe), zawroty głowy. Przez kilka dni brzuch może być obrzęknięty. Ból może być odczuwany nawet przez miesiąc po zabiegu. Mogą pojawić się również tkliwość, drętwienie. 

Dreny można usunąć po kilku dniach. Po tygodniu usuwane są szwy wokół pępka (w cięciu poprzecznym najczęściej używa się szwów wchłanianych.

Rekonwalescencja może potrwać nawet pół roku. 

Ważne: Jeśli pojawią się: silny obrzęk, krwawienie, gorączka, silny ból, zawroty głowy, nudności, przyspieszone bicie serca, należy skontaktować się z lekarzem.

Zalecenia dla pacjentów po plastyce brzucha

Po operacji plastycznej brzucha zaleca się noszenie specjalistycznego pasa uciskowego przez kilka dni (zapobiega powstawaniu zakrzepów), natłuszczanie blizny. 

Po plastyce brzucha – ze względu na zmiany w położeniu jelit – należy stosować dietę. Wskazana jest dieta lekkostrawna: unikamy potraw smażonych, ciężkich. Wybieramy warzywa, owoce przygotowane bez tłuszczu, na parze, w folii lub w wodzie (mniej korzystne niż na parze, gdyż „wypłukuje” część składników odżywczych).

W pierwszych dniach po zabiegu, aby blizna nie była narażona na naciąganie, bardzo dobre jest odpoczywanie w pozycji półsiedzącej. Pod głowę i kolana podkładamy wtedy duże poduszki. Po plastyce brzucha w czasie snu i odpoczynku najlepsza jest pozycja embrionalna lub lekko zgięta. 

Ważne: Po zabiegu należy zostać kilka dni w łóżku, nie wolno pić alkoholu, palić papierosów, dźwigać.

Lekkie ćwiczenia można zacząć wykonywać po 4-6 tygodni. Zależy to jednak od tego, jak goi się rana. 

 • Dość bezpieczne są: nordic walking, jazda na rowerze, pływanie na basenie. 
 • Należy unikać intensywnych treningów, np. podnoszenie ciężarów, przeprostów (wyginanie kręgosłupa do tyłu). Po plastyce brzucha skóra staje się napięta, więc ciężkie ćwiczenia mogą doprowadzić do ponownego otwarcia rany. Intensywniejsze ćwiczenia można zacząć po zagojeniu się rany, czyli zwykle po 4-6 miesięcy.

Ile kosztuje plastyka brzucha?

Najniższa cena za plastykę brzucha to 5000 zł, natomiast najwyższa – 22000 zł.

Narodowy Fundusz Zdrowia rzadko refunduje operacje plastyczne brzucha. Refunduje zabiegi plastyczne po chirurgicznym leczeniu otyłości oraz u osób, u których nadmiar skóry po odchudzaniu utrudnia poruszanie się lub powoduje poważne dolegliwości dermatologiczne. Przed zabiegiem plastyki brzucha należy zwrócić się z pytaniem do swojego oddziału NFZ, dowiedzieć, które szpitale mają zakontraktowaną taką usługę. Aby uzyskać refundację, trzeba udowodnić, że nadmiar skóry powoduje np. odparzenia, infekcje, pogarsza znacząco komfort życia.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o plastykę brzucha

 • Jaką dietę stosować po plastyce brzucha?

  Po zabiegu należy stosować – podobnie, jak w innych sytuacjach, gdy chcemy odciążyć organizm – dietę lekkostrawną. Przeważają w niej produkty bogate w witaminy i mikroelementy, przygotowane bez użycia tłuszczu. Spożywamy wtedy warzywa i owoce, gotowane na parze lub w folii (gotowanie w wodzie „wypłukuje” składniki odżywcze). Dieta lekkostrawna wyklucza produkty smażone, ciężkie.

 • Kiedy można zacząć ćwiczyć po plastyce brzucha?

  W zależności od tego, jak goi się rana, po plastyce brzucha lekkie ćwiczenia można zacząć wykonywać po 4-6 tygodni. Dość bezpieczne są: nordic walking, jazda na rowerze, pływanie na basenie. Należy unikać intensywnych treningów, np. podnoszenie ciężarów, przeprostów (wyginanie kręgosłupa do tyłu). Po plastyce brzucha skóra staje się napięta, więc wykonywanie przeprostów mogłoby spowodować ponowne otwarcie rany. Treningi mogą być intensywniejsze po zagojeniu się rany, czyli zwykle po 4-6 miesięcy.

 • Ile kosztuje plastyka brzucha?

  Plastyka brzucha kosztuje od 5 tys. zł do 22 tys. zł.

 • Jak spać po plastyce brzucha?

  Po plastyce brzucha najlepiej spać tak, by wyeliminować napięcie środkowej części ciała. Najlepsza jest pozycja embrionalna lub lekko zgięta. Pozycja lekko zgięta najlepsza jest też przy siedzeniu, a pozycja wyprostowana podczas spacerów. W pierwszych dniach po operacji, aby blizna po abdominolastyce nie była narażona na naciąganie, bardzo dobre jest odpoczywanie w pozycji półsiedzącej. Pomagają w jej utrzymaniu poduszki podpierające głowę i kolana.

Opinie Pacjentów po plastyce brzucha

Kasia

Bardzo dobra opieka przed i po zabiegu zarówno ze strony doktora jak i całego personelu.
  

Krótki okres oczekiwania na zabieg. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Dr Nawrocki spisał się na medal.

Opinia o: NawMedica, Wrocław (lek. Nawrocki Ryszard)
Katarzyna G.

Polecam!!!
  

