Usuwanie żylaków metodą radiową

Małoinwazyjne metody usuwania żylaków posiadają wiele zalet: są bezpieczne, gwarantują szybką rekonwalescencję i nie wymagają pobytu w szpitalu. Jedną z nich jest usuwanie żylaków falami radiowymi EVRF. Choć zabieg ten nie jest jeszcze popularny, można wykonać go w różnych rejonach Polski. Oto lista 13 klinik, które posiadają go w swojej ofercie.

Lekarze wykonujący usuwanie żylaków falami radiowymi

Posiadamy w ofercie 9 specjalistów w 5 polskich miastach, którzy są ekspertami od tej usługi. Lekarze przyjmują pacjentów w 13 różnych placówkach. Usługa usuwanie żylaków falami radiowymi jest najczęściej wykonywana przez chirurga ogólnego, chirurga naczyniowego, flebologa i angiologa.

lek. Paweł Gołaszewski

chirurg ogólny, proktolog, flebolog

w GOYA Medical

10 / 10
lek. Błażej Jasiuk

proktolog, chirurg ogólny, flebolog

w GOYA Medical

10 / 10
dr n. med. Jerzy Pawełczyk

chirurg ogólny

w Laser JP

10 / 10
lek. Dariusz Pawełczak

chirurg ogólny

w Prywatna Praktyka Lekarska Dariusz Pawełczak

9,5 / 10
dr n. med. Wojciech Rybak

chirurg ogólny, flebolog, lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

w Rybak Clinics Warszawa, Ars Estetica Wrocław, Ars Estetica Warszawa, Rybak Clinics Wrocław

9,5 / 10
dr n. med. Michał Kowalczewski

lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej, chirurg ogólny, flebolog

w Rybak Clinics Warszawa, Ars Estetica Warszawa

9,4 / 10
lek. Emil Michalski

flebolog

w Ars Estetica Warszawa

9,0 / 10
lek. Maciej Antkiewicz

flebolog, chirurg naczyniowy

w Ars Estetica Wrocław, Rybak Clinics Wrocław

8,8 / 10
dr n. med. Tomasz Ciąćka

chirurg ogólny, chirurg naczyniowy, flebolog

w Centrum Profilaktyki i Leczenia Chorób Naczyń

Usuwanie żylaków metodą radiową - informacje

Jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w leczeniu niewydolności żylnej jest usuwanie żylaków falami radiowymi. Opinie na temat tego zabiegu są pozytywne - wpływ na to ma między innymi niska inwazyjność procedury. Co warto wiedzieć o usuwaniu żylaków metodą radiową?

Sala operacyjna w ArsMedis Sala operacyjna w ArsMedis

Na czym polega usuwanie żylaków falami radiowymi?

Leczenie żylaków kończyn dolnych prądem o częstości fal radiowych (EVRF - Endovenous Radiofrequency Therapy) to małoinwazyjna metoda leczenia zmian żylnych, stanowiąca skuteczną alternatywę dla klasycznego leczenia chirurgicznego. Usuwanie żylaków metodą radiową jest zaliczane do grupy metod termoablacji, czyli zabiegów wykorzystujących wpływ wysokiej temperatury. Sposób ten umożliwia efektywne leczenie żylaków przy jednoczesnym skróceniu czasu rekonwalescencji. Komfort pacjenta i bardzo dobre wyniki leczenia czynią terapię EVRF jedną z chętnie stosowanych metod leczenia żylaków kończyn dolnych.

Jak wygląda usuwanie żylaków falami radiowymi?

Usuwanie żylaków metodą radiową nie wymaga od pacjenta szczególnie uciążliwych przygotowań. Na dobę przed planowanym leczeniem należy ogolić kończynę oraz okolicę pachwinową, a w dniu zabiegu nie wolno stosować kremów, balsamów i innych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Działanie techniki EVRF polega na wprowadzeniu do światła zmienionej chorobowo żyły cewnika emitującego fale radiowe wysokiej częstotliwości. Rozmiar instrumentu dobierany jest w zależności od średnicy konkretnego naczynia żylnego. W trakcie trwania procedury energia fal powoduje termoablację (znaczne podwyższenie temperatury) naczynia żylnego. Dużą zaletą aparatury medycznej wykorzystywanej przy leczeniu niewydolności żylnej falami radiowymi jest jej wielofunkcyjność. Przy jej użyciu chirurdzy flebolodzy mogą zamykać niewydolne żyły odpiszczelowe lub odstrzałkowe oraz usuwać drobne naczynia o zabarwieniu czerwonawym, czyli tzw. pajączki żylne. Metoda jest skuteczna także przy zamykaniu nieestetycznych niebiesko-zielonych  żyłek  widocznych przez skórę (żył siatkowatych, inaczej naczyń żylnych).

