Fale radiowe w leczeniu żylaków nóg

Fale radiowe w leczeniu żylaków nóg

Leczenie żylaków kończyn dolnych to dziś nie tylko operacja: obecnie dostępnych jest wiele małoinwazyjnych metod terapii, umożliwiających skuteczną likwidację problemu żylaków, a przy tym osiągnięcie bardzo dobrych efektów estetycznych – wszystko to bez cięć, blizn i długiego okresu rekonwalescencji. Jedną z najchętniej wybieranych technik leczenia żylaków nóg jest obecnie wewnątrzżylna terapia falami radiowymi, czyli zabieg EVRF.

Osoby, u których pojawiły się żylaki nóg, zwracają uwagę przede wszystkim na estetyczną stronę tej przypadłości. Tymczasem żylaki, owszem, szpecą, jednak nie to jest najważniejsze: są przede wszystkim symptomem choroby, której nie wolno lekceważyć, a terapię należy podjąć przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Nieleczone żylaki kończyn dolnych nie tylko zwiększają swoje rozmiary, przez co nogi wyglądają coraz gorzej, ale też mogą prowadzić do poważnych komplikacji, z groźną dla zdrowia i życia zakrzepicą żylną włącznie. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Warto przy tym pamiętać, że leczenie zmian tego rodzaju nie wymaga dziś zazwyczaj przejścia klasycznej operacji. W terapii żylaków kończyn dolnych zastosowanie ma wiele małoinwazyjnych metod, w tym leczenie żylaków laserem, zabiegi z wykorzystaniem pary wodnej czy nowoczesne kleje wewnątrzżylne. W czołówce technik, chętnie wybieranych zarówno przez flebologów, jak i samych pacjentów, znajduje się metoda EVRF (Endovenous Radio Frequency), czyli wewnątrznaczyniowa terapia prądem o częstotliwości fal radiowych.

Leczenie żylaków nóg EVRF: na czym to polega?

Zabieg EVRF może być stosowany do leczenia żylaków różnej wielkości

Zabieg usuwania żylaków na nogach z zastosowaniem metody EVRF to technika , której istotą jest uszkadzanie niedrożnych naczyń od wewnątrz za pomocą fal elektromagnetycznych o częstotliwości radiowej. Generowane przez urządzenie fale doprowadzają do powstania wysokiej temperatury (tzw. termoablacja), która niszczy ściany niedrożnego naczynia, co w efekcie prowadzi do zamknięcia jego światła i wyłączenia naczynia z systemu żylnego.

Leczenie żylaków kończyn dolnych metodą EVRF to zabieg minimalnie inwazyjny, niewymagający zastosowania znieczulenia ogólnego – przed rozpoczęciem procedury lekarz aplikuje pacjentowi jedynie znieczulenie miejscowe, zapewniające bezbolesny przebieg terapii. Wysoką precyzję zabiegu EVRF umożliwia mapowanie żylaków, przeprowadzane z zastosowaniem sondy ultrasonograficznej: ułatwia ona lokalizację głęboko położonych niedrożnych naczyń.

Do światła naczynia lekarz (zabiegi takie najczęściej przeprowadzają specjaliści chirurgii naczyniowej lub ogólnej) wprowadza cewnik, a następnie przemieszcza go możliwie najdalej od miejsca wkłucia. W tym momencie rozpoczyna się zasadniczy etap zabiegu: lekarz, powoli wyciągając cewnik, aplikuje przy jego pomocy impulsy elektromagnetyczne, prowadzące do rozgrzania żylaka i w efekcie zamknięcia jego światła. W zależności od rozległości żylaków można usunąć je podczas jednej sesji zabiegowej lub powtarzać zabieg – jest to uzależnione od decyzji lekarza prowadzącego.