Bez wahania zrobiłabym to jeszcze raz. Niezbyt duży ból po zabiegu, a efekty już są rewelacyjne, pomimo iż wszystko jest nadal spuchnięte.

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Bieniek Andrzej)
Tomasz P.

Prestige Clinic godna polecenia każdemy kto chciałby wykonać w przyszłości jakikolwiek zabieg związany z estetyką
  

Uważam, że zabieg, który miałem przeprowadzony przebiegł zgodnie z moimi oczekiwaniami. Począwszy od czasu w jakim został wykonany poprzez estetykę.J estem mega zadowolony

Opinia o: Prestige Clinic, Wrocław (lek. Rataj Piotr)
Marzena

Bez zastrzezen
  

Zabieg wykonany sprawnie i szybko. Brzuszek jeszcze się goi, ale już jestem zadowolona z efektów.

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Bieniek Andrzej)
Dorota

Jestem zadowolona i chętnie wrócę
  

Zabieg usuwania nadmiaru skóry z brzucha. Minął dopiero 3 tydzień, ale już czuje się dobrze. Na efekt końcowy muszę jeszcze poczekać, ale wiem, że będę zadowolona :)

Opinia o: Pulsmed, Łódź (lek. Kowalczyk Zbigniew)
Szczęśliwa Kobieta 😀

Polecam każdemu lekarza Zbigniewa Łuckiego
  

Spełniło się moje marzenie. Jestem 2 tygodnie po zabiegu, wszystko pięknie się goi. Widoczny pierwszy efekt był praktycznie od razu. Z dnia na dzień widok coraz lepszy. Zero siniaków, obrzęków - tylko lekkie opuchnięcie. Trudny był pierwszy tydzień, ale wystarczyły tabletki przeciwbólowe. Brałam je przez pierwsze 4 dni. Potem każdego dnia coraz lepiej. Jestem mało odporna na ból, ale zniosłam to bez trudu. Gdybym miała cofnąć czas moja decyzja była by ta sama, a przede wszystkim ten sam lekarz. Efekt jest dużo lepszy niż się spodziewałam. Jestem szczęśliwą matką , żoną i kobietą.

Opinia o: AVIMED, Katowice (lek. Łucki Zbigniew)
Wioleta D

Jestem w 100% zadowolona
  

Zabieg przebiegł bezproblemowo. Po dobie, gdy zobaczyłam efekt to przeszło to moje wszelkie oczekiwania. Może zabrzmi to nieprawdopodobnie, ale od przebudzenia do dzisiaj kompletnie nic mnie nie boli. Tabletki przeciwbólowe do dzisiaj są nieruszone. Nie mogę się doczekać 6 miesiąca po zabiegu ponieważ, wtedy będzie widać pełen efekt. Teraz jest super, a co to będzie za 5 miesięcy - bo tyle mi jeszcze zostało. Jeszcze raz warto wspomnieć i że ekipa specjalistów z Panią doktor Sybillą na czele zrobili kawał dobrej roboty. Dziękuję im za to.

Opinia o: Lift Med, Rybnik (lek. Piekarska Sybilla)
Kamila

Plastyka mięśni i powłok brzusznych
  

Czekam na ściągnięcie szwów, efekty bardzo dobre, widoczne za kilka miesięcy, ale wszystko dobrze się goi i nie boli bardzo szybko dochodzę do siebie. Póki co jestem bardzo zadowolona.

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Bieniek Andrzej)
Zadowolona

Lepszego miejsca na operację nie mogłam sobie wymarzyć.
  

Zabieg odbył się planowo, bez jakichkolwiek komplikacji. Polecam każdemu.

Opinia o: Raciborskie Centrum Medyczne, Racibórz (lek. Polak Libor)
Pacjentka Lucyna

Placówka godna polecenia
  

Zabieg przeprowadzono w pełnym znieczuleniu i z tego co mi przekazano bez większych problemów. Efekt na obecną chwile 10 dni po zabiegu zadowalający, bo co można powiedzieć więcej o efekcie kiedy człowiek jest obolały i jeszcze z ranami ale 5 kg lżejszy. Super!

Opinia o: Chiroplastica, Wrocław (dr n. med. Elsaftawy Ahmed)
Janina

Super, polecam 😊
  

Wszystko przebiegło dobrze i profesjonalnie, bez komplikacji. Miła opieka i kontakt. Klinika przyjemna - przyjazna i czyściutka.

Opinia o: NawMedica, Wrocław (lek. Nawrocki Ryszard)
Agnieszka

Warto !
  

Efekt przeszedł moje oczekiwania

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Bieniek Andrzej)
Renata

Polecam
  

Wszystko szybko, sprawnie i bezstresowo.

Opinia o: AMC Art Medical Center, Szczecin (dr n. med. Śliwiński Artur)
Wioletta

Jestem bardzo zadowolona
  

Zabieg przebiegł pomyślnie bez komplikacji. Efekt jest lepszy niż się tego spodziewałam. Jestem bardzo zadowolona.

Opinia o: SCM Clinic, Kraków (dr n. med. Pabiańczyk Rafał)

Super.
  

Jestem zadowolona.

Opinia o: Centrum Medyczne Meritum, Kamień Pomorski (lek. Piotrowiak Michał)

Umów wizytę!

Jeśli Ty także zastanawiasz się nad plastyką brzucha, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 74 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 27 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

 • red. Andrzej Przylipiak, "Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii", Białystok, 2014, ISBN: 978-83-937785-4-6
 • Kuokkanen H., Saariniemi K., Salmi A., Peltoniemi H., Helle M., Charpentier, "Abdominoplasty improves quality of life, psychological distress and eating disorder symptoms a prospective study.", Plast Surg Int. 2014, 2014
 • Journals, "Introduction" (journals.lww.com)