Przed przystąpieniem do zabiegu z użyciem technologii fal radiowych pacjent uczestniczy w konsultacji flebologicznej połączonej z badaniem USG Duplex Color Doppler żył kończyn dolnych. W jej trakcie lekarz określa stopień zaawansowania choroby żylnej i wybiera najlepszą dla danej osoby metodę leczenia. Sam zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wykonuje kilka ukłuć igłą i podaje choremu mieszankę leków znieczulających zmienioną chorobowo żyłę. Następnie, po założeniu specjalnego portu wprowadza do żyły aplikator fal (sondę) o częstotliwości radiowej i pod kontrolą USG umieszcza go w okolicy pachwiny. Energia wyzwolona przy pomocy aplikatora powoduje zamknięcie żylaków – dochodzi do skrócenia włókien kolagenowych i obkurczenia komórek mięśniowych, co pociąga za sobą zwężenie światła naczynia i jego zwłóknienie. Proces koagulacji żyły jest kontrolowany na bieżąco przez układ mikroprocesora, co zapobiega przegrzaniu i oparzeniu tkanek otaczających żyłę. Sonda rozłącza się samoczynnie po osiągnięciu maksymalnej dopuszczalnej mocy.

Procedura trwa ok. godzinę. Kończy ją powolne wycofywanie aplikatora z żyły i założenie na kończynę pończochy uciskowej. Należy ją nosić przez 48 godzin. Po zabiegu pacjent jest przewożony na łóżko, a po kontroli mającej miejsce mniej więcej po godzinie opuszcza gabinet. Może wrócić do normalnej aktywności praktycznie zaraz po leczeniu, a ewentualne dolegliwości pozabiegowe skutecznie niwelują środki przeciwbólowe.

Wskazania do usuwania żylaków falami radiowymi

Usuwanie żylaków metodą radiową zaleca się w przypadku występowania żylaków kończyn dolnych z współtowarzyszącymi uciążliwymi objawami, takimi jak ból i obrzęk nóg, zmiany skórne lub owrzodzenia na podudziach. Metodę radiową z powodzeniem wykorzystuje się zarówno do zamykania małych (o średnicy 1 mm), jak i większych (o średnicy około 5 mm) naczyń żylnych. Zmiany o średnicy poniżej 1mm mogą być leczone za pomocą igieł termokoagulacyjnych - do tak małych naczyń nie wprowadza się cewnika, a jedynie nakłuwa je punktowo. Usuwanie żylaków falami radiowymi to zabieg posiadający wiele zalet: jest małoinwazyjny, bezpieczny i praktycznie bezbolesny, przy czym nie wymaga stosowania znieczulenia ogólnego.

Zalety leczenia żylaków prądem o częstotliwości fal radiowych

Małoinwazyjna terapia żylaków kończyn dolnych z zastosowaniem fal radiowych EVRF posiada liczne zalety, wśród których jedną z najważniejszych jest fakt, że jest to zabieg o wysokim stopniu bezpieczeństwa. Procedurę przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych w ramach tzw. „chirurgii jednego dnia”, co oznacza, że pacjent już w godzinę po zabiegu może opuścić klinikę, nie musi pozostawać na długiej obserwacji. Ponieważ zabieg nie wymaga przeprowadzania cięć, nie niesie za sobą ryzyka powstawania blizn. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego zabieg jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny, nie ma też ryzyka, związanego z obciążaniem organizmu narkozą, co dodatkowo skraca listę przeciwwskazań do takiej terapii.