Podczas zabiegu lekarz wprowadza do światła naczynia cewnik, emitujący fale elektromagnetyczne

Po zabiegu pacjent poddawany jest krótkiej obserwacji, a następnie – jeśli nie wystąpią u niego żadne niepożądane efekty – może opuścić placówkę. Praktycznie od razu może też powrócić do swoich codziennych aktywności i do pracy, powinien jedynie pamiętać o regularnym, umiarkowanym wysiłku fizycznym (szczególnie wskazane są spacery) oraz noszeniu specjalnych pończoch uciskowych, a także unikaniu gorących kąpieli i nadmiernego obciążania nóg. Powikłania po zabiegu zdarzają się bardzo rzadko, a do stosunkowo najczęstszych zalicza się zaczerwienienie skóry, punktowe przebarwienia, obrzęki oraz piekący ból, który jednak może zostać łatwo zniesiony przy pomocy środków przeciwbólowych.

Pierwsze efekty zabiegu widoczne są niemal natychmiast po jego przeprowadzeniu: wewnątrzżylna termoablacja żylaków prowadzi do ich szybkiego obkurczenia. Pełne rezultaty można jednak ocenić dopiero po upływie 2-3 tygodni, gdy znikną siniaki, będące naturalnym następstwem uszkodzenia ściany żylaka, i dojdzie do całkowitego wygojenia ewentualnych podrażnień. Już po około miesiącu żylaki przestają być widoczne, można je jedynie wyczuć dotykowo, a po kilku miesiącach zamknięte, wyłączone z układu żylnego naczynia zostają całkowicie wchłonięte przez organizm.

Zalety leczenia żylaków prądem o częstotliwości fal radiowych

Leczenie żylaków metodą EVRF przeprowadza najczęściej chirurg ogólny lub flebolog

Małoinwazyjna terapia żylaków kończyn dolnych z zastosowaniem fal radiowych EVRF posiada liczne zalety, wśród których jedną z najważniejszych jest fakt, że jest to zabieg o wysokim stopniu bezpieczeństwa. Procedurę przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych w ramach tzw. „chirurgii jednego dnia”, co oznacza, że pacjent już w godzinę po zabiegu może opuścić klinikę, nie musi pozostawać na długiej obserwacji. Ponieważ zabieg nie wymaga przeprowadzania cięć, nie niesie za sobą ryzyka powstawania blizn. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego zabieg jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny, nie ma też ryzyka, związanego z obciążaniem organizmu narkozą, co dodatkowo skraca listę przeciwwskazań do takiej terapii.

Duże znaczenie ma również fakt, że leczenie żylaków nóg EVRF cechuje się bardzo wysoką skutecznością, przekraczającą 90%. Dotyczy to również długoterminowej skuteczności terapii: zgodnie z badaniami, przeprowadzonymi przez węgierskiego lekarza dr Attila Szabo, po roku od wykonania zabiegu nawrót żylaków nastąpił jedynie u niecałych trzech procent badanych. Procedura jest przy tym praktycznie bezbolesna, również dolegliwości bólowe w okresie pozabiegowym są przez pacjentów określane jako niewielkie – by usunąć nieprzyjemne doznania, mogące pojawiać się przez kilka dni po leczeniu, wystarczy stosowanie środków przeciwbólowych, dostępnych bez recepty. Dodatkowo metoda umożliwia skuteczne leczenie zarówno rozległych zmian żylakowych, jak i niewielkich niedrożnych naczyń, dzięki czemu zastosowanie termoablacji prądem o częstotliwości fal radiowych ma szerokie spektrum zastosowania.

Leczenie żylaków kończyn dolnych falami radiowymi EVRF
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Obecnie leczenie żylaków nóg metodą EVRF nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co oznacza, że osoby, chcące skorzystać z zabiegu, muszą sfinansować go z własnej kieszeni. Cena leczenia żylaków kończyn dolnych EVRF może być różna w zależności od miasta i placówki, na ogół jednak zamyka się w przedziale 2 500 – 4 000 zł za usunięcie zmian w obrębie jednej kończyny.

Dodaj komentarz

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska