Rektoskopia

badanie rektoskopowe

Wczytaj więcej wyników

Rektoskopia - informacje

Gabinet zabiegowy w Revival Clinic Gabinet zabiegowy w Revival Clinic

Wziernikowanie kanału odbytu i odbytnicy, czyli rektoskopię wykonuje się w przypadku bóli w okolicy odbytu i podbrzusza, zmiany rytmu wypróżnień, krwawień z odbytu a także sączenia się wydzieliny z odbytu, świądu odbytu z niewyjaśnionej przyczyny czy guzów odbytu. Podczas tego badania lekarz może pobrać materiał do badania histopatologicznego czy bakteriologicznego, a także zahamować krwawienie, usnąć polipy czy ciała obce.

Choroba odbytu dobrze zdiagnozowana

Szpital Powiatowy im. Prałata J. Glowatzkiego w Strzelcach Opolskich posiada Pracownię Endoskopii, w której wykonywane są nie tylko badania rektoskopowe odbytu i odbytnicy, ale także kolonoskopowe odbytu i gastroskopowe żołądka i dwunastnicy. Lekarzem wykonującym tutaj takie badania jest dr n. med Dariusz Zwoliński,  specjalista chorób wewnętrznych  (I stopnia od 1994 i II stopnia od 1997 roku) i gastroenterologii (od 2011 roku), który tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w roku 2011. 

Pracownia Endoskopii zlokalizowana jest także w Szpitalu w Kępnie, gdzie lekarze zbadają kanał odbytu i odbytnicy za pomocą rektoskopu z pobraniem wycinka lub bez. Górna część układu pokarmowego zostanie tutaj zbadana za pomocą gastroskopii, podczas której lekarz pobiera wycinek do badania histopatologicznego lub na test ureazowy Helicobacter Pylori. Natomiast badania kolonoskopowe wykonuje się tutaj na oddziale szpitalnym. W poradni endoskopii pacjentów przyjmuje m.in. dr Witold Jeziorny, specjalista chirurgii ogólnej (II stopnia od 1995 roku) oraz dr Zdzisława Szymańska, specjalista chorób wewnętrznych (II stopnia od 1992 roku).

W Skoczowie Harbutowicach mieści się Centrum Medyczne Alfa posiadające Pracownię Rektoskopii (działającą w tamtejszym szpitalu), w której badanie rektoskopowe odbytu i odbytnicy pomoże w zdiagnozowaniu stanów zapalnych odbytu, polipów, guzów nowotworowych a także zmian naczyniowych i hemoroidów. Specjalistą przeprowadzającym takie badania jest tutaj dr n.med. Iwona Pawełczyk, specjalista chirurgii ogólnej od 2005 roku, która tytuł doktora nauk medycznych posiada od roku 2002. Doświadczenie swoje zdobywa także na Oddziale Chirurgii Proktologicznej Centrum Medycznego Alfa oraz na kursach i sympozjach.

Szpital Zakonu Bonifratrów Św. Jana Grandego w Krakowie oferuje wśród różnorodnych usług medycznych badanie rektoskopowe wykonywane w Pracowni Endoskopowej. Ponadto można poddać się tutaj także innym badaniom przewodu pokarmowego i wydalniczego tj. gastroskopia, kolonoskopia czy polipektomia. Do kadry medycznej, wykonującej takie badania, należy tutaj dr Jacek Piękoś, specjalista chirurgii ogólnej (I stopnia od 1992 i II stopnia od 1996 roku), który swoje kwalifikacje medyczne podnosi na licznych kursach m.in. z zakresu endoskopii przewodu pokarmowego oraz zabiegów laparoskopowych.

Wziernikowaniu odbytnicy i początkowego odcinka esicy można poddać się także w Pracowni Badań Endoskopowych znajdującej się w Powiatowym Centrum Medycznym w Wieruszowie, gdzie badania te perzprowadzane są za pomocą rektoskopu Olympus. Ponadto wykonywane są tutaj także badania przy wykorzystaniu kolonoskopu i gastroskopu. W trakcie tych badań lekarz może pobrać wycinki do histopatologii a także usunąć polipy, np. odbytu. Lekarzem tym jest dr Rafał Gwóźdź, specjalista chorób wewnętrznych od 2007 roku kardiologii od 2013 roku, a także dr n. med. Abdulhabib Annabhani, specjalista chorób wewnętrznych (I stopnia od 1998 i II stopnia od 2003 roku) oraz gastroenterologi (od 2006 roku), który swoje doświadczenie zdobywał w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Trzciance posiada Pracownię Endoskopową, w której oprócz rektoskopii wykonywana jest także: gastroskopia, kolonoskopia, bronchoskopia oraz badanie ERCP i PEG. Wszystkie badania przeprowadzane są przy użyciu nowoczesnego sprzętu videoendoskopowego. Z personelu medycznego można tutaj wymienić dr Izabelę Czechowską, specjalistę chirurgii ogólnej, która specjalizację I stopnia z tej dziedziny zrobiła w 1995 roku, natomiast specjalistą II stopnia została po zdaniu egzaminu w 2002 roku.

Ile kosztuje zabieg rektoskopii? Porównanie cen w Polsce i za granicą

Gabinet zabiegowy w Medicus Estetic Gabinet zabiegowy w Medicus Estetic

W polskich klinikach i szpitalach za badanie odbytu i odbytnicy za pomocą rektoskopu trzeba zapłacić od 80 zł. W zagranicznych placówkach medycznych, np. w Tooting Medical Centre w Londynie pacjent wyda za takie badanie kwotę £80 -90.

Rektoskopia - ceny w różnych miastach

 • Warszawa od 150 zł do 450 zł
 • Łódź od 130 zł do 400 zł
 • Wrocław od 250 zł do 400 zł
 • Tychy od 250 zł
 • Częstochowa od 250 zł do 350 zł
 • Kraków od 189 zł do 1 000 zł
 • Lublin od 250 zł do 280 zł
 • Poznań od 130 zł do 250 zł
 • Białystok od 160 zł
 • Szczecin od 150 zł
 • Lubin od 200 zł do 240 zł
 • Radom od 200 zł
Rektoskopia cena »