Duże znaczenie ma również fakt, że leczenie żylaków nóg EVRF cechuje się bardzo wysoką skutecznością, przekraczającą 90%. Dotyczy to również długoterminowej skuteczności terapii: zgodnie z badaniami, przeprowadzonymi przez węgierskiego lekarza dr Attila Szabo, po roku od wykonania zabiegu nawrót żylaków nastąpił jedynie u niecałych trzech procent badanych. Procedura jest przy tym praktycznie bezbolesna, również dolegliwości bólowe w okresie pozabiegowym są przez pacjentów określane jako niewielkie – by usunąć nieprzyjemne doznania, mogące pojawiać się przez kilka dni po leczeniu, wystarczy stosowanie środków przeciwbólowych, dostępnych bez recepty. Dodatkowo metoda umożliwia skuteczne leczenie zarówno rozległych zmian żylakowych, jak i niewielkich niedrożnych naczyń, dzięki czemu zastosowanie termoablacji prądem o częstotliwości fal radiowych ma szerokie spektrum zastosowania.

Obecnie leczenie żylaków nóg metodą EVRF nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co oznacza, że osoby, chcące skorzystać z zabiegu, muszą sfinansować go z własnej kieszeni. Cena leczenia żylaków kończyn dolnych EVRF może być różna w zależności od miasta i placówki, na ogół jednak zamyka się w przedziale 2 500 – 4 000 zł za usunięcie zmian w obrębie jednej kończyny.

Małoinwazyjne leczenie żylaków – termoablacja Venefit

Termoablację radiową żylaków kończyn dolnych (VNUS) stosują w zakresie flebologii oraz chirurgii naczyniowej lekarze Kliniki Ambroziak Estederm w Warszawie. Zabieg przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu i pod kontrolą USG, a jego plusem jest szybki powrót do normalnej aktywności i ustąpienie objawów w ciągu 2 dni. Zdaniem specjalistów,  w efekcie zabiegu po 5 latach notuje się ok. 94% zamkniętych żył. Zespół medyczny tworzy m. in. dr n. med. Karol Chakkour, specjalista chirurgii naczyniowej i chirurgii ogólnej,  honorowy Członek College Français de Pathologie Vasculaire. 

Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ) stanowi ofertę warszawskiego Szpitala Lux Med, gdzie w należącym do jego struktur Centrum Leczenia Chorób Żył wykonywane są liczne zabiegi, w tym również z zakresu chirurgii radiofalowej –Venefit (wcześniej VNUS® Closure®). Podczas tego zabiegu wykonuje się niewielkie nacięcie w miejscu wprowadzenia cewnika, który podłączony do generatora prądu częstotliwości radiowej umożliwia jego przepływ i podgrzanie ściany naczynia oraz trwałe jego zamknięcie. Zabiegi wykonuje m. in. lek. med. Dariusz Kuś, specjalista chirurgii ogólnej.

Prekursorskie zabiegi leczenia żylaków laserem i falami radiowymi ma na swoim koncie lek. med. Jan Wasylkowski, chirurg flebolog, który również najdłużej w Polsce wykonuje tego rodzaju terapie z zastosowaniem trzech laserów, a także generatora fal radiowych (VNUS), co pozwala na zoptymalizowanie leczenia konkretnych przypadków. Jako pierwszy w Polsce, zabieg Venefit przeprowadził w 2007 r.  w obecności przedstawiciela firmy VNUS na Europę, P. Dietera Bielanga. Obecnie  VNUS stanowi część jego oferty i jest dostępna w ramach Gabinetu Chirurgicznego w Zielonej Górze.

Jak informuje dr n. med. Tomasz Hamera, specjalista chirurgii ogólnej, flebolog, lekarz medycyny estetycznej oraz szkoleniowiec metody Venefit – VNUS Closure Fast, Venefit jest sprawdzoną procedurą, która odznacza się wysokim współczynnikiem skuteczności oraz najlepszym profilem rekonwalescencji pacjenta. Dr Hamera w 2014 r. przeprowadził największą ilość zabiegów techniką Venefit w Polsce i jak tłumaczy, system obliteracji naczyń Venefit zamyka zmienione patologicznie naczynia żylne, eliminując problem refluksu. Swoje usługi świadczy w Szczecinie, m. in. w Aesthetic Med.

Patofizjologia żylaków i niewydolności kończyn dolnych stanowi zakres flebologicznej działalności Centrum Medycznego Dom Lekarski w CH Turzyn, z którym także związany jest dr n. med. Tomasz Hamera. Zabieg zamknięcia niewydolnych pni żylnych, za pomocą cewnika do wewnatrzżylnej ablacji prądem Venefit™, wykonywany jest jednocześnie z usunięciem poszerzonych pni żylnych, przy pomocy miniflebektomii estetycznej. Procedura realizowana jest w trybie jednodniowym, a wskazaniem pozabiegowym są regularne spacery i unikanie długotrwałego pozostawania w pozycji stojącej.

W Sopocie, profilaktykę oraz leczenie chorób żył, a także związane z chorobami naczyniowymi problemy estetyczne należą do oferty Centrum Zdrowia i Urody Orchid. Zamykanie żył układu powierzchownego metodą radiofalową RF – VNUS jest jedną z metod leczenia chirurgicznego obok skleroterapii czy usuwania żylaków metodą minioperacyjną, jaką jest miniflebektomia. Centrum świadczy kompleksowe usługi w zakresie flebologii z badaniami USG-doppler oraz diagnostyką laboratoryjną. Specjalistą chirurgii ogólnej, flebologiem jest lek. med. Łukasz Znaniecki.

Termoablacja żylaków kończyn dolnych metodą VNUS Closure jest uważana za bezpieczny zabieg, który może być wykonywany ambulatoryjnie. Po poddaniu się procedurze możliwy jest powrót do pełnej aktywności w przeciągu 1-2 dni. Po zabiegu nie pozostają widoczne blizny, a zmniejszenie uczucia ciężkości i bólu związanego z żylakami uzyskuje się na długo. Jak wykazują badania z 2010 r., leczenie nawet dużych żylaków za pomocą fal radiowych jest skuteczne w 100%, w porównaniu z klasycznym „strippingiem”, który u 7 na 41 chorych nie umożliwił usunięcia żylaków. Ból po zabiegu z użyciem metody VNUS Closure jest również mniejszy. Oceniana satysfakcja osób oddanych termoablacji żylaków falami radiowymi była także znacznie wyższa niż w grupie, która została poddana zwykłej operacji.kanie długiego stania w miejscu.

Cena leczenia żylaków nóg metodą VNUS Closure wynosi około 4 000 zł za jedną kończynę lub 6 000 zł w przypadku zabiegu, obejmującego leczenie obu kończyn.

Przeciwwskazania do usuwania żylaków falami radiowymi

Mimo iż usuwanie żylaków metodą radiową to zabieg bezpieczny, nie każdy może się mu poddać.

Leczenie falami o częstotliwości radiowej jest przeciwwskazane, jeżeli u pacjenta występują:

  • uczulenie na środki stosowane do znieczulenia miejscowego
  • stany nadkrzepliwości
  • niewyrównana cukrzyca
  • niewyrównana nadczynność lub niedoczynność tarczycy
  • zmiany zapalne w obrębie kończyny
  • miażdżyca tętnic obwodowych
  • obrzęk chłonny kończyny - na skutek zablokowania dróg odpływu chłonki
  • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
  • zarośnięcie żyły lub zakrzepy żylne

Usuwaniu żylaków falami radiowymi nie mogą poddać się także osoby z wszczepionym stymulatorem serca oraz chorzy w ciężkim stanie ogólnym i niezdolni do samodzielnego poruszania się.

Usuwanie żylaków falami radiowymi - rekonwalescencja

Gabinet zabiegowy w MedPolonia Gabinet zabiegowy w MedPolonia

Zazwyczaj pacjent może samodzielnie opuścić szpital jeszcze w dniu zabiegu. Co więcej, tego samego dnia możliwy jest powrót do codziennej aktywności, bez istotnych ograniczeń. W pierwszym tygodniu wskazane jest chodzenie lub wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń fizycznych przez godzinę dziennie, jak również unikanie dużych obciążeń nóg oraz gorących kąpieli. Część specjalistów zaleca stosowanie pończoch uciskowych przez około 2 tygodnie po zabiegu. Warto wiedzieć, że całkowity czas potrzebny do uzyskania optymalnego efektu terapeutycznego nie przekracza 6 miesięcy, a w wielu przypadkach diametralna różnica kosmetyczna jest widoczna już w pierwszej dobie po wykonanej procedurze.

Więcej na temat usuwanie żylaków falami radiowymi

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…